Başkan Kaya; Büyükşehir Başkanlığına mı Aday ?

Başkan Kaya; Büyükşehir Başkanlığına mı Aday ?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un “kıvamında değişim olacak” söylemi bayram ziyaretlerinin gündemi oldu. AK Parti’den aday adayı olacakların önceliği Yavuz’dan vize almak.

AK Parti’de gündem yerel seçimler. Belediye başkanlarının değişeceği ilçeler başta olmak üzere parti kulisleri hayli hareketli. Kurban Bayramı’nda yapılan sohbetlerin konusu da haliyle seçimler ve aday adayları oldu. Birçok ilçede Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un belirleyici olacağını düşünen isimler, kendilerine öncelik olarak Yavuz’dan vize almayı seçti.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu son yerel seçimlerde bir daha aday olmayacağını açıklamıştı. Aradan geçen sürede yeniden aday adayı olma sinyalleri veren Toçoğlu’nun Ankara ile görüştükten sonra karar vereceği konuşuluyor. Parti kulislerinde Zeki Toçoğlu’nun yeniden aday adayı olmayacağını dile getirenlerin sayısı hayli fazla. Parti kulislerinde Büyükşehir Belediyesi’ne Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, Eski Genel Sekreter ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Rıdvan Duran, Eski Milletvekilleri Ali İnci, Hasan Ali Çelik ve Ayhan Sefer Üstün’ün yanı sıra her dönem bir göreve talip olan DOKAP Başkanı Ekrem Yüce’nin aday adayı olması bekleniyor.

ADAPAZARI BELEDİYESİ

Süleyman Dişli’nin üç dönem kuralı nedeniyle yeniden aday olamayacağı Adapazarı Belediyesi için çok sayıda isim telaffuz ediliyor. Başkan Yardımcıları Rıdvan Özüm, Erol Aydın, AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, Eski İlçe Başkanı Mustafa Ak ilk etapta telaffuz edilen isimler. Adapazarı Belediyesi için il yönetiminden de adayların çıkması bekleniyor.

ERENLER BELEDİYESİ

Erenler’de Cavit Öztürk üçüncü dönemini tamamlayıp yeniden aday olamayacak başkanlar arasında. Erenler’de Başkan Yardımcısı Muhammet Kıratlı’nın adı adaylık için uzunca süredir konuşuluyor. Ali İhsan Yavuz ile diyaloglarını geliştiren Belediye Meclis Üyesi Cevdet Koç, Muhtarlar Başkanı Şaban Süleyman, İş adamı Faruk Kara, İlçe Başkanı Resul Erdoğan Yılmaz ve Kadın Kolları Başkanı Belgin Demirağ’ın da aday adayı olmalarına kesin gözüyle bakılıyor. Bir önceki dönemde Erenler’e talip olan Ahmet Çil ve Erdal Yıldırım’ın adaylık için şanslarını deneyeceğini ifade edenlerin en büyük dayanağı Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz. Erenler için aday adaylığı planı yapanlardan bazıları grup olarak hareket etmeyi planladıkları konuşuluyor.

SERDİVAN BELEDİYESİ

Serdivan Belediye Başkanlığı için ismi en çok konuşulan isim hiç kuşkusuz eski İlçe Başkanı Osman Çelik. Çelik’in yanı sıra ilçede ticaret yapan bazı işadamlarının da belediye başkanlığına aday adayı olması bekleniyor.

ARİFİYE BELEDİYESİ

Arifiye Belediye Başkanlığına aday adayı olacakların en büyük handikapı İsmail Karakullukçu. Karakullukçu’nun kişisel oy potansiyeli olduğunu düşünenler AK Parti avantajıyla yarışa girmek için sessiz ve derinden ilerliyor.

SAPANCA BELEDİYESİ

Sapanca’da Aydın Yılmazer’in ilk dönemi olmasına rağmen parti kulislerinde başka aday adaylarının ismi telaffuz edilmeye başlandı. Yılmazer’in yeniden aday gösterilmeyeceğini düşünen isimler Cengiz Can Çetin, Abdullah Şirin gibi isimleri öne sürerken değişim olmaz ise en güçlü muhalefet adayının yanında saf tutmayı planlıyor.

