Celal Şengör Pamukova’yı işaret ederek uyardı

Celal Şengör Pamukova’yı işaret ederek uyardı

Deprem Uzmanı Celal Şengör, Sakarya’nın Pamukova İlçesi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin tektonik Haritasını yorumlayan Celal Şengör, Türkiye’de zemini en kuvvetli olan ilin Konya olduğunu söyledi. Sözlerime ekleyen Şengör, Sakarya’nın Pamukova İlçesi’nin zeminin sağlam olmadığına dikkat çekti.

Şengör; “Türkiye’de zeminin sağlam olan tek yer Konya ve Konya’nın Kuzeyidir. Onun dışında zemin olarak sağlam olan yer yok. Konya ve kuzeyi en sağlam yer. En tehlikeli zemin ise alüvyonların olduğu zeminler, yani nehirlerin getirdiği alüvyon, büyük nehir ovaları. Oralar sağlam değildir veya büyük çöküntü ovaları sağlam değildir. Sakarya (Pamukova), Erzincan, Kahramanmaraş.. Buralar çok sağlam yerler değiller.” dedi.

Yayınlama: 08.03.2023
Düzenleme: 28.04.2023 17:15
2.307
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. hasan atmaca dedi ki:

    Geyve den de geçen ve uzun zamandır aktif olmayan bir fay var, uzmanlar burada dikkat edilsin diyor. Geyvedeki okullar riskli. ulusal haberlerde sakarya için riskli okul sayısının 300 civarında olduğu bilgisi geçti. geyvede özellikle son 10-15 yılda yapılan yeni okullar ve diğer, yeni kamu binaları iyi incelenmeli. içlerinde iki ay evvelki 6 lık düzce depreminde ufak da olsa çatlaklar oluşan okullar, binalar var. öğrenciler bunların farkında. risk alınmamalı ve önlem alınmalıdır. güçlendirme veya yenileme gerekir.