Geyva Mola Projesi’ne övgü dolu sözler!

Geyva Mola Projesi’ne övgü dolu sözler!

Gazeteci Hakan Çelik kadın istihdamına katkı sağlayacak ‘Geyva Mola’ Projesi’ne ilişkin yazdı.

Hakan Çelik, ‘Kadın Kooperatiflerinin Başkenti’ sloganıyla başlatılan ‘Geyva Mola’ Projesi’ne ilişkin Posta Gazetesi’nde yazdı.

Çelik’in yazısı şu şekilde;

Nitelikli tarım, yüksek katma değer ve kadın istihdamı… Her üç unsur da Türkiye için çok önemli. Büyük ölçekte başka girişimlere de örnek teşkil edebilecek bir başarı hikâyesinden söz etmek istiyorum. Sakarya Geyve, benim de çok sevdiğim ve sık ziyaret ettiğim bir bölge. İstanbul-Ankara arasında konumlanmış olması ciddi bir lojistik avantaj sağlıyor.

Diğer taraftan doğası, bereketli toprakları ve insan yaşamına uygun iklimiyle farklı ilgi alanları için de cazip bir çekim noktası. Tarihi binaları ve kültür mirasıyla “sakin şehirler” kategorisinde dünya çapında tanınan Taraklı ilçesi de buraya yakın. Her şey, 2014 yılında Geyve’nin lezzet, aroma ve rengiyle diğerlerinden farklı ayvasının markalaşma çalışmasıyla başlamış. Öncelikle Geyve Ayvasının coğrafi işareti alınmış.

Ardından belediyenin çöp toplama merkeziolarak kullandığı alana 2 bin 500 metrekarelik Geyve Yöresel Ürünler Üretim Merkezi kurulmuş. Sadece kadınların çalıştığı ve geleneksel yöntemlerle ürünler üretilen tesis, ilçede sosyal döngünün de merkezi haline gelmiş. Ürün ne kadar kaliteli olursa olsun, paketleme, ambalaj, logo ve seçilecek marka başarının önemli diğer unsurları. Tesiste üretilen 170 çeşit ürün, GEYVA markasıyla raflarda yerini almaya başlamış.

Geyve Belediyesi iştiraki olan Geyve Yöresel Ürünler ve Üretim Merkezi, Geyve Seyir Terası ile birlikte belediye çalışan sayısına oranla en fazla kadın istihdam eden yerel yönetim merkezi olmuş. Şu anda Geyve Belediyesi’nin iştirakinde 100’e yakın kadın çalışıyor. Kadınların çalıştığı ilçede yetişen ürünlerin işlendiği ayva reçelinden ayva ekşisine, tarhanadan şeftali marmelatına, salçadan ayva çayına 170 çeşit ürün bulunuyor. Tesislerden elde edilen gelirle 160 yetim veya öksüz çocuğa (ana sınıfından üniversiteyi bitirene kadar) harçlık veriliyor. Çocuklar her ayın 15’inde harçlıklarını bankamatikten gidip çekiyor.

ÖDÜLLÜ GİRİŞİM

Bir süre önce Marmara Belediyeler Birliği (MBB) tarafından iyi uygulama ve projelerin ödüllendirildiği Altın Karınca Ödül Töreni gerçekleşti. Geyve Belediyesi’nin ‘Geyve Kadınlarla Güçleniyor’ projesi, Kırsal Kalkınma ve Yerel Kalkınma kategorisi ödülüne layık görüldü. Geyve Belediyesi, projenin sürekli olması, ilçede yaşayan kadınların istihdam edilmesi için Ayva Çiçeği Kadın Kooperatifi’nin kurulmasına öncülük ederek ürün alımlarını kooperatif üzerinden yürütüyor.

Ayva Çiçeği Kadınlar Kooperatifi, sadece Geyve Belediyesinin Yöresel Ürünler Üretim Merkezi’nde çalışan kadınlardan oluşmuyor. Bu sürece gelinmesinde Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya’nın büyük katkısı var. Başkan Kaya sohbetimizde “Büyük sosyal bir proje oldu. Böyle bir ödül aldığımız için de çok mutluyuz. Geyve Mola adında, günlük 25 bin aracın geçtiği Adapazarı-Antalya yolu üzerinde bir tesis kuracağız.

Geyve olarak muhteşem bir tesis tasarlıyoruz. İnşallah Türkiye’de bulunan kadın kooperatiflerinin ürünlerini de burada satarak kadın kooperatiflerinin başkenti olmayı istiyoruz” değerlendirmesini yaptı. İlk fırsatta önce Geyve’yi ziyaret ederek bu güzel projenin son halini görmek ve katkı sağlayanlarla bir kez daha görüşmek istiyorum.

Yayınlama: 05.01.2023
Düzenleme: 05.01.2023 22:56
1.469
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.