Hoşgeldiniz  

Fahrettin KESKİN | 07 Aralık 2013 | Alt Haberler, YAZARLAR

GEÇİMSİZ İNSANDA HAYIR YOKTUR

Fahrettin-Keskin2Müslüman kişi kendisi ile barışık olup, ailesi ve içinde yaşadığı toplumun bireyleriyle iyi geçinir. Davranışları ve sözleriyle insanları kırmaz,kendisine karşı yapılan yanlış davranışlara karşı da anlayışlı olur.

Eşi, çocukları ve komşularıyla içinde bulunduğu toplumun bireyleriyle karşılıklı anlayış içinde iyi geçinen kimseler çevrelerinde sevilirle ve saygı görürler. İmkanları ölçüsünde ellerinden geldiğince herhangi bir karşılık beklemeksizin iyilik yapmaktan geri kalmayan kimseler etraflarına adeta huzur dağıtırlar. Kendilerine karşı yapılan yanlış davranışları anlayışla karşılarlar.

Yüce Allah:’’Onlar bollukta ve darlıkta Allah yolunda harcayanlar, öfkelerini yenenler,insanları affedenlerdir.Allah iyilik edenleri sever.’’(Al-i imran 3/134)buyurur.Allah’ın övdüğü bu vasıfları taşıyan kişiler iç huzurunu yakalar ve çevrelerine de bu huzuru yansıtırlar. Geçimsiz insanlar evlerinde ve çevrelerinde huzursuzluk kaynağı olurlar. Peygamberimiz (s.a.v.)şöyle buyurmuştur:’’ Müslüman kendisiyle iyi geçinen kişidir.Başkalarıyla iyi geçinmeyen ve kendisiyle geçinilmeyen kişide hayır yoktur.’’(Ahmet bin Hanbel, Müsned,2-400) Müslüman kişi sevgili Peygamberimizin bu uyarısını dikkate alarak davranışlarını düzenlemelidir.

(kaynak:Diyanet takvimi 8 Aralık 2013)

1952 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle