Geyve İnovasyon Köyü’nde protokol imzaları atıldı

Geyve İnovasyon Köyü’nde protokol imzaları atıldı

Geyve Belediyesi tarafından Hisarlık mahallesinde yapılması planlanan Geyve Belediyesi İnovasyon Köyü projesi Sakarya Üniversitesi ve Geyve Belediyesi arasında protokol imzaları SAÜ rektörlük binasında atıldı.

Protokol imza törenine Geyve Belediye Başkanı Metin Atalay, SAÜ Rektörü Hamza Al, AK Parti Sakarya Milletvekili Murat Kaya, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, proje koordinatörü Doç. Dr. Ümmü Gülsüm Zor ve öğretim görevlileri katıldı.

ATALAY’DAN AÇIKLAMA
Projeyle ilgili Geyve Belediye Başkanı Metin Atalay şu açıklamayı yaptı;
“Siz değerli hemşehrilerimiz ile bu heyecanı paylaşmaktan gurur duyuyoruz.
Sakarya Milletvekilimiz Sayın Murat Kaya’nın Belediye Başkanlığı dönenimde başladığımız Geyve İnovasyon Köyü projesi kapsamında hız kesmeden ilerliyoruz. Sakarya Üniversitesi, akademisyenler, STK’lar ve özel sektörle yaptığımız iş birlikleriyle projemizi güçlendiriyoruz. Bugün Sakarya Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr. Hamza Al Hocamız ile birlikte İl Başkanımız Sayın Yunus Tever ve Meclis Üyelerimizinde katılımıyla iş birliği protokolünü imzaladık.Gençlerimizin geleceğine katkı sağlamak için Teknoloji Okulu ve Çatısız Kütüphane’nin temellerini yakında atıyoruz. Bu projelerin gençlerimize hayırlı olmasını diler, onların gelişimine büyük katkılar sağlamasını umut ediyoruz”.

Proje koordinatörü Doç. Dr. Ümmü Gülsüm Zor proje ile ilgili bilgi verdi.

TÜRKİYE’DE İLK OLACAK
Proje ile ilgili bilgi veren proje koordinatörü Ümmü Gülsüm Zor, “Geyve Belediyesi tarafından ilçeye bağlı Hisarlık Mahallesinde 30 dönümlük alanda yapılması planlanan ve Türkiye’de bir ilk olacak olan bu proje ile doğanın kalbinde Çatısız Kütüphane, Teknoloji Merkezi, Sanat Atölyesi, ortak çalışma alanı ve minimal yaşam kampı gibi değerli kapsamındaki İnovasyon Köyü tamamlandığında özellikle tarımın öne çıktığı alanlarda kırsal bölgedeki çocuk ve gençleri teknoloji ve inovasyonla buluşacak. Kırsal Bölge Ekosistemini gelişen teknolojilerle beslemek, büyük şehirlerde doğadan uzak yaşayan çocuk ve gençlere ise doğa ile bütünleşik çalışma deneyimleri sunmak ise projenin önceliği olacak. Gençleri ve köylülerimizi bir araya katarak çok güzel bir projemiz olacak. Bu yaz bitirerek il faaliyetlerimize başlayacağız İnşallah” dedi.

KAYA’DAN PROJE AÇIKLAMASI
Protokol imza töreninde konuşma yapan Murat Kaya, “Başlattığımız İnovasyon Köyü projesiyle alakalı bugün Sakarya Üniversitesi rektörümüz ile Geyve Belediye başkanımız ve AK Parti il başkanımız Yunus Tever ile protokol için bir araya geldik. Geçen yaz başlattığımız bu projede köylerde tarımsal amaçlı faaliyetlerde bir teknoloji kullanmak istiyoruz. Köyler yavaş yavaş boşalıyor ve tarımsal faaliyetler azalıyor. Kendi ilçemizde ve tarımsal bölgede yaşayan vatandaşlarımız ve gençlerimizin de bu teknolojik aletlerle eşleşmesini istiyoruz. İçinde kütüphane olan teknolojik aletlerin olduğu projeyi bugün Sakarya Üniversitesi bize bu konuda en büyük desteği veren kurumumuz olacak. Bununla beraber yapılacak inovasyon köyünde hem kırsalda yaşayan gençler hem de büyükşehirlerde yaşayan gençlerimiz birbirleriyle kaynaşarak güzel bir proje yapmayı hedefliyoruz. Bugün burada adımını atacağız ben kendi adıma rektör hocamıza şükran ve saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

 

Yayınlama: 24.05.2023
Düzenleme: 29.05.2023 11:44
848
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.