Doktorlar 3 gün iş bırakacak!

Doktorlar 3 gün iş bırakacak!

Sadece aile hekimleri değil, hastanedeki doktorlar da 3 gün iş bırakacak! Pazartesi, Salı ve Çarşamba günü doktorların yapacağı iş bırakma eyleminin kapsamı genişledi. Sakarya’da aile hekimlerinin yanı sıra hastanelerde görev yapan doktorların önemli kısmı 3 gün çalışmayacak. O 3 gün hastanelerde sadece acil servis hizmeti ile acil, kalp ve kanser ameliyatları yapılacak. Hekimsen’in Sakarya il temsilcisi eylemin gerekçesini ayrıntılarıyla böyle anlattı…

Hekimsen (Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası) ve Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) başta olmak üzere doktor ve sağlık çalışanlarının meslek örgütleri;  meslek yasasındaki sorunlar, sağlıkta şiddet yasasına dair beklentiler ve maddi yetersizlikler sebebiyle 14, 15 ve 16 Mart günleri iş bırakma eylemi kararı almıştı.

Sakarya Aile Hekimleri Derneği de bu sendikal iş bırakma faaliyetlerine katılacaklarını duyurmuştu.

Sakarya’da doktorlar başta olmak üzere 400’e yakın üyesi bulunan Hekimsen de sadece aile hekimlerinin değil hastanelerde görev yapan hekimlerin bir çoğunun da 3 gün boyunca iş bırakma eylemi yapacaklarını duyurdu.

Hekimsen İl Temsilcisi Dr. Mehmet Yıldız; iş bırakma eylemine ilişkin yaptığı açıklamada bu sürece nasıl gelindiğini ve eylemlerinin amacını ayrıntılarıyla açıkladı.

Eylemle ilgili hastaneye gidecek olan vatandaşların randevularının iptal olmasının sebep olduğu tepkiye de değinen Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SEAH) doktorlarından Dr. Mehmet Yıldız, “Belki o gün 1 günlük randevunuz iptal olmuş olacak fakat biz bunu bugün yapmazsak ileride devlet hastanelerinde 1 gün bile randevu bulabileceğiniz hekim kalmayacak” dedi.

Hekimsen Sakarya İl Temsilcisi Dr. Mehmet Yıldız’ın açıklamasının tamamı şu şekilde:

Sağlık sistemi alarm veriyor ! Türkiye’de hekimlik yıllar içerisinde sistematik bir şekilde maddi manevi değersizleştirilmiştir.  Bunun sonucunda hastaneler; mutsuz ve umutsuz hekimlerle doludur. Pandemi döneminde yüzlerce görev şehidi olan, kamuda ağır koşullarda yoksulluk sınırının altında maaşlarla çalışan hekimler; özlük haklarının çok daha iyi olduğu,  hastalarına çok daha iyi hizmet verebildiği, emeklerinin karşılığını alabildiği ve bilim yapmaya vakit bulabildiği özel hastanelere veya yurt dışına gitmektedirler. Tıp fakültesi öğrencileri Tıpta Uzmanlık Sınavı’na çalışıp Türkiye’de uzman olmak yerine; Almanca, İngilizce, İsveççe ve hatta Fince gibi yabancı dillere çalışmaktadırlar.  Bu dil kurslarına talep o kadar yüksek ki Almanca kursları tıp fakültelerinde temsilci belirlemektedir.  Hocaları tarafından donanımlı, bilgili, tecrübeli bir şekilde yetiştirilmiş Türk hekimleri; düzeltilmesi hiç de zor olmayan fakat nedense bir türlü düzeltilemeyen mevcut çalışma ortamından dolayı ülkesini, sevdiklerini, eşini dostunu terk etmek zorunda kalmaktadır. Aslında biz yurt dışına gitmiyoruz; biz yurt dışına gönderiliyoruz, itiliyoruz… Gitmemek için direniyoruz, ses çıkarıyoruz, iş bırakma eylemleri yapıyoruz. Hekimsen olarak diğer hekim sendikalarıyla beraber 14, 15, 16 Mart tarihlerinde iş bırakıyoruz. Bu tarihlerde acil servis, yoğun bakım ve yataklı servislerin hizmeti aksamayacak ve sadece acil ameliyatlar, kanser ameliyatları ve açık kalp ameliyatları yapılacaktır. Bizim niyetimiz iş bırakma eylemi yaparak halkımızı mağdur etmek değildir. Bizim niyetimiz daha kötü günlerin gelmesini engellemek için tepki göstermek ve mevcut sistemin düzeltilmesine vesile olmaktır. Belki o günkü randevunuz iptal olmuş olacak fakat biz bunu bugün yapmazsak ileride devlet hastanelerinde aylar sonrasına bile randevu bulabileceğiniz, ücretsiz ameliyat olabileceğiniz bir hekim kalmayacak… Bizim tepkimiz basına lanse edildiği gibi sadece maddi olarak emeklerimizin karşılığını alamamamız değildir. Bizim tepkimiz aynı zamanda hekime şiddetin önüne geçecek bir politika üretilememesine, robot gibi 5 dakikada 1 hasta baktığımız sisteme, 8-9 bin lira maaşla 2 milyon lira tazminat ödemeye mahkum edildiğimiz adalet sistemine… Mevcut şartlar düzelirse, hekim hakları iyileşirse hastalar da iyileşir; hekim mutlu olursa hastalar da mutlu olur… Bu doğrultuda; mesleğimizin itibarını maddi manevi geri kazanmak ve daha iyi bir sağlık hizmeti sunabilmek için 14-15-16 mart tarihlerinde Sakarya’daki tüm hastanelerde ve aile sağlığı merkezlerinde çok yüksek oranda katılımla iş bırakıyoruz. Halkımızın desteği bizim için çok kıymetli…

Sözlerimi bir uyarı yaparak bitirmek istiyorum; bu iş bırakma tarihlerinde poliklinik hizmeti alamayanlar lütfen bu hizmeti almak için acil servislere gitmesinler. Acil servislerimizin yoğunluğu tüm Sakarya halkının malumudur. Gerçek anlamda hayati olmayan sebeplerden dolayı acil servislerde oluşacak ekstra yoğunluk; kalp krizi, felç gibi zamanla yarıştığımız hastalıkların müdahalesini geciktirecektir. Bu hastalıkları siz de geçirebilirsiniz, en yakınınız da geçirebilir… Geç kalınmasını hiçbirimiz istemeyiz. Lütfen en azından bu günlerde acil servisleri sadece acil durumlar için kullanalım.
Sakarya halkına saygılarımı sevgilerimi sunuyorum…

Dr. Mehmet Yıldız
Hekimsen Sakarya İl Temsilcisi

Yayınlama: 11.03.2022
Düzenleme: 11.03.2022 21:59
1.569
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.