DOLAR 8,5492
EURO 10,0853
ALTIN 495,52
BIST 1.352
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 29°C
Gök Gürültülü
Sakarya
29°C
Gök Gürültülü
Pts 30°C
Sal 31°C
Çar 32°C
Per 33°C
geyve nöbetçi eczaneler
Geyve İmam Hatip Lisesi Mezunları Buluştu..

05.06.2012
857
A+
A-

Geyve İmam Hatip Lisesi mezunları ve mensupları 3. Kez Pilav Gününde buluştu.

Geyve İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği (GİMDER) 3. geleneksel buluşma programı düzenledi. Okul bahçesinde düzenlenen programa; İmam-Hatip Lisesinin kurucu müdürü Yüksel Yılmazer, AK Parti Sakarya Milletvekili Şaban Dişli, Sakarya Vali Yardımcısı İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Soytürk, Geyve Belediye başkanı Murat Kaya, İl ME şube müdürü Alaattin Dişli, İlçe MEM Beşir Nalbant, İlçe ME şube müdürü Mehmet Doğan, AK Parti Geyve İlçe Başkanı Muhittin Irmak ve Yönetimi, emekli olan – görev yapan öğretmenler, mezun olan öğrenciler, eşleri, okuyan öğrenciler ve çok sayıda davetliler katıldı.
İstiklal Marşı okundu. Enver Kaynak Kur’an-ı Kerim tilavet eyledi.  Programın sunuculuğunu öğretmen Mehmet Çetin yaptı.
GİMDER başkanı Hasan Gümüş: “ Milletvekilim; Belediye Başkanım; İl Özel İdare Genel sekreterim;  protokol üyeleri, saygı değer Hocalarım, kıymetli İmam-Hatip Lisesi mezunu kardeşlerim ve geleceğin mezunu olacak siz sevgili öğrenciler, misafirlerimiz ve de basın temsilcileri.
Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Geyve İHL mezunları ve mensuplarının buluşturma, tanışma, kaynaşma gününe katılımlarınızdan dolayı GİMDER adına hoş geldiniz der ve teşekkür ederim. Geyve İHL Mezun ve mensuplarını ve bu nesli yetiştiren değerli hocalarımızı ve çalışanlarını bir araya getirmek için kurulmuş olan derneğimizin hedefi yeni bir okula sahip olmaktı.
GİMDER olarak yaptığımız girişimler sonucunda okulumuzun yeniden yapılması için büyük çabalar harcandı ve ihale aşamasına gelindi. Bu konuda başta Sakarya milletvekilimiz Şaban Dişli’ye , İl Özel İdare Sekreteri Recep Soytürk’e, Mimar Mehmet Çoşkun’a ayrıca Geyve Kaymakamı İdris Akbıyık’a, Geyve Belediye başkanı Murat Kaya’ya ve emeği geçen ismini sayamadığımız herkese GİMDER olarak teşekkür ederiz.

Değerli misafirler; Uzun yıllar beraber okuduğumuz havasını beraber havasını teneffüs ettiğimiz İHL mezunları programında yeniden buluştuğumuz için mutlu ve gururluyuz. Bir zamanlar öğrencisi olduğumuz okulumuzda şimdi çocuklarımız okumakta.1975’te açılan okulumuz 1982’de ilk mezununu vermiş olup bu yıl İnşaallah 31. Dönem mezunlarını verecektir. İmam Hatip Liseleri açıldığı dönemden itibaren büyük teveccühe mazhar olmuş, hatta sınavla öğrenci alınan dönemler yaşanmıştır. Ancak ortaokulların kapatılması üniversite sınavlarında katsayı adaletsizliği İmam Hatip Liselerine fetret devri yaşatmış, kapanma noktasına getirmiştir. Ancak insanların hesabı varsa Allah’ında bir hesabı vardır. İnsanların hesabında hata olabilir Ama Allah’ın hesabında asla hata olmaz. Beşer zulmeder, kader adalet eder. Bütün engellemelere rağmen Allah bu ülkeye İHL mezunu bir başbakanı nasip etmiştir. Katsayı zulmünü kaldıran ve İHL orta kısmının yeniden açılmasını sağlayanlara selam olsun. Allah dünyevi ve uhrevi makamlarını yükseltsin.
Değerli katılımcılar; Biz bu okullarda insanı sevmeyi, merhamet etmeyi, affetmeyi, tarihimizi, örfümüzü öğrendik. “İlim Müslüman’ın yitik malıdır” hadisinin Müslüman bilinçle donanmış Kur’an’ın inşa ettiği akıllarda bir Mevlana, bir Yunus Emre, bir Akşemsettin olabileceğini öğrendik.
Elbette en çok peygamberimizin hayatını öğrendik. Onun yolundan gitmeye çalıştık. Başörtüsü inancımdır demeyi, başını açıp ta girilsin diyenlerin aksine, inanç ve değerlerinden taviz vermemeyi öğrendik.
İmam-Hatip Liseleri dinini vatanını seven, bu vatanı ecdadımızın bir emaneti olarak gören edepli, erdemli, ahlaklı nesiller yetiştirmiştir. Mehmet Akif’in dediği gibi “Asım’ın nesli diyordum ya, nesilmiş gerçek  işte çiğnetmedi namusunu çiğnetmeyecek” dediği nesiller yetişmiştir.

