Emekliye ilk promosyonu devlet ödeyecek

Emekliye ilk promosyonu devlet ödeyecek

Emekliye ilk promosyonu devlet ödeyecek

emekliye-ilk-promosyon-devletten-Emeklilerin merakla beklediği banka promosyonlarında ilk ödeme devlet tarafından yapılacak. Daha sonra bankalarla anlaşma yapıldığında rakam yeniden belirlenecek. 789 liradan başlayacak ödeme ortalama 900 lirayı bulacak.

Milyonlarca kamu çalışanının ve emeklinin merakla izlediği Toplu Sözleşme görüşmeleri devam ederken emekliler için önemli adımlar atılmaya başlandı. Emekliler açısından zamla birlikte görüşmelerin en önemli maddelerinden olan banka promosyonlarının da ödenmesi konusu masaya taşındı. Kamu çalışanları gibi emeklilerinde maaş aldıkları bankalardan promosyon alması bir süredir gündemde idi.Bu konuda bankalarla yapılan görüşmeler sürerken toplu sözleşme masasında somut teklifler de kabul edildi. Memur-Sen tarafından getirilen teklif emeklileri sevindirecek.
BÜYÜK PAZARLIK OLACAK
Öncelikli olarak emeklilerin de promosyon alması karara bağlanacak. Daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu bankalarla masaya oturarak protokol imzalayacak. Bu imza aşamasında ödenecek miktarlarda belirlenecek. Fakat bu protokoller imza aşamasına gelene kadar da emeklilerin promosyonu devlet tarafından ödenecek. Masadaki formüle göre SGK bütçesinden ödenecek miktar en yüksek memur taban aylığı olan 789 lirayla belirlenecek.
RAKAM ORTALAMA 900 LİRA
Bu ödeme geçiş dönemini kapsayacağı için asıl promosyon miktarı bankalarla yapılacak pazarlıklarla ortaya çıkacak. Burada ölçüyü de mevcut uygulamalar ortaya koyuyor. Buna göre kamu çalışanları bankalarla yapılan protokol süresi kadarki dönemde brüt maaşlarının üçte ikisi oranında promosyon alıyor. Bunu ortalama bin 500 lira maaş alan bir emekliye uygulandığımızda ortaya çıkan rakam 900 lirayı buluyor. Bu dönem bir yıl olabildiği gibi 2 ya da 3 yıl da olabiliyor. Bu tamamen yapılan pazarlıkla belirleniyor.
11 MİLYON BEKLİYOR
Toplu sözleşme masasında ilk etapta memur emeklilerinin durumu konuşuluyor. Fakat Çalışma Bakanlığı SSK ve Bağ-Kur emeklileri için de bankalarla bu pazarlığı yürütüyor. Bu yüzden çıkacak kararların 11 milyonu bulan tüm emekliler için uygulanması gündeme gelecek. Bu durumda tüm emeklilere maaş aldıkları bankalar para ödeyecek.
BÜYÜK BİR PASTA VAR
Her yıl yaklaşık 22 bankaya emekliler için 120 milyar liradan fazla maaş yatırılıyor. Bankalar bu pastadan pay almak için reklam kampanyalarıyla emeklileri kendilerine çekmeye çalışıyor. Bankalar emeklilerin sadece maaşlarını kullanmakla kalmayıp, onlara kredili mevduat hesapları açıyor, kredi kartı veriyor. Ayrıca kredi ödeyerek de faiz gelirleri elde ediyor. Ama karşılığında emeklilere hiçbir ödeme yapmıyor. Takvim

Yayınlama: 17.08.2015
Düzenleme: 17.08.2015 08:50
711
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Hamdi YALÇIN dedi ki:

    Hükümetimizin böyle bir jesti emeklilerimize kurban bayramı öncesinde gerçekleştirirse inanın çok insanın dualarını arkasına alacaktır. İnşallah gerçek olur…Medya yine bir balon uçurmamıştır!