Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 15°C
Çok Bulutlu
geyve nöbetçi eczanelerFotokopi Aşklar, Fotokopi Hayatlar..

01.12.2013
234
A+
A-

Fotokopi Aşklar, Fotokopi Hayatlar..

gülüm çamlısoyNe dudaktan dökülen kelimeler; ne de gösterişten öteye gitmeyen hal ve tavırlar. Hatta ve hatta hiçbir duygu belirtisi göstermeyen donuk bakışlar…

 

Günü birlik yaşanan ve bitmeye mahkûm yalan aşklar…

 

Nerede ilk gençlik yıllarında yetişkin olmaya aday yeni yetmelerin o masumane aşkları…

 

Nerede el ele, omuz omuza veren eskilerde kalmış birbirine deli divane çiftlerin sönmeyen ateşleri.

 

Unutulmaya yüz tutmuş o kadar çok kavram var ki günümüzde; öyle ki artık sadece Türk Dil Kurumunun sararmış yapraklarında sürdürüyor varlığını nice terim.

 

Masumiyet, bazı lakaplar, utanma duygusu, mahcubiyet, saf duygular… Saf duygular bile tabir edilirken ne kadar aşağılanmakta. Bazı şeylerin varlığından bihaber, iyi niyet sahibi, dürüst, ahlak anlayışı henüz yozlaşmamış azınlık için telaffuz edilirken ‘’saf’’ tabiri, ne yazık ki ‘’aptallık, cehalet’’ gibi yakışıksız kelimelerle eşleştirilmekte.

 

Geçen son on yıl, bir asırlık değişime uğramışçasına farklılık arz etmekte öncesinin ve sonrasının göz önünde bulundurulması itibariyle.

 

Pek çok alanda inanılmaz atılımlar yapıldı, teknoloji son hızla kendisiyle yarış halinde. Ve ne yazık ki kaybettiğimiz nice değerin farkında bile değiliz, öyle ki bırakın sorgulamayı adını bile unuttuk çok şeyin. İnanılmaz bir tüketim çılgınlığının pençesindeyiz. Çoğunluk bu tüketim çağının esareti altında. Oysa bilmiyoruz ki; aslında kendimizi ve duygularımızı tüketiyoruz.

 

Global sirkülasyon inanılmaz. Aynı anda sayısız yerde bulunmamız mümkün hale geldi neredeyse. Farkında mıyız acaba nerede bulunduğumuzun ya da bulunmak istediğimizin. Daha doğrusu artık ne istediğimizin bilincinde bile değiliz.

 

İlerleme kaydettiğimizi sanırken, aslında oldukça gerilemekteyiz. Manevi değerlerin götürüsü kazanımlarımızdan kat ve kat fazla.

 

İnsanları belli kriterlere göre sınıflandırıp, konumlandırmak oldukça yaygın hale geldi.

 

Büyük hedefler beraberinde düş kırıklığını da getirmekte, bilip bilmeden. En güzel, en yakışıklı, en başarılı, en zengin… Neye göre ki tüm bu kıstaslar. Biz top yekun ‘’en’’ lerin peşinde koşarken, sarıldığımız değer ve duygular elimizden birer birer kayıp gitmekte.

 

Peki, nerede ‘’en gerçek aşk’’, ‘’en gerçek sevgi’’, ‘’en güzel dostluk’’ ya da ‘’en sevgi dolu insan.’’ Neye göre kimi sevmekteyiz… Neye göre mutluyuz… Ağlayabiliyor muyuz korkmadan, çekinmeden. En merhametli hangimiz; en içten kim; ya en mutlu, en ahlaklı, en dürüst. En samimi hangimiziz; en utangacımız kim daha doğrusu utanma duygusu kaldı mı? Mahcubiyetin ne olduğu hakkında kim fikir sahibi…

 

En idealist genç kim: İdealler parayla ve servetle mi sabitleniyor: Ne yazık ki, şimdi bunlar kabul görmekte. Özel okullarda okumakla asla ve asla idealist olunmamakta. Ya da en büyük çok uluslu şirketlerde CEO olmak mı sizce idealizmi çağrıştıran. Dolar bazında binlerce dolara tekabül eden rakamlar mı başarının eş değeri…

 

Özümüzü tamamen yitirmeden, dur demeliyiz hırslarımıza, egolarımıza. Ve çok geç olmadan. Zamanı geldi de geçiyor bile.

 

Farkındalığımızı yeniden kazanmanın yolunu bulmalıyız bir an evvel…

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.