Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 23 Aralık 2013 | Dünya, Gündem

Erdoğan, Pakistan’da krallar gibi karşılandı

imagesBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan Pakistan ziyaretinin ilk gününde Pencap Eyaletinin Başkenti Lahor’da muhteşem görüntülerle karşılandı. Yollara dökülen kalabalık Türk ve Pakistan bayrakları salladı. Erdoğan ve Türkiye’ye destek sloganları attı.

 

Başbakanın geçeceği yol boyunca dizilen kalabalık, Başbakan Erdoğan ve Türk heyetinin araçlarına güller attı. Başbakan Erdoğan bugün yerel saatle 1300′de otelinden çıktı. Erdoğan kendisi için verilen öğle yemeğine katılmak için Aistchson Koleji’ne geçti. Erdoğan burada askeri törenle karşılandı. Türk ve Pakistan Milli Marşları çalındı. Törende Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da vardı. Çağlayan’ın Başbakanlık Başmüşaviri İbrahim Kalın’la uzun uzun sohbet etmesi dikkat çekti.

Başbakan Erdoğan Eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan’la birlikte Pakistan’ın tüm eyaletlerini temsilen kurulan stantları gezdi. Yerel el sanatları ürünlerini inceleyen Erdoğan’a yerel yemekler ikram edildi. Erdoğan’a Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif eşlik etti. Erdoğan’a yerel şapkalardan hediye edildi. Başbakan yerel şapkaları takarak turuna devam etti. Yerel danslar ve müzikler eşliğinde süren ziyaretin sonunda Babür şahlarının bindiği at arabalarına bindirilen Başbakan Erdoğan ve heyeti onurlarına verilecek öğle yemeğine katılmak için Pakistan Başbakanı Navaz Şerif’in Raiwind’deki evine geçti.

Bu arada hem başbakanın kaldığı otelde hem de karşılamanın yapıldığı koleji bahçesine konulan seyyar jemarlar dikkat çekti. Başbakan Erdoğan’ın Türkiye saatiyle 1330′da düzenlenecek Türk- Pakistan İş Forumuna katılması bir konuşma yapması bekleniyor.

BAŞBAKAN ERDOĞAN’A COŞKULU KARŞILAMA

Askeri törenle karşılanan Başbakan Erdoğan için 19 pare top atışı yapıldı. Havai fişek gösterisi de gerçekleştirilen törende, yerel kıyafetli çocuklar Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a çiçek sundu. İki ülkenin milli marşlarının çalınmasının ardından askeri bando,“Katibim” ve “Bir Şarkısın Sen Ömür Boyu Sürecek” şarkılarının da arasında bulunduğu bazı Türk sanat müziği eserlerini seslendirdi.

Havalimanında beyaz ve kırmızı güllerden oluşturulan büyük Türk ve Pakistan bayrakları ile Sultanahmet Cami ve Başbakan Erdoğan’ın portresi, Türk mimar Vedat Dalokay’ın yaptığı İslamabad’ın simgesi Faysal Cami ve Pakistan Başbakanı Navaz Şerif’in posterlerinin yer aldığı dev tablolar dikkati çekti.

Başbakan Erdoğan’ın alandan çıkarken kullanacağı yol üzerine de kırmızı ve beyaz güllerden yapılmış geleneksel süslemeler yerleştirildiği görüldü.

Pakistanlı yetkililerin ziyarete büyük önem verdiği ve Lahor’da ilk defa bu ölçüde bir karşılama töreni yapıldığı öğrenildi.

 

1366 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle