Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 11 Ocak 2014 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Manşet, Videolar, Yaşam

Geyve Ayvası , Hak Ettiği Zirveye Yaklaştı…

GEYVE AYVASI.20 Geyve Ayvası , Hak Ettiği Zirveye Yaklaştı…

Geyve İlçesinde meyvecilikle geçinenlerin ilk tercihi olan AYVA, çok yönlü değerlendirilebilmesi nedeni ile meyve piyasasında hak ettiği değere yaklaştı.

Ülke genelinde yetiştirilen ayvanın tamamına yakını Marmara Bölgesinde, Marmara Bölgesinde yetiştirilen ayvanın tamamına yakını da “Geyve İlçesinde Yetiştirilmekte”.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlerinin, 2012 yılı faaliyet raporlarındaki bilgilere göre;

Sapanca İlçesinde: Ayva Meyvesinden hiç bahsedilmemekte,600 dekar alandan 7.000 ton elma üretildiği açıklanmakta.

Pamukova İlçesinde: 7.600 dekar alandan 19.000 ton  ayva üretildiği açıklanmakta.

Geyve İlçesinde: 11.800 dekar alandan 59.000 ton ayva üretildiği açıklanmakta.

Bu sonuçlar ortada iken, tarım ile ilgili bir yetkilinin “Ayva deyince akla Eşme  gelir. Eşme Ayvası Sapanca gölü kenarında yetişir.” açıklamasının gerçekleri yansıtmadığı açıkta ve Geyve’li ayva üreticileri de kırdığı açıklandı. Pazar yerlerindeki ayva satıcıları, ayvalarının kalitesini belirtmek ve satışını kolaylaştırmak için tezgahlarına “Geyve Ayvası” etiketini astıkları herkes tarafından bilinmekte.

Geyve Merkezinde ve köylerinde bulunan onlarca soğuk hava depolarında, yüzlerce ton ayva depolanmakta. Elbette bahçeden satışlar hariç. Ayva üretimi ile geçinen köylerimizden biri olan Umurbey Köyü üreticilerinden Ahmet Bilek ve Ömer Feşli yetiştirdikleri ayvanın büyük bir bölümünü, ilçe merkezinde bulunan soğuk hava depolarından biri olan “Hammazlar Soğuk Hava Deposu”nda sakladıklarını açıkladı. Depo sahibi olan Ziraat Müh. Ömer Hammaz açıklamasında, ilçe genelinde ayva meyvesine ilginin gün geçtikçe arttığını açıkladı.

2012 yılı Kasım ayında İlimize gelen Müslüman Ülkelerin Büyükelçilerini, Valimiz ve üst düzey yöneticiler Geyve İlçesindeki bir ayva bahçesine getirerek, onların belki de hayatlarında ilk olarak dalından ayva toplamalarını sağladı.

Neden Geyve;

Çünkü

“Geyve Ayvası Bir Marka”

2013 yılı Ekim ayında Antalya İlindeki “Meyve Fuarı”na, İlimiz Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü götüreceği ayvaları ve üzümleri Geyveli üreticilerden aldı. O fuarı ziyarete, Uganda Büyükelçisi Johnson Agara Olwa eşi ile gelmiş ve kendisine ikram edilen Geyve Ayvasını, Geyve Ayva Lokumunu beğendiğini defalarca açıklamıştı.

Neden Geyve;

Çünkü

“Geyve Ayvası Bir Marka”

Son büyük bilgi de; Uluslararası bir içecek markası PEPSİ nin meyve suyu bölümü olan TROPİCANA markası ” GEYVE AYVA SUYU ” üreterek piyasaya sürdü.

İsteseniz de istemeseniz de, “Geyve Ayvası”, üreten insanlarının emeklerinin karşılığı olarak Ülkemiz genelinde meyve piyasasında hak ettiği yere gelecek.

Ayva piyasasına en önemli desteği vermeleri gereken Geyve çarşısındaki esnaflar tezgahlarına; Ayva Kompostosunu, Ayva Tatlısını koymak ve konukları olan müşterilerinin beğenilerine sunmaları gerekmekte. Sizler, diğer il veya ilçelerden gelen konuklarımıza bu lezzeti tattırmazsanız onlar evlerine ayva meyvesini neden alsınlar. Ayva sadece yenilerek tüketilemez ki. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde, et yemeklerine ayvanın da doğrandığı bilinmekte. Kışın içilen ıhlamurun içine ayva yaprağı koyulduğunu cümle alem bilmekte. Ayva Kompostosu, solunum yolları enfeksiyonunda çok yararlı.

Ayva üreticilerinin dualarına katılmamak mümkün değil: “İnşallah bir gün herkes ayvanın değerini öğrenir ve ona hak ettiği değeri verir.”


Geyve Ayvası hak ettiği değere kavuşuyor ile geyvemedya

 

 

 

 

 

 

 

Namık Cihan. Geyvemedya.com

 

3803 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle