Site Rengi

DOLAR 5,9337
EURO 6,5777
ALTIN 296,2
BIST 123.556
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 8°C
Parçalı Bulutlugeyve nöbetçi eczaneler


Devlet asgari ücret yükünü paylaşacak

Devlet asgari ücret yükünü paylaşacak
20.12.2015
10
A+
A-

Devlet asgari ücret yükünü paylaşacak

DEİK Genel Kurulu’nda “Gerçek anlamda bir reform hükümeti anlayışıyla harekete geçtik” diyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, elde edilen kazanımların korunarak hızlı bir döneme girileceğini söyledi. Davutoğlu, “Asgari ücret artışından kaynaklanacak yükü kesinlikle sizlerle paylaşacağız ve sizin rekabetçi kapasitenizin azalmamasına özen göstereceğiz” dedi

devlet_asgari_ucret_yukunu_paylasacak
Başbakan Ahmet Davutoğlu, asgari ücret vaatlerini de gerçekleştireceklerini belirterek, “İş dünyamıza, buluştuğumuz zaman da söyledim tekrar söylüyorum. Asgari ücret artışından kaynaklanacak yükü kesinlikle sizlerle paylaşacağız ve sizin rekabetçi kapasitenizin azalmamasına özen göstereceğiz” dedi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Genel Kurulu’nda konuşan Davutoğlu, küresel krizin başladığı 2007’den bu yana birçok ülke istihdam kayıplarını telafi edemezken, Türkiye’nin tam 7 milyon kişiye ilave istihdam imkanı sağladığını kaydetti.

VAATLERİMİZİN ARKASINDAYIZ

Her şeyin şeffaf olacağını, kimsenin millete hesap vermekten kaçamayacağını, sözlerinin gereğini yapacaklarını, vaatlerini tek tek hayata geçireceklerini vurgulayan Davutoğlu, “Bir hafta içinde gerçekleştirdiğimiz 10 icraatımızı da dün kamuoyuyla paylaştık. İşte asgari ücret vaadimizi de gerçekleştiriyoruz. Bu konuda iş dünyamızdan destek vadediyoruz. Asgari ücret vaadimizi de gerçekleştiriyoruz. Asgari ücret artışından kaynaklanacak yükü kesinlikle sizlerle paylaşacağız ve sizin rekabetçi kapasitenizin azalmamasına özen göstereceğiz. Yatırım ortamını iyileştirilmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Bu bağlamda atacağımız adımları, sizlerden aldığımız teklifleri de göz önünde tutarak, birer birer yasalaştıracağız” dedi.

İŞDÜNYASI-EĞİTİM İŞBİRLİĞİ

İstihdam ve iş gücüne teşvik anlamında kapsamlı düzenlemeler yapacaklarını belirten Davutoğlu, “Ayrıca kamu maliyesi ve gelir vergisi başta olmak üzere kamu maliyesinde ciddi bir reform çalışması yürütüyoruz. Eğitimde nitelikli insan kaynağı ihtiyacını karşılamak için yeni düzenlemeler yapacağız. Nihayetinde meslek liselerinden mezun ettiğimiz öğrenciler, sizlerin iş yerlerinde çalışacaklar” ifadelerini kullandı.

VİZE MUAFİYETİ ÇALIŞMASI

Vize muafiyeti bağlamındaki bütün yasaları bir reform paketi haline getireceklerini belirten Davutoğlu, “Bunların Mart’a kadar geçmesi lazım. Eğer 78 milyon vatandaşımızın onurla, istedikleri zaman Avrupa’ya vizesiz bir şekilde gitmesini 2016 içinde görmek istiyorsak, muhalefet partilerimizin de bizimle işbirliği yapması önemli” dedi.

ÜRETİM VE İHRACAT İÇİN YOLA ÇIKMA VAKTİ GELDİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Bu yeni bir katılımcı demokrasi anlayışı, bütün teknolojik imkanları kullanarak, bundan sonra da her fırsatta milletimizle iletişimde olmaya büyük özen göstereceğiz. Şimdi artık üretim için, ihracat için, sosyal adalet ve sosyal barış için hep birlikte yola çıkmanın vakti” dedi.

DEİK’İN PERFORMANSI YÜKSEK

Davutoğlu, geçen yıl DEİK’i, özel sektörün daha fazla katılım yapabileceği bir yapıya kavuşturduklarını, Türk özel sektörünün dış ilişkilerinin tek elden yürütülmesi için DEİK’in güçlü bir aktör olarak verilen koordinasyon görevini üstlendiğini ve şu ana kadar çok güzel bir performans gösterdiğini söyledi.

Davutoğlu, 103 kurucu kuruluş ve 130 iş konseyi ile Türk özel sektörünün dış ekonomik ilişkilerinin DEİK tarafından yürütüldüğünü anlatarak, “Artık Türk özel sektörünün yurtdışındaki yüzü, ana komuta merkezi ve temsil makamı; DEİK’tir. DEİK kurulduğu 1986’dan beri, rahmetli Özal’ın o vizyonuyla başlayan süreçten bu yana birçok faaliyetlere öncülük etti. Kurduğunuz ortaklıklar, yatırımlarınız ve ihracatınızla sizler Türkiye’nin yüz akı, en büyük gücüsünüz” dedi.

HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Sosyal sorumlulukları yerine getirmeden, ülkeye olan hakkın ödenemeyeceğini kaydeden Davutoğlu, “İş dünyamızın öncelikle siyaset kurumunu savunması, demokrasimizi en katılımcı ve temsil gücü en yüksek bir şekilde yeniden inşa etme konusunda gayret sarf etmesi, insanı, emeği, alın terini, adaletli gelir dağılımını savunması hayati önem taşıyor” diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul Wow Hotel’de gerçekleştirilen Genç MÜSİAD 5. Uluslararası Genç İşadamları Kongresi’ne de katıldı. Davutoğlu, kongreye sponsor olan firmalara sertifika verdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.