Araç sahiplerine kötü haber!

Araç sahiplerine kötü haber!

Araç sahiplerini ilgilendiren o kritik karar için imzalar atıldı. Anayasa mahkemesi zorunlu trafik sigortasının mali kısmında destek sürecinde geri adım attı. Yoksun kalma tazminatı ile sürekli sakatlık tazminatı için düzenlenmiş tüm maddelerin iptal edildiği açıklandı. Öte yandan zorunlu trafik sigortası teminatı için yeni bir zam bekleniyor. Peki şimdi ne olacak?

Anayasa mahkemesi zorunlu trafik sigortası teminatı üzerinde alınan bu kritik karar sonrası tanzimat sürecine yönelik teminatta zammın kapıda olduğu ifade edildi. Sürekli sakatlık tazminatı ile beraber motorlu taşıtın değer kaybına yönelik oluşturulan tazminatın hesaplanmasında açılan yeni dava sonuca vardı. Mahkeme belirlenmiş iki madde için iptal kararına vardı.

SÜREÇ DAHA DA UZAYACAK!

Mahkeme tarafından alınan bu kararın sebebi olarak sigorta şirketlerinde artan maliyetler gösterildi. Şirketler zamanla zarara uğradı. Uzun süredir sektör düzenleyicileri ile beraber şirket yetkilileri görüşmesini gerçekleştiriyordu. Alınan bu yeni karar sonrası tazminat alma sürecinin uzamasına sebep olacak denildi. Bunun ana sebebi olarak şu ifadeye yer verildi: “Zarara uğrayacak sigorta şirketleri sunulan maddi dayanaktan yoksun kalacakları için mahkemeye başvurabilecek ve bu nedenle süreç uzayacak” denildi.

İLK İKİ MADDE İPTAL EDİLDİ!

2020 yılında anayasa kararıyla alınmış kanunlarla belirlenmiş ilk iki maddenin iptali, ödemesi yapılmış ve kapatılmış dosya tutarlarında oluşan farkların ödenmesini gerektirecek, denildi. Konu üzerine bilirkişi avukat Adil Baltaş: “Zorunlu trafik sigortası kapsamı içerisinde geçici sakatlık, araç hasarı, bakıcı giderleri, değer kaybı ve destekten yoksun kalma gibi tazminatların artık TTK’nın 90.maddesine göre değil Türk Borçlar Kanununun 49. maddesine göre belirlenecektir” dedi.

Yayınlama: 01.03.2023
2.015
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.