Aydoğan, Güven Övün ile röportaj yaptı

Aydoğan, Güven Övün ile röportaj yaptı

Pamukova Belediye başkanı Güven Övün: “Birçok projeyi hayata geçirdik” dedi. Mehmet Aydoğan, Pamukova Belediye Başkanı Güven Övün ile röportaj yaptı..

Gazeteci Öğretmen Mehmet Aydoğan’a açıklamada bulunan Pamukova Belediye Başkanı Güven Övün, 2022 yılının Pamukova için şantiye yılı olduğunu belirterek, bir çok projeyi hayata geçirdiklerini ifade etti.

 Sayın başkanım sizi tanıyabilir miyiz? 

02.11.1975 tarihinde Sakarya’nın Pamukova ilçesinde doğdum. İlkokul, ortaokul ve lise dönemimi Pamukova’da tamamladım. 1992 yılında Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde yüksek öğrenime başladım. Bir yıl eğitim gördükten sonra Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesine yatay geçiş yaptım. 1996 yılında bu okuldan mezun olduktan sonra kendi ilçem olan Pamukova’da eczanemi açtım. Vatani görevimi Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığında tamamladım. 2018 yılında Anadolu Üniversitesi Yerel Yönetimler bölümünden mezun oldum. Okumanın yaşı olmadığı için; halen Anadolu Üniversitesi AÖF Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümünde öğrenim görmekteyim. 2019 Yerel seçimlerinde Sakarya’nın Pamukova ilçesine belediye başkanı oldum.

“PİLOT OLMAK İSTERDİM”
Öğrenciyken hangi mesleği yapmayı hayal ediyordunuz? 

– İlkokuldayken pilot olmayı hayal ediyordum. Lisedeyken doktor veya eczacı olmayı düşündüm. Babam öğretmen idi. Baba tarafım okumuş bir ailedir. Anne tarafım ticaretle uğraşır. Bunun için ben de her ikisinin karışımı olan eczacılığı tercih ettim. Yani hem okudum hem ticaret yapıyorum.

“YÜZDE 54 OY ALDIM”
Siyasete atılmanız ile ilgili neler söyleyeceksiniz? 

– Pamukova’da yapılan belediye hizmetlerinin yetersiz olduğunu gördüğüm için ve Pamukovalılara olan vefa borcumu ödemek düşüncesiyle 2014 yılında Ak Parti’den belediye başkanlığına aday adayı oldum. 2019 yerel seçimlerine Saadet Partisi’nin adayı olarak katıldım. Doğru strateji ve ekip çalışmasıyla %54 oy alarak belediye başkanı seçildim.

“VATANDAŞIN DERDİNE DERMAN OLMAK..”
Gönül Belediyeciliği ne demektir? 

– Gönül Belediyeciliği, Partili, partisiz herkesin derdine derman olmaya çalışmaktır. Vatandaşın acılı ve sevinçli günlerinde yanında olmaktır. Hasta olduğu zamanlarda şifa dileğinde bulunmaktır. Bu özellikler hizmetlerle de taçlandırılırsa hem Hakk’ın rızası hem de halkın teveccühü kazanılır.

“KRİZ, HEDEFLERİMİZE ULAŞMAMIZI GECİKTİRDİ”
Pamukova’ya yaptığınız hizmetlerden bazılarını sayar mısınız? 

– Pamukova AK Parti teşkilatımız, belediye meclis üyelerimiz ve vatandaşlarla istişare ederek; Pamukova için yapılacak işlerin önem sırasına göre planını yaptık. Küresel salgın nedeniyle iki yıl kaybımız oldu. Dünyayı etkisi altına alan ekonomik kriz hedeflerimize ulaşmamızı geciktirdi. Valilik ve Sakarya Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle Paşalar Camiini, tarihi Karaca Ahmet türbesini restore ettik. Özbek Mahallesine mesire alanı yaptık. 2019 yılında 15 bin metrekare, 2020’de 45 bin metrekare, 2021’de ve 2022’de 50 şer bin metrekare parke döşedik.

