Felaketin Ardından..

Felaketin Ardından.

güven hasbaşSakarya son yıllarda görmeye pek alışık olmadığımız bir felaket yaşadı. Tedbir alınabilirmiydi, sorumlular gereğini yapmadı vs vs… Felaketin ardından en çok tartışılan ve prim yapıldığı sanılan konuydu.

Kimse böyle bir afetin yaşanmasını istemezdi. Yaşanan sürecin ardından söylenenlerin tamamı da doğru kabul etsek bile geçmişi geri getiremeyeceğimiz için yarınlara bakmak lazım.

Öncelikle Taner Yaman’a Allahtan rahmet, kederli ailesine sabır diliyorum. Bu felaketin en büyüğünü Yaman ailesi yaşadı.

Yaşanan felaketi doğru irdeleyip, yarınlarda neler yapılmalı onları dile getirmek lazım.

Birincisi sel mağduru insanlara devlet nasıl destek olacak?

Bölge afet bölgesi ilan edilecek mi?

Hasar tespiti ve devamında nasıl bir yol izlenecek?

Sel felaketinin yaşandığı bölgeleri gezerken daha net görüyorsunuz gerçeği. Bu olay yaşanmadan kimse bu kadar büyük bir felaketin olacağını hesaplayamazdı bir kere bunun altını çizelim.

Olay olduktan sonra ahkâm kesenlerin sayısının ciddi oranlara ulaştığını gördüm. Her olayda olduğu gibi…

Her kafadan bir ses, herkes işin ehli ve sanırsınız ki onlar bu felaketten önce uyarılarda bulundular ve kimse onları ciddiye almadı. Bunların hiçbiri olmadı ama şimdi çıkıp bu işten çıkar sağlamaya çalışılıyor.

Bakın ben yaşanan felakette herkes masum, herkes işini düzgün yaptı ve ona rağmen bunlar yaşandı da demiyorum. Böylesine felaketlerden sonra yara nasıl sarılırı konuşup sonrasında kavgaya başlansa daha iyi olur kanısındayım…

Geyve, Hendek, Karapürçek, Akyazı ve Kocaali ilçelerinde selden etkilenenlerin beklentisi dertlerine derman olunması yönünde. Kavganın sel mağdurlarına yararı olmayacaktır.

Sakaryalı Bakan Ayşenur İslam sel felaketi yaşamış insanların derdine derman olacak afet bölgesi ilan edilmesi gibi bir çalışmanın içinde olup olmayacağı çok önemli. Şehrimizin bakanı diyerek bağrımıza bastığımız İslam’dan ciddi bir destek bekliyorum ben..

Sel en büyük zararı Geyve’ye verdi. Can gitti… Diğer zararların esamesi okunmadı ilçede… Ama ciddi maddi kayıplar var.

Karapürçek’te mağduriyetin en çok yaşandığı yer. Sular akmadı, onarılmayı bekleyen yollar var.

Elbette Hendek’te ki maddi hasarın boyutunu görmezden gelmiyoruz. Oraya da el atılması lazım. Hendek Belediyesi belki mağdurların zarar-ziyanını ödeyemez ama enkazı herkesten çabuk kaldırmayı başaracak güce sahip.

Devlet sel mağdurlarıyla belediyeleri baş-başa bırakırsa kızılca kıyamet o zaman kopmalı. Mağdurların mağduriyeti devletin desteğiyle giderilebilir. Yoksa belediyelerin imkanlarıyla zarar ziyan karşılanmaz.Belediyelere ek ödenek gelmezse yıkılan alt yapıyı bile onarmaları yıllarca sürer…

Bakanlar ele almalı

Sakarya’da yaşanan felaket eğer Bakanlar Kurulu toplantısında konuşulmazsa çok yazık olur. Bakan Kurulu kararıyla bizim kente yapılacak yardım bir elde toplanmalı ve selin izleri silinmeli.

Ayşenur İslam ve şehrin diğer siyasileri bu konuyu Bakanlar Kurulu’nun gündemine taşımayı başaramazsa, işimiz zor.

 Vali Coş’u merak ediyorum

Sakarya’nın yeni valisi göreve başladı. Henüz daha çok yeni şehirde. Ama kendisini kısa sürede tanınır hale getirecek bir felaketin üzerine geldi.

Bakalım Sakarya’nın yeni valisi nasıl bir politika izleyecek sel felaketinin izlerinin silinmesi için.

Vali Coş’u karşılamaya giden arkadaşları birkaç tüyo almışlar yeni validen. Ben icraatını görmeden hiç yorum yapmak istemiyorum. Vali Hüseyin Avni Coş sel mağduru insanların yarasının sarılması noktasında sergileyeceği performansla hatırlanacaktır. İlk izlenim çok önemli. Bakalım Vali Coş şehrin kalbine girmeyi başarabilecek mi?

Yayınlama: 13.06.2014
656
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.