DOLAR 7,4126
EURO 9,0363
ALTIN 441,98
BIST 1.542
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 16°C
Parçalı Bulutlu
Sakarya
16°C
Parçalı Bulutlu
Paz 18°C
Pts 17°C
Sal 20°C
Çar 5°C


geyve nöbetçi eczaneler


“Almanya’daki Türk iş adamı sayısı 70 bine ulaştı”

“Almanya’daki Türk iş adamı sayısı 70 bine ulaştı”
27.02.2013
168
A+
A-

“Almanya’daki Türk iş adamı sayısı 70 bine ulaştı”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya’daki Türk yatırımlarının arttığını, 2002 yılından bu yana Türkiye’den Almanya’ya yaklaşık 1,5 milyar dolar civarında doğrudan yatırım yapıldığını belirterek, ”Almanya’daki Türk iş adamı sayısı 70 bine ulaşmış vaziyette. Almanya’daki Türk işletmelerinin sayısının böyle bir rakama varmasının yanında 2015 itibarıyla bu sayının 70 binden 120 bine ulaşacağı istikametindedir, cironun da 100 milyar dolara ulaşacağı tespit edilmiştir” dedi.

merkel-erdoğan türkiye-crop

Başbakan Erdoğan, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile Başbakanlık Merkez Bina’da gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetlerarası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Merkel ile gerek baş başa gerekse heyetlerarası görüşmelerin verimli geçtiğini belirten Erdoğan, Merkel’e Türkiye’yi ziyaret etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdiğini ve bu ziyareti önemsediklerini söyledi.

NATO işbirliği kapsamında Alman devletinin patriotlarını gönderme konusundaki hassasiyetleri dolayısıyla Merkel’e teşekkür eden Başbakan Erdoğan, ”Dün Kahramanmaraş’ı da ziyaret ederek Alman askerlerini yerinde gördüler, incelediler, onlarla beraber aynı karavanadan domates çorbasını içtiler. Daha sonra Nevşehir/Kapadokya’ya geçmek suretiyle Kapadokya’yı da Kültür ve Turizm Bakanımızla birlikte gördüler” dedi.

Merkel’in Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştüğünü anımsatan Başbakan Erdoğan, Merkel’in daha sonra da iş adamlarıyla bir araya geleceğini, akşam da yemekte tekrar görüşeceklerini bildirdi.

Türkiye ve Almanya’nın ikili ilişkilerinin siyasi, ekonomik ve ticari boyutu üzerinde görüştüklerini vurgulayan Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

”Ticaret hacmimizin çok ciddi bir rakama ulaştığını rahatlıkla söyleyebilirim, bu sıkıntılara rağmen yaklaşık 35 milyar dolarlık bir ticaret hacmine sahibiz. Turizmde 2012 sonu itibarıyla Almanya tekrar birinci sıraya yükseldi ve 5 milyonu aşkın Alman turist ülkemizde bulunuyor, bu da halklarımız arasındaki birliği, beraberliği, dayanışmayı daha da arttırıyor. Almanya bizim ihracatımızdaki birincil konumdur, ithalatımızda ise ikinci sırada yer almaktadır. Geçtiğimiz yılın rakamlarına göre şu anda ülkemizde 5 bine yakın Alman firması var, Alman sermayesine sahip şirketler buradaki faaliyetlerini devam ettiriyorlar. Almanya’dan ülkemize doğrudan yatırımların tutarı son 10 yılda 5,5 milyar doları aşmıştır.

Almanya’daki Türk yatırımları da artıyor, 2002 yılından bu yana ülkemizden Almanya’ya yaklaşık 1,5 milyar dolar civarında doğrudan yatırım yapıldı. Almanya’da yerleşik vatandaşlarımız da zaman içinde işveren konumuna yükseldiler ve irili ufaklı olmak üzere şu anda Almanya’daki Türk iş adamı sayısı 70 bine ulaşmış vaziyette. Onların yanında istihdam edilen kişi sayısı, eleman sayısı 350 bini aşkın durumda. Almanya’daki Türk işletmelerinin sayısının böyle bir rakama varmasının yanında 2015 itibarıyla bu sayının 70 binden 120 bine ulaşacağı istikametindedir, cironun da 100 milyar dolara ulaşacağı tespit edilmiştir.”

TÜRK-ALMAN ÜNİVERSİTESİ ÇALIŞMALARI

Başbakan Erdoğan, Türkiye ve Almanya ilişkilerinde insanı bağların da önemli bir yer tuttuğuna işaret ederek, ”Bu insanı bağlar ülkelerimiz arasında sağlam bir dostluk köprüsü oluşturuyor. En önemli kültür, eğitim noktasındaki adımlarımızdan bir tanesi de Türk-Alman Üniversitesi olayıdır. Bu konuyla ilgili gelişmeler süratle devam etmektedir, kısa bir zaman içerisinde de rektör ataması da yapılmak suretiyle çalışmalar devam edecektir” diye konuştu.

Almanya Başbakanı Merkel’den, İrlanda Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği dönem başkanlığında, AB üyeliği müzakereleri için desteklerini rica ettiğini anlatan Başbakan Erdoğan, ”2015-2016 BM Güvenlik Konseyi noktasındaki beklentilerimizi, EXPO-2020 ile ilgili desteklerini kendilerinden özellikle istedik. Temenni ederim ki Almanya’nın bu noktadaki desteği bizleri uluslararası teşebbüslerimizi kazanmaya, oralarda teşebbüs yetkisini almaya sevk edecektir” dedi.

“KIBRIS’IN SEÇİMİ DEĞİL..”

Alman bir gazetecinin ”Özellikle Kıbrıs’taki seçimlerden sonra Türkiye’nin artık Ankara Protokolü’nü imzalaması beklentisi var. Bunu yapmaya hazır mısınız?” sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, ”Bu konuyla ilgili olarak net bir şeyi vurgulamam lazım, Güney Kıbrıs’ta yapılan seçim bir Kıbrıs seçimi değildir, Güney Kıbrıs seçimidir. Bunu bir defa birbirinden ayırmamız lazım” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

”Aynı şekilde Kuzey Kıbrıs’ta da seçimler yapılıyor zaten Sayın Şansölyenin bu konuyla ilgili geçmişte ilginç bir açıklaması vardı. Bu 15 Avrupa Birliği üyesi ülkeye daha sonra ilave edilen 10 ülke onun ardından iki ülke, bunların katılımı zaten çok farklı olmuştur. Şimdi ise Hristofyas artık gitti, Anastasiadis şu anda seçilmiş vaziyette. Tabii onun bu konulara yaklaşımı Kıbrıs’ta nasıl olacak onu bilemiyorum. Seçim öncesi mesajlarıyla daha sonraki mesajlar nasıl olacak bilemiyorum. Fakat orada adil, kalıcı çözümden yana bir yaklaşım görüldüğü takdirde bizler garantör ülke olarak elimizden gelen bütün desteği verir oradaki sıkıntının giderilmesini sağlamaya çalışırız. Burada tabii Yunanistan’a da düşen görev var. Yunanistan’ın da bu görevini aynı şekilde yerine getirmesi gerekir. Burada el birliği, gönül birliği içinde bu çözümü getirelim bu sıkıntıyı da aşalım diyoruz ve bu noktada Türkiye hükümetinin kararlığını bilmenizi isterim.”

Konunun farklı olduğunu ve Ankara Anlaşması ile bağlanamayacağını belirten Erdoğan, şunları söyledi:

”AB süreciyle ilgili olan da ise, bizler geriye kabul anlaşmasını imzalamaya hazırız ancak bir şartımız var, ‘Bunları eş zamanlı olarak yapalım’ diyoruz. Eş zamanlı olarak buna hazırız ve Ankara ile ilgili olarak da geri kabulde öte Ankara Anlaşması’na yönelik, tabii bunun parlamentodan geçmesi de gerekiyor. Bunu da görmemiz, bilmemiz gerekir. Bunu daha önce de attığımız adımlarla zaten ispat ettik. Limanların açılması noktasında olsun, havalimanlarının açılması noktasında olsun, biz bazı uygulamaları da yaptık ve bu adımları atarken bizim Güney Kıbrıs’a pasaport vermeye varıncaya kadar açılımlarımız var. Bu adımları da attık ama maalesef biz bunun karşılığını hiçbir yerden alamadık.”

Erdoğan, Türkiye’nin AB’ye kabulüne ilişkin Merkel’e sorulan bir soruya atıfta bulunarak, ”Yine Ankara Protokolü’ne dönüyoruz. Türkiye, AB üyesi ülkelerin hepsiyle iyi niyet çerçevesinde çok iyi anlaşmalar yapma ve ticaret hacmini geliştirmenin arzusu içindedir. Kültürel noktada bütün bu birliktelikleri geliştirmek niyetindedir. Kaldı ki zaten şu anda AB üyesi ülkelerinde 5 milyon civarında soydaşımız var. Biz zaten AB’ye fiilen girmiş durumundayız, yabancısı değiliz. İşin hukuki boyutunu da halledelim, çözelim istiyoruz. Bu iş daha verimli şekilde yürüsün” dedi.

“YARGI YÜRÜTMENİN EMRİNDE DEĞİL, BAĞIMSIZ”

Erdoğan, çözüm sürecine ilişkin soru üzerine ise İmralı’dan dönen BDP heyetinin bazı açıklamalar yaptığını belirterek, ”İlgili arkadaşlarımla değerlendirmesini yapacağız. Bunu yaptıktan sonra, yol haritamızla ilgili ne yapacağımızı ne edeceğimizi de inşallah sizlerle paylaşacağız” diye konuştu.

Alman bir gazetecinin ”Ülkenizde çok sayıda gazeteci tutuklu, avukatların da şikâyetleri var. AB ile müzakere sürecinin ilerlemesi açısından bu konuda iyileştirmeler düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, şu yanıtını verdi:

”Türkiye’de aslında tutuklu gazetecilerin sayısı parmak sayısını geçmez. Bunların tutukluluğunun nedeni de yazıları değildir. Tutukluluklarının nedeni ya darbeye teşebbüstür veya bu tür teşebbüslerin içerisinde bulunmaktır ya kaçak silah bulundurmaktır veya terör örgütüyle iltisaklı olarak bir hareketin içerisinde olmaktır. Bunların genelinin durumu budur ve şu ana kadar yasama, yürütme yargı erklerinin bizde bağımsız olduğunu düşündüğümüzde, aynen Almanya’da nasıl yargının vereceği karara uymak, oradan çıkacak karara saygı duymak zorundaysak, Türkiye’de de yargı yürütmenin emrinde değildir, bağımsızdır ve onun vereceği karara uymak durumundayız. Ama lütfen bu gazetecilerin de çoğunun gazeteci olmadığını bilmenizi isterim.

Daha şurada kısa bir süre önce İngiltere’de 6 gazeteci tutuklandı ve 50 kadar gazeteci de İngiltere’de içeride. Bu konuları da acaba aynı şekilde soruşturuyor musunuz veyahut da onların acaba IRA ile bağlantısı var mı yok mu, onu da öğrenmenizi özellikle tavsiye ederim.”

MERKEL ONURUNA YEMEK

Başbakan Erdoğan, daha sonra Almanya Şansölyesi Angela Merkel onuruna yemek verdi.

Başbakanlık Resmi Konut’taki yemek, yaklaşık bir saat sürdü.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.