Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 07 Haziran 2013 | Alt Haberler, Geyve, Köyler, Yaşam

Bu köy taşınıyor

geyve çay köyü 15 yıl sonra taşınıyorGeyve İlçesine bağlı Çayköy Köyü’nde 1998 yılında yaşanan heyelan sonrası düşünülen köy taşıma projesi 15 yıl sonra gerçekleşiyor.
50 hanenin yaşadığı köyde, 1998 yılında heyelan oldu. Evleri boşaltılan vatandaşlar için 2011 yılında çıkarılan Bakanlar Kurulu Kararı ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından heyelanın olduğu bölgenin iki kilometre dışındaki bölgeye taşınması kararlaştırıldı.
Sakarya İl genel meclisi Bayındırlık Komisyonu tarafından incelenen 1/5000 Nazım İmar planı ve 1/1000 Uygulama İmar Planı onaylanarak meclisin oyuna sunuldu. İl Genel Meclisi Üyeleri tarafından da kabul edilen planlar sonrası Çayköy Köyü köyün 2 kilometre ilerisinde bulunan 122 ada 1 ve 2 nolu parsellere taşınacak. 45 bin metrekarelik bir alan kurulacak olan köyün camisinden meydanına yerleşim yerlerinden sosyal alanlarına kadar herşey düşünülerek yeniden yapılacak.
İl Genel Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Ali Kaba, yeni yapılacak olan köy alanında da her türlü zemin etütlerinin yapıldığını ve heyelan için herhangi bir risk taşımadığını söyledi.
buyuk389
2903 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle