Site Rengi

DOLAR 5,9402
EURO 6,5464
ALTIN 299,8
BIST 119.802
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 12°C
Yağışlıgeyve nöbetçi eczaneler


Başkan Kaya’dan “BOMBA” gibi Açıklama..”VİDEO”

Başkan Kaya’dan Sanayi Sitesiyle Alakalı Bomba gibi Açıklamalar

Geyve Belediyesi’nin borçları hakkında çıkarılan sansasyonlardan dolayı, Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya suskunluğunu bozdu. Çıkarılan sansasyonel haberlere belgelerle cevap veren Kaya; bu tür belgelerin yeri geldikçe yayınlanacağını da sözlerine ekledi.

murat-kaya-sanayi-basyn

SAYGI DEĞER BASIN MENSUPLARI

murat kaya basın açıklaması sanayi ile alakalıGeçtiğimiz hafta içerisinde Gölcük İcra Müdürlüğü tarafından 2011 / 3612  dosya numarası ile Belediyemizin  Elektrik Tüketim Vergisine S.S.Geyve Küçük Sanayi Sitesi  Avukatı tarafından uygulanan  haciz işlemini  kaldırmak için gittiğimde dosya ile ilgili çarpıcı bilgiler edimdim. Bu bilgileri siz değerli basın mensuplarımız aracılığı ile saygı değer Geyve Halkım ile paylaşmak istiyorum.

1991 yılı içerisinde her iki kurumu temsil eden Başkanlar tarafından yani  Yetkili ; Geyve Belediye Başkanlığını temsilen Mehmet KIR, S.S.Geyve Küçük Sanayi Sitesi  Başkanı Aykut YURT arasında söz konusu kooperatifin müteahhitliğini Belediyenin üstlenmesi ile ilgili bir protokol imzalanmış ve bu protokol 16 Ekim 1991 tarihinde ilgili makam olan Bakanlığın Genel Müdür Yardımcısı tarafından onaylanmıştır.

Geyve Belediye Encümeni   ;Belediye  Başkanı Mehmet KIR başkanlığında Üye Aykut YURT …… iştirakleri ile toplanarak 06.11.1991 tarih ve 297 sayılı kararı ile Küçük Sanayi Sitesi  ‘nin yapımı hakkında  taşeron firmasına ihaleye çıkılması ile ilgili karar almışlardır.

Aynı Encümen Üyeleri 20.11.1991 tarih ve 317 sayılı karar ile taşeron firmalardan aldıkları teklifleri değerlendirmiş Özgür inşaat ve Taahhüt Tic. M.Özcan ŞENGÜL ‘ün teklifini uygun olarak görmüş ve kabul etmişlerdir.

1991 yılında 1999 yılı yerel seçimlerine kadar her iki kurumun başkanları görevlerine devam etmiş ancak 1999 yılı içerisinde her iki kurumda yapılan seçimleri ne hikmetse iki arkadaşımızda kaybetmiştir.

 S.S.Geyve Küçük Sanayi Sitesi ‘ne seçilen Yeni Yönetim Belediyenin müteahhitliği ile alt yüklenici olan taşeron firmanın yaptığı işler sonucunda inşaatı yapılmamış hizmetlerin yapılmış  gibi gösterilerek hak ediş yapılarak ilgili taşeron firmaya ödeme yapıldığı  gerekçesi ile Belediyenin müteahhitliğini ve Belediye ile Yapılan Protokolü fesh etmiştir.

 Fesh işleminden sonra Belediye ile  S.S.Geyve Küçük Sanayi Sitesi  arasında yapılan çeşitli yazışma ihtarname vb.’ler sonucunda konu S.S.Geyve Küçük Sanayi Sitesi  Yönetimi ve vekilleri tarafından adli makamlara intikal ettirilmiş ve dava Geyve Asliye Hukuk Mahkemesinin 2002/54 ESAS sayılı dosyasında görülmeye başlanmıştır.