GEYVE BELEDİYESİ

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya’nın, Büyükşehir için hazırlık yaptığı biliniyor. Kaya’nın ilçesinden aday olmaması durumunda eski İlçe Başkanı Muhittin Irmak aday adayı olacak. Geyve’den farklı bir aday çıkması için şehir merkezinden çalışma yapıldığı ve bir diş hekimine aday adayı olması yönünde telkinler yapıldığı biliniyor. Geyve’de Murat Kaya yeniden ilçesinde başkan adayı olursa rakip çıkmayacağı konuşuluyor

PAMUKOVA BELEDİYESİ

Pamukova Belediye Başkanı Cevat Keser dost sohbetlerinde AK Parti’nin aday göstermemesi durumunda bağımsız olarak yarışa gireceğini dile getiriyor. Keser’in kendine olan özgüveni AK Parti teşkilatını kesin değişim için farklı bir isim arayışına itti. Eski belediye başkanı H.Feridun Turan, Eczacı Güven Övün, mevcut İlçe Başkanı Fatih Akın’ın ismi aday adaylığı olarak öne çıkarken İrfan Metin’in de aday adaylığını ciddi ciddi düşündüğü biliniyor.

TARAKLI BELEDİYESİ

Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman üç dönem kuralı nedeniyle yeniden aday olamayacak. Taraklı’da belediye meclis üyesi Canan Çakmak’ın yarışa girmesini isteyenlerin sayısı hayli fazla. Mevcut İlçe Başkanı Erdal Özen’in yarışa girmesine kesin gözüyle bakılıyor.

KARAPÜRÇEK BELEDİYESİ

Karapürçek’te Orhan Yıldırım’ın yerini korumasına kesin gözüyle bakılıyor. Karapürçek’te aday adayı olacak isimlerin belediye meclis üyeliği gibi görevler için ortaya çıkacakları konuşuluyor

AKYAZI BELEDİYESİ

Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan ilk döneminde hayal kırıklığı yarattı. Akyazı’da başkanın ilk dönemi olmasına rağmen değişim olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Akcan’ın değişeceğini düşünen birçok isim Akyazı Belediye Başkanlığı yarışına dahil olacak. Akyazı’da başkanlık için isimlerden ziyade değişimin kesin olması üzerinde kulisler yapılıyor.

HENDEK BELEDİYESİ

Hendek’te İrfan Püsküllü’nün ilk dönemi bile değilken değişim isteyenlerin sayısı hayli fazla. AK Parti İlçe Başkanı Ali Kemal Sofu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şenay Sakal’ın aday adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. AK Parti’nin Püsküllü ile yola devam etmesi bekleniyor.

SÖĞÜTLÜ BELEDİYESİ

Söğütlü Belediye Başkanı Hüseyin Genç ilk döneminde hayal kırıklığı yaşatanlardan birisi oldu. Genç’in teşkilatla olan kavgası değişimi tetikleyen nedenlerden. Söğütlü’de Genç yeniden aday olmasın çalışması oldukça hızlandı.

FERİZLİ BELEDİYESİ

Ferizli Belediye Başkanı Ahmet Soğuk’un yeniden aday olup olmayacağı bilinmezken, kulislerde değişimin yaşanacağı belediyeler sayılırken ilk sırada adı geçiyor. Belediye meclis üyeleriyle yaşanan sorunlar, ilçe teşkilatında yaşanan kavga ve sürekli olumsuzluklarla gündeme gelen Ferizli Belediyesi’nde değişim kaçınılmaz görünüyor. Ferizli’de MHP’nin oldukça güçlü olduğu biliniyor. AK Parti Ferizli’de aday belirlerken ortak akılla hareket etmeyi planlıyor.

KARASU BELEDİYESİ

Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu ile ilçe teşkilatının ve dolayısıyla bir grup meclis üyesinin kavgasını sağır sultan bile duydu. İspiroğlu’nun ilçede ki oy potansiyeli değişimin önündeki en büyük engel. İlçe Başkanı İshak Sarı ve bazı meclis üyeleri aday adaylığı için aylardır çalışma yürütüyor.

KOCAALİ BELEDİYESİ

Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar’ın yeniden aday olması durumunda yerini korumasına kesin gözüyle bakılıyor. Kocaali’de aday adayı olacak isimler Acar’ın değişmeyeceğini bildiğinden siyaseti çirkinleştirmekten özellikle kaçınıyor.

KAYNARCA BELEDİYESİ

Kaynarca Belediye Başkanı Zeynur Özel’in yeniden aday olup olmayacağı merak ediliyor. Özel’in aday olmaması durumunda İlçe Başkanı Murat Kefli yarışa girecek. Kaynarca İlçe Başkanlığı’ndan istifa ettikten sonra bireysel olarak çalışmalarını sürdüren İsmail Kaymak’ın bu dönem belediye başkanlığına aday adayı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Yayınlama: 26.08.2018
Düzenleme: 31.08.2018 21:34
1.071
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.