Değerli misafirler; Kimimiz mühendis, kimimiz öğretmen, kimimiz idareci, kimimiz imam.. Ama ortak bir noktamız vardır bizim. Oda İmam-Hatipli olmak. Kimileri bizi gereği gibi görüp anlayamadığından gereksiz gördü. Kimileri “ölü yıkayıcılar” dedi. Aslında biz ölü ruhları hasta yürekleri yıkamak için gelmiştik.
Kıymetli misafirler; İnşaallah önümüzdeki seneden itibaren İHL eski ihtişamlı günlerine yeniden kavuşacaktır. Memleketimizin ve de insanlığın sıhhat ve selameti için imanlı ve inançlı nesillere, vatanına seven yüreklere ihtiyacı vardır. Hazreti İsa’ya inananlar “Ey Allah bize elçini gönder, Ey Muhammed dünyanın kurtuluşu için çabuk gel demişti” Bizlerde İmam-Hatip nesli olarak “Ey Muhammedi dininin varisleri şu yaşlı gezegen dolayısıyla İslam coğrafyası kan revan. Lütfen hazırlığınızı yapın ve çabuk gelin şimdi İmam-Hatip zamanıdır. Bu duygu ve düşüncelerle başta bizleri yetiştiren hocalarımız olma üzere hepinize saygılar sunuyor, katılımlarınızdan dolayı GİMDER olarak teşekkür ediyorum.” dedi. Geyve İmam-Hatip Lisesi müdürü Ali Arıcıoğlu: “1975 yılından beri hizmet veren okulumuzdan 1500 öğrenci mezun olmuş ve 5000 öğrenci de eğitim görmüştür. Davetimize katılan öğretmenlerimize, arkadaşlarımıza, işleri nedeniyle katılamayıp faks gönderenlere çok teşekkür ederim.” dedi.

Geyve AİHL müdürü Ali Arıcıoğlu: “Değerli protokol ve davetliler, değerli hocalarım pek kıymetli arkadaşlarım. Basınımızın değerli mensupları. 3. sünü düzenlediğimiz geleneksel mezunlar günü programımıza hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Türk Milli Eğitim sisteminin temel ilkelerine bağlı kalarak Milli ve Manevi değerlerimize önem veren ve yaşadığı çağın bilgi birikimine sahip insani ve İslami bütün değerleri bünyesinde barındıran İmam-Hatip camiasının şerefli bir üyesi olan okulumuz 1975-1976 yılında hizmete açılmış ilk mezunlarını 1982 yılında vererek milletimizin hizmetine sunmuştur. 31. Dönem mezunlarını vermeğe hazırlanan okulumuzdan bugüne kadar Bin 150 öğrencimiz mezun olmuş, 5 Bin kadar mensubumuz da bu okulun manevi ikliminde bulunmuştur. Şu anda okulumuzda 4 idareci, 20 öğretmen, 380 öğrencimize eğitim-öğretim hizmeti sunmaktadır. Bu meyanda 2012-2013 eğitim-öğretim yılından itibaren 5. Sınıf olmak üzere orta kısmımıza da öğrenci almağa başladığımızı bu vesile ile ifade eder ve katkısı olan herkese teşekkür ederiz.”dedi. Sakarya milletvekili Şaban Dişli: “Çok değerli Geyve İmam-Hatip mezunları ailesi; hepinizi en içten, en samimi duygu ve düşüncelerim ile selamlıyorum. Geyve’de İmam-Hatip Lisesi benim Ortaokul olarak mezun olduğum binada açıldı. Bu vesile ile beni de İmam-Hatip ailesi içinde sayarsınız umarım. Ben bu okulun mezunu değilim; ama gönlüm İmam- Hatip Liselilerle beraberdir. İmam-Hatip Lisesi mezunlarının zaman zaman çektiği sıkıntıları biliyoruz. Birçok konuda olduğu gibi bu sıkıntılar da geride kaldı. Allah İnşaallah bir daha o günleri göstermesin. Başbakanımızın da söylediği gibi imanlı bir gençliğin hiç kimseye zararı olmaz. İmanlı bir gençlik başta ailesini, vatanını, milletini sayan, seven, böylece bu ülkenin daha ilerilere gitme gayreti içerisinde olan kişilerdir. Allah eksikliklerini vermesin.” dedi.
Geyve belediye başkanı Murat Kaya: “İHL mensuplarıyla bir arada olmaktan gurur duyuyorum.’’ dedi.
Sakarya vali yardımcısı Recep Soytürk: “ Arkadaşlarımın tavsiyesiyle, iyi ki Adapazarı’ndan Geyve İHL’ye gelmişim. Burada da güzel hatıralarım oldu. Mezun olduğum okula, yeni bina yapımı için evraklara imza atmak, benim için anlatılamaz bir duygudur. Geyve İmam- Hatip Lisesi yen binaya kavuşmasında benim de katkım olacağından dolayı sevinçliyim. Yapılacak okulun hayırlı olmasını dilerim.” dedi.

Geyve MEM Beşir Nalbant: “Gönül dostlarım olan İmam-Hatip Lisesi mensuplarına başarılar dilerim.’’dedi.
Mimar Mehmet Coşkun: ‘’Hocaların hocası olan siz değerli öğretmenlerin huzurunda konuşmak, benim için zor bir şey… Kendi okulumun planını çizip hayata geçirmek apayrı bir duygu…’’dedi.

Geyve İmam-Hatip Lisesi müdürü Ali Arıcıoğlu Sakarya Milletvekili Şaban Dişli ’ye granit mermer üzerine yapılmış fotoğrafını hediye etti portresini hediye etti.
Program sonunda davetlilere pilav, tatlı, ayran, çay ikramı yapıldı.
M. Hamdullah ERGİN

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.