Bir dönemin efsanesi Cevat Keser’e hapis cezası ve siyasi yasak kararı!

Bir dönemin efsanesi Cevat Keser’e hapis cezası ve siyasi yasak kararı!

Pamukova’da toplam 15 yıl Belediye Başkanlığı yapan Cevat Keser, Serdivan’da komşusunu tüfekle tehdit ettiği iddiasıyla yargılandığı davada hapis cezasına çarptırıldı. Keser hakkında siyasi yasak kararı da alındı. AYRINTILAR…

2021 yılı haziran ayında Serdivan’a bağlı Aşağıdereköy Mahallesinde meydana geldi. Eski Pamukova Belediye Başkanı Cevat Keser, bahçe sebebiyle aralarında anlaşmazlık bulunan komşularıyla tartıştı. Komşu ailenin genç ferdi Vedat A. ile tartışan eski Başkan Keser evine girdikten sonra pompalı tüfekle çıktıktan sonra iddiaya göre komşularının evinin önüne giderek “Nerede o Vedat gelsin buraya” diyerek tehdit ve hakaretlerde bulundu.

Başka komşularının kendisini cep telefonuyla görüntülediğini fark eden Cevat Keser tüfeği saklamaya çalışarak evine döndü.
A. ailesinin şikayeti üzerine jandarma ekipleri olay yerine gelirken taraflar birbirlerinden şikâyetçi oldu.

TANIK: “VURACAĞIM ONU” DEDİĞİNİ DUYDUM

Sakarya 5. Asliye Ceza Mahkemesinde açılan davanın aralık ayındaki duruşmasında dinlenen bir tanık, “Ben olay yerine gittiğimde Cevat Keser evinden pompalı tüfek ile çıkıp ‘Nerede o Vedat vuracağım onu’ diye söylemi olduğunu duydum” ifadesi verdi. Duruşmada olay anına ilişkin görüntüler de izlendi.

ÖNCEKİ BAŞKANIN OĞLU DAVACININ AVUKATI OLDU

Davacı Vedat A.’nın avukatlığını Cevat Keser öncesinde Pamukova’nın Belediye Başkanlığını yapan Hikmet Feridun Turan’ın oğlu Mehmet Ali Turan’ın üstlenmesi de dikkat çekmişti.
Cumhuriyet Savcısı mütalasında eski başkan Cevat Keser hakkında ‘silahlı tehdit suçunu zincirleme işlediği anlaşıldığından’ TCK’nın 106/2 a, 43/2 delaletiyle 43/1, 53 maddelerinden 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti.
Mahkeme duruşmayı bugüne ertelemişti.

MAHKEME HAPİS CEZASI VERDİ

5. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada mahkeme heyeti, Keser’e TCK’nın 106/2 a, 43/2 delaletiyle 43/1, 53 maddelerinden 2 yıldan 3 ay hapis cezası ve TCK 53/1 maddesine göre “seçme ve seçilme hak mahrumiyeti” (Siyasi yasak) ayrıca daha önce Pamukova Asliye Ceza Mahkemesince hakkında verilen hakaret davasındaki hükmün geriye bırakılması kararının düşürülüp cezanın infazına karar verildi.
Mahkemenin verdiği bu karar sonrası Keser’in istinaf mahkemesine gidebileceği belitildi.

KARAR ONANIRSA ADAY OLAMAYACAK

İstinaf Mahkemesi yerel mahkemenin verdiği cezayı onarsa eski belediye başkanı Cevat Keser’in 3 ay hapis yatması ve 2024’te yapılacak yerel seçimlerde siyasi yasak nedeni ile aday olamayacağı öğrenildi.

CEVAT KESER’İN SİYASİ KARİYERİ…

1994 ve 1999 yerel seçimlerinde Doğru Yol Partisi’nden Belediye Başkanı seçilen Cevat Keser, 2002 yılında Pamukovalı iş adamı Cem Uzan’ın kurduğu Genç Parti’ye geçti.
2004 yılında bu kez Genç Parti’nin adayı olan Uzan, Ak Parti adayı Hikmet Feridun Turan’a karşı seçimi kaybetti.
Keser, 5 yıl sonra 2009 yerel seçimlerinde geri dönerek bu kez MHP adayı olarak Ak Parti adayı Hikmet Feridun Turan’a karşı seçimi kazandı.
Keser, 2 yıl sonra o dönemki MHP Sakarya Teşkilatı ile Genel Merkez arasındaki sorunlar yaşanıp İl Teşkilatı görevden alınınca MHP’den istifa ederek bağımsız kaldı.
Keser, sonra 2013’te Ak Parti’ye geçti. 2014’teki seçimlerde yeniden başkan olan Cevat Keser 2019 yılında ise AK Parti’nin adayıyken, Saadet Partisi’nin adayı olan Güven Övün’e seçimi kaybetti. Güven Övün de sonradan AK Parti’ye geçti.
Son olarak Sakarya’da yeniden yapılanan Demokrat Parti Sakarya İl Kongresinde görüntülenen Cevat Keser’in 2024’te yapılacak yerel seçimlere de hazırlandığı biliniyordu.

Yayınlama: 23.02.2023
Düzenleme: 23.02.2023 20:35
2.052
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.