Baki Aslan, Çiftçi TV’de Geyve Ayvası’nı anlattı

Baki Aslan, Çiftçi TV’de Geyve Ayvası’nı anlattı

Geyveli ayva üreticisi ve pazarlamacısı Baki Aslan, Çiftçi TV’de  Cengiz Öztürk’ün sunduğu Harman Yeri programında Geyve Ayvasını ve ilçede yetişen diğer ürünleri anlatttı.

Baki Aslan, programda “Geyve’nin ayvası boğazda kalmıyor, diğer bölgelerin ayvası boğazda kalıyor. Geyve’nin ayvası daha lezzetlidir.

Dünyada üretilen ayvanın yüzde 70’i Türkiye’de, Türkiye’de üretilen ayvanın ise yüzde 75’i Geyve’mizde üretiliyor. Burada üretilen ayvaları, Kanada, İsrail ve Rusya’ya gönderiyoruz. Diğer arkadaşlar, diğer ülkelere gönderiyorlar. Bizim şu an anlaştığımız üç tane şirket var, oraya mal yapıyoruz. Ayvanın hemen hemen 6 ay ömrü vardır.

Ayvanın dışında mevsimine göre, kiraz yapıyoruz, her çeşit mal yapıyoruz. Hurma yapıyoruz, elma yapıyoruz, üzüm yapıyoruz, Geyve’mizin üzümü de meşhurdur.

Bölgemizde 12 ay üretim vardır. Mesela kışın sebze ağırlıklıdır. Kereviz, ıspanak, soğan çeşitleri hepsi üretilmektedir. Mesela kereviz kışın en fazla bizim bölgemizde üretiliyor.

Maliyetlerin yükselmesi üreticiyi ve bizleri oldukça etkiledi. Mazot fiyatlarının yükselmesi, nakliyeyi ve bizleri oldukça etkiledi. Köylü de haklı.. Mazot bu para, gübre şu para, ilaç bu para; hepsi yansıyor hepimize..

Firma olarak daha da ileri gitmek.. İhracat işi yapıyoruz,  Rusya’ya kiraz ihraç ediyoruz. Genelde ürünlerimizin yüzde 80’ini iç pazara, İstanbul’a pazarlıyoruz.” dedi. (Geyve.com)

Yayınlama: 01.12.2022
846
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.