Erdoğan’ın o açıklaması sonrası dolar çakıldı!

Erdoğan’ın o açıklaması sonrası dolar çakıldı!

Merkez Bankası’nın faiz indirimleri sonrası yükselişe geçerek üst üste tarihi rekorlar kıran dolar, TL karşısında bugün itibariyle 18,43’e kadar yükselmişti. 2021 yılının son kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TL mevduatıyla ilgili açıklaması sonrası dolar, 4 TL düşerek 14,44 seviyesini gördü.

Merkez Bankası’nın faiz indirimleri sonrası yükselişe geçerek üst üste tarihi rekorlar kıran dolar, TL karşısında bugün itibariyle 18,43’e kadar yükselmişti. 2021 yılının son kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TL mevduatıyla ilgili açıklaması sonrası dolar, yaklaşık 4 TL düşerek 14,44 seviyesini gördü.

ERDOĞAN OPERASYON BAŞLAMADAN ÖNCE AÇIKLAMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan şu açıklamalarda bulunmuştu:

– Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın kur daha yüksek olacak diye mevduatını TL’den dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak.

– Döviz kurundaki dalgalanma sebebiyle fiyat vermekte zorlanan ihracatçı firmalarımıza Merkez Bankası aracılığı ile ileri vadeli kur rakamı verilecek. Kur farkı TL olarak ihracatçı firmamıza ödenecek.

– Umutlarını kurdaki anormalliklere bağlayanlar, durun daha yeni başlıyoruz.

YASTIK ALTINDAKİ DEVASA BÜYÜKLÜKTEKİ ALTINLARIN SİSTEME GİRİŞİ İÇİN YENİ PLAN

Şirketler tarafından yapılacak temettü ödemeleri üzerindeki stopajı yüzde 10’a indireceklerini aktaran Başkan Erdoğan, yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması için piyasa paydaşlarıyla yeni araçlar geliştirileceğini bildirdi.

Erdoğan ayrıca, Türkiye’nin serbest piyasa ekonomisinden ve kambiyo rejiminden en küçük geri adım atmaya bir niyeti olmadığını da vurguladı.

DOLAR ADETA ÇAKILDI

Açıklamalar öncesinde 18,3674 ile zirvesinden işlem gören dolar/TL, konuşma sonrası hızla düşüşe geçti ve yüzde 21 değer kaybederek 12 seviyelerine kadar geriledi.

Dolar/TL, saat 22.44 itibarıyla 12.82’den işlem görüyor.

Dövizde, özellikle dolar üzerinden her geçen dakika düşüş devam ediyor…

ERDOĞAN SAATLER ÖNCE TUZAKLARI DEŞİFRE ETMİŞTİ

Dolar bir anda çakıldı

Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası kameraların karşısına geçti. Erdoğan, ekonomide yeni paketleri açıkladı, o açıklamalar sonrası piyasalarda sert düşüş yaşandı.

Dolar, yüzde 33’lük değer kaybı yaşadı.

“DÖVİZDEKİ DÜŞÜŞ NEDENİYLE AKARYAKIT ZAMMI DURDURULDU”
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) da dövize bağlı olarak artan akaryakıt fiyatlarındaki zammın durdurulduğunu açıkladı:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın bugün açıkladığı ekonomik tedbirlerin ardından dövizde yaşanan düşüş sebebiyle akaryakıt fiyatlarına bu geceden itibaren yapılacak artışlar, sektörümüzün desteği ile durdurulmuştur.”

“POMPA FİYATLARINA DA YANSIYACAK”

Düşen fiyatların pompaya da yansıyacağının belirtildiği açıklamada şöyle denildi:

“Bilindiği üzere akaryakıt fiyatlarında en belirleyici unsur petrol fiyatları ve döviz hareketleridir. Dövizde yaşanan düşüş en kısa süre içerisinde pompa fiyatlarına da yansıyacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı ekonomik tedbirlere destek veren tüm sektör temsilcilerimize kurum olarak teşekkür ederiz.”
Dolar bir anda çakıldı

EPDK duyurdu: Dövizde yaşanan düşüş sebebiyle akaryakıta yapılacak artışlar durduruldu

 

Yayınlama: 21.12.2021
Düzenleme: 21.12.2021 00:17
1.321
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.