Asgari ücrete muhalefet şerhi! Türk-İş’ten açıklama…

Asgari ücrete muhalefet şerhi! Türk-İş’ten açıklama…

2023 yılı asgari ücretine muhalefet şerhi koyulurken, TÜRK-İŞ’ten bir başka açıklama daha geldi. “8.500 TL işçi ve kamuoyunun beklentisini karşılamadı” denilen bildiride, TÜİK detayı ise dikkat çekti.

Asgari ücret 2023 zammı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Temmuz ayında 5.506 lira olarak duyurulan asgari ücrete yüzde 54’ün üzerinde zam yapıldı. Böylece Ocak 2023 için yeni asgari ücret net 8.500 lira oldu. Ancak asgari ücretin açıklandığı basın toplantısında işçi kesimini temsil eden TÜRK-İŞ’in olmaması dikkat çekti. Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen asgari ücret toplantısına TÜRK-iş çağrılmadı.

Üçüncü toplantıda TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay’ın 9.000 TL’nin altındaki bir rakama imza atmayacaklarını açıklamıştı. Taraflar rakamda uzlaşamayınca devreye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın devreye girmişti. Talep edilen rakamın altında açıklanan asgari ücret için işveren kesimi masaya oturmazken, başka bir flaş hamleye imza attı.

TÜRK-İŞ: “ASGARİ ÜCRETE ŞERH KOYACAĞIZ”
Türk-iş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak’ın danışmanı asgari ücret toplantısına çağrılmadıklarını söyledi. TÜRK-İŞ açıklanan 2023 yılı asgari ücretine muhalefet şerhi koydurduklarını duyurdu.

“TÜİK ÇALIŞMA YAPMAKTAN KAÇINDI”
TÜRK-İŞ bunun ardından bir yeni açıklama daha yaparak, “8.500 TL işçi ve kamuoyunun beklentisini karşılamadı” dedi. Yapılan açıklamada dikkat çeken bir başka detay ise TÜİK ile ilgili bölüm oldu. “Özelikle sendikasız işçilerin önemli bir bölümünün temel meselesi olan asgari ücretin işçi kesiminin savunduğu ilkeler çerçevesinde karara bağlanması, ülkemiz çalışma hayatı açısından önemli bir açılım sağlayacaktı” denilen duyuruda, “Anayasada asgari ücretin tespitinde “çalışanların geçim şartları” göz önünde bulundurulması hükmü yer almaktadır. Ancak TÜİK bu konuda bir çalışma yapmaktan kaçınmıştır.

İŞVERENDEN BERABERLİK VURGUSU
İşveren kesimini temsil eden TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ise asgari ücret basın toplantısında yaptığı açıklamasında birlik mesajı vererek, “Her platformda ifade ettiğimiz gibi bu süreçte 3 önceliği vardı. Ülkemizin sürdürülebilir refahı oldu. Çalışanların enflasyon karşısında korunması ve işletmelerimizi ayakta tutarak üretimde devamlılığın sağlanması oldu. Devlet, işçi, işveren ayrımına karşı olduğumuzu ifade ediyorum. Aslında burada bir aile felsefesi var. Günün sonunda esas olanın birlik, beraberlik olduğuna inanıyoruz. Hedefimiz hep beraber ortalama ücretin artırılabilir olmasıdır. İlave atılabilecek adımların atılması çağrısında bulunuyoruz. Vergi, istihdam kolaylıklarına zamanımızı ayıracağız” dedi.

TEKLİFİ 7.785 TL’DEN 9 BİN TL’YE YÜKSELTTİLER
TÜRK-İŞ Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısında 7 bin 785 TL olan açlık sınırı rakamında kapıyı açmıştı. İşçi ve işveren anlaşamayınca asgari ücret zammı 3 toplantı sonrası çözülemedi. İşveren tarafını temsilen TİSK’ten herhangi bir açıklama gelmezken, işçi tarafını temsilen TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, “Bizim resmi teklifimiz 9 bin TL’dir. Verirlerse masaya oturur, görüşür imzalarız, vermezlerse bu masada olmayız” ifadelerini kullanmıştı.

Yayınlama: 22.12.2022
1.517
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.