Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 29 Eylül 2013 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Manşet, Sakarya

 DEV KABAKLAR TUNA TAN TESİSLERİNDE

akyazıda yetiştirilen dev kabaklar tuna tan-ilhan tan tesislerinde 14Dev Kabaklar Tuna Tan tesislerinde sergilenmeye Başladı.

Akyazı’da yetiştirilen 500 kiloluk dev kabaklar iş makinesi kullanılarak hasat edildikten sonra şehrin güzide alışveriş ve dinlenme tesislerinde sergilenmeye başladı.

Bu dev kabaklardan bir bölümüde Serdivan ile Alifuatpaşa Tuna Tan tesislerine getirildi.

Şehrimizin güzide kuruluşlarından olan ve İlimizin tanıtılmasında en büyük vitrinlerden biri olan Tuna Tan tesislerinde sergilenen kabaklar şimdiden fotoğraf çektirmek isteyenlerin gözdesi oldu.

24 çeşit ürün

İlhan Tan ve Tuna Tan tesislerinde  Sakarya’nın yöresel ürünü olan kabaktan üretilmiş 24 çeşit ürün bulunuyor. Tatlısı, lokumu, döneri, cezeryesi, ezmesi ve çorbası yapılan kabağın ayrıca baklavası ve lahmacunu da yapılıyor.

 İşte dev kabakların Hikayesi

Akyazı’daki çiftliğinde hobi olarak organik meyve ve sebze yetiştiren işadamı Fadıl Uzak, ABD’den tanesi 100 dolar olan bal kabağı çekirdekleri getirtti. Bu çekirdekleri eken Uzak; yarasa, koyun ve hayvan gübresi takviyesiyle kabakların ağırlığının 500 kiloya kadar yükselmesini sağladı. Hasat zamanı gelen kabaklar işçiler ve iş makinesi yardımıyla tarladan kaldırıldı. Kabakların bakımıyla ilgilenen işçiler, kabakların insan gücüyle kaldırılmasının mümkün olmadığını bu sebeple iş makinesi yardımıyla kaldırdıklarını belirtti. İş makinesi görevlisi de kabakları görünce şaşırdığını belirterek “Ben dalga geçiyorlar zannettim.” dedi.

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

İŞTE KABAK MUCİZESİ

TUNA TAN (02)

 

4156 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle