Çöplüktü, Üretim Merkezi Oldu.

Çöplüktü, Üretim Merkezi Oldu.

Doğal ürünler üretilecek

Geyve ilçesinde 2009 yılına kadar belediyenin çöp toplama yeri olarak kullanılan 12 bin dönüm alanın revize edilmesiyle kurulan Yöresel Ürünler Merkezi’nde, kadınlar geleneksel yöntemlere modern usuller ekleyerek salça, pekmez, turşu, sirke, tarhana, erişte, reçel üretecek.

4,5 MİLYON LİRA MALİYETLE KURULDU

Geyve-Taraklı kara yolunun kenarında, 2 bin 250 metrekaresi kapalı toplam 12 bin metrekare alana 4,5 milyon lira maliyetle kurulan merkez, ilçede üretilen ürünleri tüketiciyle buluşturacak.

40 KADIN ÇALIŞACAK

Merkezde çalışacak 40 kadının geleneksel yöntemlere modern usuller ekleyerek üreteceği salça, pekmez, turşu, sirke, tarhana, erişte, reçel gibi yöresel ürünler, “Geyva” markasıyla dünya pazarına da sunulacak.

FESTİVAL 13-14 EKİM’DE

Yapımı tamamlanan ve 13-14 Ekim tarihlerinde ilçede düzenlenecek Ayva Festivali’nde açılacak merkezde incelemelerde bulunan Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Kadın Girişimciler Kurulu ve belediye olarak kadınlara istihdam sağlama ve üretilecek ürünlerin Geyve’de işlenmesi adına bir proje geliştirdiklerini söyledi.

“ÇÖPLÜĞÜ GÜLİSTANA ÇEVİRDİK”

Kaya, 12 bin metrekare alana kurulu tesisin önemli bir konumda bulunduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:
“2009 yılında belediye başkanı seçildiğimde burası belediyenin çöplüğüydü. Mudurnu’daki inanç turizmi firmaları, Taraklı’daki termal turizm firmaları buradan geçiyordu. Belediye başkanı olarak Geyve’nin böyle bir manzarayla anılmasını istemediğim için 2009’un mayıs ayında burayı kapattım. Çöplüğü revize ederek bu proje için kullanmaya başladık. Çöplüğü gülistana çevirdik.”

Merkezde 40 kadına istihdam sağlanacağını aktaran Kaya, “Burada annelerimizin eski yöntemleriyle ama modern usullerle, kapalı mekanlarda, daha temiz ortamlarda, belgelerimizi alarak üretim yapacağız. Geyve’de yetişen sebze ve meyvelerle alakalı ne kadar ürün varsa burada işleyeceğiz. Burada sobayla her şey imal edilecek. Evde hanımımız, annemiz salçayı, pekmezi, turşuyu, sirkeyi, tarhanayı, erişteyi nasıl yapıyorsa hepsini burada üreteceğiz.” diye konuştu.

“MARKA OLUŞTURDUK”

Murat Kaya, SATSO Kadın Girişimciler Kurulu ve Sakarya Üniversitesi iş birliğinde yaklaşık bir yıllık çalışmanın sonucunda bir marka oluşturduklarını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “marka şehirler” söyleminden ilham aldıklarını ve ilçenin lokomotif ürünü ayvadan yola çıkarak markalaşma süreçlerini başlattıklarını anlatarak, “Türkiye’de ve dünyada ayva denildiğinde Geyve, Geyve denildiğinde ayva akla gelsin istiyoruz. Bu çalışmalar da bu düşüncenin ürünüydü.” dedi.

Ürünlerin marka isminin belirlendiğini ve tescil çalışmalarının tamamlandığını dile getiren Kaya, “Markamız Geyva. Hem ilçemize hem de ürettiğimiz ürünlere vurgu yapmak anlamında hazırlandı. Eli belinde kadın modeliyle işlendi bütün ürünlerin yapıştırmaları. Şu anda bütün baskılarımız hazır, ürünlerimiz şişelenmiş vaziyette, gıda üretim belgeleri alınmış vaziyette. Merkezin 13 Ekim’deki Ayva Festivali’nde açılışını yapacağız.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE VE DÜNYA YA DUYURACAĞIZ”

Kaya, hem merkezi hem de markayı Türkiye’ye ve dünyaya duyurmayı amaçladıklarını belirterek, ilçeyi büyütmenin yolunun esnaf ve çiftçiyi büyütmekten geçtiğini vurguladı.

“EVLERE DE İŞ VERMEYİ PLANLIYORUZ”

Geyve Belediye Başkanı Kaya, her türlü ürünün pazar payını artırmak için çalışmalarının devam ettiğini aktararak, “Burada hanımlarımız çalışacak, evlerine aş götürecekler. Bu proje kapsamında evlere de iş vermeyi planlıyoruz. Burada bize lazım olacak işlerin dışında evlerdeki hanımlarımızın yapabileceği ne varsa Geyve Belediyesi, Geyve Yöresel Ürünler Merkezi olarak onlara iş vererek evlerine para girmesini sağlamayı planlıyoruz.” diye konuştu.

Merkezin faaliyete geçmesinin ardından piyasa fiyatlarının kontrol altında tutulmasının yanı sıra ilçe halkı ve tüketiciye ekonomik katkı sağlanacağına işaret eden Kaya, şunları söyledi:

“Belediye politikasıyla burası kar eden bir tesis haline gelecek. Burada üreten kazanacak, çalışan kazanacak, yiyen kazanacak, buradan herkes kazanacak. Türkiye’de ilk ve tektir bu proje. Buradan elde ettiğimiz gelirlerle Geyve’de üniversite okuyan öğrencilerimize harçlık şeklinde bir katkı sağlamayı düşünüyoruz. Sosyal Yardımlaşma Vakfından belgelenmiş gariban vatandaşlarımız düğün yapamıyorsa onların düğünlerini biz yapacağız. Dönem dönem afetlerimiz oluyor. Evi yanan kardeşlerimizin evinin yapımında buradan ciddi katkılar sağlayarak bunu tam bir sosyal proje haline getirmiş olacağız.”

“ALMANYA’DA BÜYÜK MARKETLERDE SATILACAK”

Kaya, tesiste bütün üretim belgelerinin alındığını, birkaç yıl sonra Almanya’da büyük marketlerde “Geyva” markasıyla ürünlerin satıldığını göreceklerini dile getirerek, ilçeden sadece Sakarya’ya ve Türkiye’ye değil, dünyaya bir marka çıkarmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.

KAYNAK:Haberlisin.com

Yayınlama: 27.09.2018
Düzenleme: 30.09.2018 16:12
944
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.