Doğantepe Göleti İnşaatı Hızla İlerliyor.

Doğantepe Göleti İnşaatı  Hızla İlerliyor.

Doğantepe Göleti İnşaatı  Hızla İlerliyor.

Geyve Doğantepe Mahallesi sınırları içinde, yapımına başlanan Doğantepe Göleti’nde çalışmalar devam ediyor.Çalışmalar tamamlandığında 552 hektar arazi sulanabilecek.

Yüksekliği 60 metre

Doğantepe sınırları içerisinde Karakaya Boğazı diye bilinen yörede, DSİ  3. Bölge Müdürlüğü tarafından yapımına başlanan Doğantepe Göleti’nin ön dolgusu önceleri taş dolgu, daha sonrasında ise beton dolguya çevrilerek gölet yüksekliği arttırılmıştı.Gölet setinin yaklaşık uzunluğu 317 metre, yüksekliği ise 60 metre civarında olması bekleniyor.

20 milyonluk yatırım

20 milyonluk yatırım ile Sulama amaçlı yapılan Doğantepe göleti Yaklaşık 3 milyon metreküp su tutma kapasitesiyle 552 hektar araziyi sulayabilecek kapasiteye sahip. Derivasyon tünelinin tamamlandığı sulama göletinde önümüzdeki günlerde ön dolgunun betonlama çalışmalarına başlanacağı öğrenildi.Su besleme havzalarının durumlarına göre, göletin inşaatın tamamlanmasının ardından bir yıl içinde tamamen dolacağı tahmin ediliyor.

Bir Rüya Daha Gerçekleşiyor

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya; Ak Parti Sakarya Milletvekili Şaban Dişli’nin büyük gayretleri sonucu Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından onaylanan sulama göleti projesiyle  yörede tarım yapanların bir önemli rüyası daha gerçekleşmiş olacak. Gölet inşaatı hızla ilerliyor.Geyve ovasının önemli bir bölümü daha çok meyvecilik ile uğraşılan bölüm suya kavuşuyor. Bu da sulu tarımın yani sebze üretimin de artacağı demek.Karaçay Deresi yazın sıcak günlerinde yani suya ihtiyaç duyulan zamanlarda su barındırmıyor. Bu sulama amaçlı yapılan gölet sayesinde susuzluk sorun olmaktan tamamen çıkıyor. Bu da çiftçimizin yüzünün gülmesi, bol üretim yapılması ve para kazanılması demektir.Çiftçimize ilçemize hayırlı olsun, dedi.

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

Yayınlama: 02.05.2017
Düzenleme: 06.05.2017 22:01
1.800
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.