Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 23 Temmuz 2013 | Alt Haberler, Geyve, Sakarya, Yaşam

Balık Ölümleri Korkutuyor…

 

balıkölümleri.2Geyve İlçesinde, Sakarya Nehri kıyılarında görülen balık ölüleri üzüntüye neden oldu.

Geçmiş yıllarda da, farklı zaman dilimlerinde gene Sakarya Nehrinde balık ölüleri görülmüş, yapılan başvurular üzerine gelen kurumlar su örnekleri ve balık ölülerinden örnekler toplamış gitmişti. Yapılan açıklamalar hep aynı idi; “Yapılan tahlillere göre; tarımsal amaçlı kanallara su alındığı için su düzeyi düşmüş ve oksjen azalması ölümleri neden olmuş.” Çocuk mu kandırıyorsunuz (gerçi onlarda kanmıyor artık), yıllardır Sakaryadan sulama yapılıyor. Neden son yıllarda bu ölümler arttı? Nehir kenarında kurulu veya atıklarını nehre salan fabrikaların, tarımsal mücadele motorlarını nehirde yıkayanların suçu yokmu? Bir sorumsuzluktur gidiyor.

Sakarya kenarına gezmeğe giden 3 arkadaş; Berkay Gümüş(17), Cengiz Erenoğlu(15), İbrahim Emir Yıldırım(10) nehir kenarında kıyıya vurmuş balık ölülerini görünce yanlarındaki telefonları ile olayı görüntülediler. Açıklamaları şöyle: “Oruç tutuyoruz. Canımız sıkıldı, birazda susadık. Vakit geçirmek ve belki balık tutarak oyalanırız diye Sakarya kenarına gittik. Kenarlardaki balık ölülerini görünce çok üzüldük. Hemen bu vahşeti kaydettik. Belki bizlere inanan bir büyüğümüz gerekeni yapar deye düşündük. Gelecekte de kullanacağımız bu değerli nehrimizi kirletmeğe kimin hakkı var? Bu vahşete(onların deyimi) kim dur deyecek?

Meyve bahçelerinde yaprakların üzerindeki siyahlıktan, sulama sularının kirliliğinden, ürünlerde görülen çürümelerden, gün boyu yayılan kokudan şikayetçi olanlar, sizler bu güne kadar bu konuda neler yaptınız?

 

 

 

 

 

 

 

 

Namık Cihan. Geyvemedya.com

2157 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Sakarya Nehrinde Görülen Balık Ölümleri Korkutuyor… için 1 yorum

  1. valilik çevre mühendisleri çevre müdürlerini ve çevreci kuruluşlarını göreve çağırıyorum.
    mustafa akın
    http://www.akintoner.com

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle