Site Rengi

DOLAR 6,1526
EURO 6,6895
ALTIN 325,1
BIST 114.365
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 22°C
Parçalı Bulutlugeyve nöbetçi eczaneler


Ahmet İşsever ile “Taraklı Manav Sözlüğü” üzerine Hasbihal.

İzzettin KÖMÜRCÜ
İzzettin Kömürcü Kimdir ? 1969 Taraklı Doğumlu İlk-Orta ve Liseyi Taraklı’da okudu. Anadolu Ajansı ve Yenigün Gazetesi Taraklı Temsilcisi Evli ve bir kız babası 30 yıllık gazeteci

Ahmet İşsever ile “Taraklı Manav Sözlüğü” üzerine Hasbihal.

İzzettin Kömürcü

Taraklı’mızın değerli şahsiyetlerinden Ahmet İşsever bir Taraklı Sevdalısı.Eğitimci,Araştırmacı,Yazar, Hatta yöre Halk oyunları’nın uzmanıdır.… Bugüne kadar pek kıymetini bildiğimizi söyleyemem… Özellikle Halk oyunlarında sahada yetiştirdiği oyuncular ve araştırma kitabıyla adını duyuran İşsever, bilgi ve birikimini sadece eğitimciliği ile değil Taraklı içinde göstermiştir. Kırk yıldan bu yana tuttuğu notlarla Taraklı şivesindeki kelimeleri, sülale lakaplarını ve deyimlerin sayısı gerçekten çok fazla.

Kendisi bu konuda konuşmayı sevmez. Ama Taraklı’ya kültür mirası bırakma anlamında en fazla hizmet eden birkaç kişinin adı bana sorulsa bunlar arasında mutlaka Ahmet İşsever ismini anarım. Bunu söylememek nankörlük olur. Yıllarca görev yaptığı okullarda folklor oyunlarında hep aranan bir isimdi. Çalışma prensipleri çok disiplinliydi. Ne çileler çekti ne cefakârlıklar yaptı Allah bilir… Bir de kendisi…

“Taraklı Manav Sözlüğü” kitabı hazırlığını sürdürüyor. Kırk yıllık emeğin çabası… Onun bu kitabına katkı sağlamanın onurunu da yaşadığımı bizzat belirtmek isterim.

İşsever ile “Taraklı Manav Sözlüğü” eseri hakkında muhtelif konuları konuştuk. Zevkle okuyacağınız bir hasbihal ortaya çıkmıştır.

KÖMÜRCÜ: “Taraklı Manav Sözlüğü” ile ilk temasınızı nasıl başladı. Nereden aklınıza geldi?

İŞSEVER: Nüfus kâğıdımda doğum yerim Taraklı yazıyor.75 yaşındayım ve 55 yıllık öğretmenim. Müziği çok seven biriyim. Çocukluğumda babamla sürekli çevredeki düğünlere giderdim yöre oyunlarını oynayanları görürdüm İlkokul ve ortaokul öğrencisiyken yöre oyunlarını oynadım.Çok gezdiğim için yöre şiveside dikkatimi çekerdi.Cebimde not defteri taşır ilginç kelimeleri not etmeye başladım.Bu benim ilgi alanıma girdi.Sürekli kelimeleri not edip eve geldiğimde temiz kağıda yazmaya başladım.Bu 40 yıl böyle sürdü.

Daha sonra bu kelimeleri akrabam Taraklılı yazar Ahi Naci İşsever ile paylaştım.199O lı yıllarda “Taraklı” kitabı yayınlandı.O kitapta yer aldı.Benim gibi meraklı arkadaşlar ilginç kelimeleri bana yolladı.Hepsini not etmeye devam ettim.Ahi Naci İşsever Abim ile bu araştırmalarımızı kitaplaştırmaya karar verdik.”Taraklı Manav Sözlüğü” hazırlıyoruz.Düzeltmeler,eklemeler sürekli bir birini kovalıyor.Defalarca sıralama değiştirmek durumunda kalıyorum.

KÖMÜRCÜ: Başladığınız günden bu yana kaç kelime oluştur durdunuz?

İŞSEVER: Başladığım ilk günden bu yana bin yediyüz yöre kelimesi kayıt ettim. Bu kelimeler başka hiçbir yörede kullanılmıyor. Bilinmiyor.

KÖMÜRCÜ: Deyim sayısı kaç?

İŞSEVER: Yörede kullanılan kayıt altına aldığımız elli deyim var.

KÖMÜRCÜ: Kelimeleri ve deyimleri oluşturmada kimlerden destek aldınız?

İŞSEVER: En büyük desteği senden aldım. Sosyal medyada hemşerilerimizin oluşturduğu gruplarda üyelerden aldım. Yüzlerce hemşerimizden aldım. Bu işin meraklısı dostlarımızdan aldım.

KÖMÜRCÜ: Yakınlarınız sizin bu çalışmanıza ne diyor?

İŞSEVER: Önce bu çalışmamda bıkacağımı ve bırakacağımı düşündüler. Hatta yakındılar. Ama daha sonra ilgi gösterdiler onlarda katkı sağladılar. Hep birlikte çalışmalarımızı harmanladık.

KÖMÜRCÜ: İlk kitabınız ne zaman yayımlandı? İsmi konusu nedir?

İŞSEVER : 2010 yılında yayınlandı. Geyve ve Yöresi Halk Oyunları kitabı. Geleneklerimizi ve Göreneklerimiz tamamıyla anlatıyor.

KÖMÜRCÜ: Allah uzun ömür versin diyorum. Ama “Taraklı Manav Sözlüğü” kitabını yayınlamak nasip olmazsa ,ömrünüz yetmezse ne olacak?

İŞSEVER: Ya nasip.

Ahmet İşsever ile yaptığım hasbihal aslında çok uzun bir hasbhal oldu. Hepsini yazsak çok uzayacağını düşünüyorum. Sizleri de bıktırmasak diye düşünüyorum.

Hatta şunu’da ekleyebilirim Üç arkadaş “Sakarya Manav Folklorü” kitap çalışmaları da devam ediyor

İşsever gerçekten gelecek nesillere kültür mirası adına çok büyük bir eser hazırlıyor diyebilirim. Asıl önemli olanda budur.

İzzettin KÖMÜRCÜ-Taraklı

YORUMLAR

  1. saygıdeğer öğretmnim sayın Ahmet işsever beyde, 1968 yılında ilkokul birinci sınıfı okudum, o tarihte akdoğan köyü okulunun maskotu idim.o tarihte mandolin,trampet,bağlama,çalınırdı şimdi liseye gidenler bile bilmez bunları,okulun spor dalında jimnastik ekibi vardı,folklor ekibi,eller üzerinde yürüme, iki elle takla, tek elle takla ,ateş çemberinden geçme,5 metre direk üzerinde hamuda kalkma sayamadığım pek çok hareketler yapılırdı,saygıdeğer öğretmenime hayırlı sağlıklı sıhhatli uzun ömürler diliyorum.