Alifuatpaşalı Bıçakçı Baba hayatını kaybetti

Alifuatpaşalı Bıçakçı Baba hayatını kaybetti

Sakarya Valiliği tarafından 2020 yılının ahisi seçilen 81 yaşındaki Geyveli bıçak ustası Mustafa Arık hayatını kaybetti.

Geyve İlçesinde yaşayan 81 yaşındaki bıçak ustası Mustafa Arık, Sakarya Valiliği tarafından yılın ahisi seçilmişti. 2020 yılında yılın ahisi seçilen Arık’tan kahreden haber geldi. Bıçakçı Baba olarak da bilinen Arık hayatını kaybetti.

Cenazesi yarın öğle namazına müteakip Alifuatpaşa kabristanlığına defnedilecektir. Dost ve akrabalara duyurulur.

Geyvemedya.com olarak merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabırlar dileriz.

NESİLDEN NESLE

Mustafa Arık, 1870 yılında açılan ve önce dedesinden babasına, daha sonrada kendisine kalan bıçakçılık ve bileyicilik mesleğini 67 yıldır sürdürmesiyle biliniyordu. 2 yıl önce yapılan röportajda Mustafa Arık, oğlu Faruk Arık ile yıllardır birlikte çalıştıklarını ifade etmişti. İşine olan aşkıyla bilinen Arık; “Doğduğumdan beri rahmetli babamla beraberdik. Babam 1982’de vefat etti, o zamandan sonra ben devraldım. O zamandan beri tüm kesici aletlerin bilemesini yapıyoruz. Bende rahmetli babamla 10 lira kazandığımda 5’er lira bölüşürdüm, şimdi de oğlum Faruk’la da öyleyiz. O benim sağ kolum, beraber her gün bıçak kesiyoruz. Onları sulayıp buraya getiriyoruz. Eskiden dükkanda körüğümüz vardı, motorları alınca körüğü eve taşıdık. Şimdi evde bıçakları suluyorum, sonra buraya getirip onlara her türlü işlemi burada yapıp saplarını takıyorum ve hazır hale getiriyorum. Eskiden benim babama Bıçkıcı Şevki derlerdi, ben şimdi Bıçakçı Babayım” diye konuşmuştu.

Geyve’de Bıçakçı Baba

 

Geyveli bıçak ustası Yılın Ahisi seçildi

Yayınlama: 26.08.2022
Düzenleme: 26.08.2022 23:52
2.635
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.