“CEP OTOGARIMIZ YAKINDA HİZMETE”

– 2022 yılı Pamukova için şantiye yılı olacak diyordum.” Nitekim öyle oldu. Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan çıkarttığımız 30 milyonluk ödenekle Kapalı Spor Salonu’nun ihalesini yaptık, % 70’ini tamamlandık. İstanbul- Antalya arasında giden otobüslerin yolcu indirip bindirmesi için Cep Otogarı yapıyoruz. Bunun da % 95’i bitti. Cep Otogarımız yakında hizmete girecek. Pamukova, Geyve, Taraklı halkı Sakarya Otobüs Terminali’ne gidip gelmekten kurtulacak. Buradan otobüse binip inecek.

“HIZLI TREN PAMUKOVA’DAN GEÇECEK”

– Ulaştırma Bakanımız ile defalarca görüşerek, Hızlı Tren istasyonu ihalesini yapılmasını sağladık. Allah nasip ederse İstanbul-Ankara arası hızlı trenler Sapanca ve Pamukova’da duracak. Yüz elli bin civarında nüfusa sahip olan Pamukova, Geyve, Taraklı, Göynük ve Osmaneli halkı bu istasyonu kullanacak. Yol boyu mahallelerimize doğalgazı getirdik. Kapalı Pazar Yeri ihalesini tamamlandık. Pist uzunluğu bin yüz metre olan ve eğitim uçaklarının kullandığı hava alanımız atıl vaziyette idi. Orası çabalarımız sonucunda kullanılır hale geldi. Bu hizmetlerin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ederim. Pamukova’mıza faydalı işler yapmaya devam edeceğimizi de söylemek isterim.

HALKIMIZIN DUASIYLA AYAKTA DURUYORUZ”
Yaratılan her şeyi Yaradan’dan dolayı sevdiğinizi biliyoruz. Bunun için Şeyh Edebali’nin “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” sözü ile ilgili neler söyleyeceksiniz? 

– Devletin gönderdiği ödeneği israf etmeden halkımızın faydasına kullanmaya çalışıyoruz. İnsanlığa faydalı bir eser bırakmak, sadaka-i cariyedir. Kıyamet kopana kadar orayı kullananlar dua eder. Bizler de devlet de halkımızın duasıyla ayakta duruyoruz.

“HİÇBİR ŞEY ÇALIŞMADAN ELDE EDİLMEZ”
Geleceğin teminatı olan gençlere tavsiyeleriniz nelerdir? 

– Devre göre gençliğin talepleri, düşüncesi değişiyor. Şimdiki gençlikte çabucak zengin olma, rahat yaşama hevesi var. Rahat yaşamak elbette çok güzel bir şey ama şunu iyi bilmeliler ki hiçbir şey çalışmadan elde edilmez. Bunun için iyi niyetli olarak çok çalışmalarını tavsiye ederim. Çok çalışmalarına rağmen koydukları hedefe ulaşamayabilirler . Bu bile onlar için hayır olabilir. Yani bizler zaferle değil, seferle mükellefiz. Seferlerini yapsınlar, gerisini Allah’a bıraksınlar. Her şerde bir hayır arasınlar. Ne sevinçlerini ne de üzüntülerini uçlarda yaşamasınlar. Ailelerine, vatana ve millete faydalı insanlar olmaya çalışsınlar.

Unutamadığınız birçok hatıranız vardır, birini anlatır mısınız?

– Hatıralar çok ama şu anda aklıma geleni anlatayım. 2014 yılında aday adayı olduğumda fotoğraflı kartvizitimi vatandaşlara dağıtmıştım. Bundan iki yıl sonra Bir teyzemiz İstanbul’a torununa gidiyor fakat buluşamıyor. Otogarda kayboluyor. Aradan iki yıl geçmesine rağmen cüzdanından benim fotoğrafımı çıkarıyor, bir görevliye ” Evladım ben Pamukova’dan geliyorum, torunumla buluşamadım, kayboldum. Bu kişiyi ara o bana yardımcı olur.” diyor. Aradılar, ben de buradaki akrabalarından İstanbul’daki torununa ulaştım. Teyzeyle torununu buluşturdum.

Başkanım, vermiş olduğunuz bilgiler ve gösterdiğiniz misafirperverlik için teşekkür ederim.

– Ben teşekkür ederim.

Bu haber 114 defa okunmuştur.

Yayınlama: 23.11.2022
Düzenleme: 25.11.2022 07:47
603
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.