Dava süresince yapılan duruşma ve bilir kişi incelemeleri sonucunda ; söz konusu dava 26.05.2010 tarihinde gerekçeli karar verilerek sonuçlanmıştır.. gerekçeli kararda ; kararın  gereği düşünüldü bölümünün 1. Paragrafının  son bölümünde  İstanbul 8.Asliye Hukuk Mahkemesi aracılığı ile İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinde  görevli  5(beş) kişilik akademisyen bilir kişilerin hazırlamış olduğu 18.03.2010 tarihli raporda özetle; davacı kooperatifin davalı müteahhit olan Belediyeden dava tarihi itibari ile 84.712.23 TL alacaklı olduğunun belirlendiği görülmüştür.(Bu rakam Belediyenin taşeronu olan firmaya yapmadığı işler için Bakanlıktan alıp ödediği parayı ifade etmektedir.)

2.Paragrafın son bölümünde ; sözleşmenin yapıldığı tarihten fesh edildiği tarihe kadar 27 adet ara hak edişlerin imzalandığı ve davalı müteahhit olan Belediye Başkanlığına ödendiği , davalı müteahhit Belediye Başkanlığını süresi içerisinde yükümlülüklerini yerine getirerek inşaatı tamamlamadığı , ancak buna rağmen hak edişler ile müteahhide fazla ödeme yapıldığı …….davacının davasının kısmen kabulüne şeklinde oluşan görüş neticesinde ; kararın hüküm bölümünde davacının davasının kısmen kabulü ile bilir kişiler tarafından hesaplanan 84.712.23 TL alacağın dava tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile davalı Geyve Belediye Başkanlığından alınarak davacıya verilmesi şeklinde hüküm verilmiştir.

Yapılan protokol tarihinden sözleşmenin fesh edildiği 1999 yılına kadar olan dönemdeki davacı ve davalıların Başkanlarını Belediye  adına Mehmet KIR ,  S.S.Geyve Küçük Sanayi Sitesi  Kooperatifi adına Aykut YURT olduğunun altını çizmek isterim.

Bu sürecin sonunda ; Gölcük İcra Müdürlüğü’nün dosyası  işleyen  faizlerle birlikte 303.000,00 TL ‘ye   ulaşmış bunun   150.284,00 TL ‘si SEPAŞ tarafından ilgili haciz dosyasına  yatırılmış  Belediyemiz veznesine girmesi ve Halkımıza hizmet olarak dönmesi gereken  bu gelirimiz Haciz Dosyasına gitmiştir.

21.11.2013 günü  haciz dosyasının kalan 152.716,00 TL’lik borcunu ödeyerek gelirlerimizde uygulanan Haczi kaldırmak için müracaat edilmiş ve borç şahsi kefaletlerimizle  22 ayda ödenmek üzere taksitlendirilmiştir.

Biz hiçbir zaman  idarecileri suçlayıcı bir uslüpla  konuşmadık, davranmadık . Her zaman Geyve İnsanının menfaatleri doğrultusunda çaba içerisinde olduk olmaya da devam edeceğiz. Geçtiğimiz günler içerisinde davalı olduğumuz  ve 303.000,00 TL gibi  Belediyeye yük getiren Küçük Sanayi Sitemizin yollarını 4.000 ton  asfalt malzemesi ile  kaplatmamız bunun bir göstergesidir.

Yukarıda açıklamaya çalıştığım dava dosyasını sizlerin değerlendirmesine  bırakıyor , bunun gibi  yönetimlerin yapmış olduğu hatalı uygulamalardan dolayı  Belediyemizin uğradığı zararların neler olduğunu  önümüzdeki günlerde de sizlerle paylaşmaya devam edeceğimi  belirterek saygı ve sevgilerimi sunuyorum .

BELEDİYE BAŞKANI MURAT KAYA’NIN AÇIKLAMASI


YORUMLAR
  1. Geyvemedya dedi ki:

    Sitemize gelen yorumların, yayıncılık ilke sınırlarını zorlaması ve yorum sahiplerini hukuki sıkıntılara yol açmaması için yorumlara kapatılmıştır.
    Göstermiş olduğunuz hoşgörü ve anlayış için teşekkür ederiz.