Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 30°C
Az Bulutlu
geyve nöbetçi eczaneler3. Geleneksel Gençlik Şöleni Kutlandı

3. Geleneksel Gençlik Şöleni Kutlandı

Sakarya Orman Bölge Müdürlüğünce kayında 2015 yılında başlatılan Gençleştirme Çalışmaları sonucunda gençlik elde edilmesinin kutlanması, gençleştirme çalışmalarının önemsenmesi ve farkındalık oluşturulması amacıyla düzenlenen geleneksel ”Gençlik Şöleni”nin üçüncüsü Geyve’de kutlandı.

Geleneksel hale getirilen şölene; Sakarya orman Bölge Müdürü Okan Kurşun, Bölge Müdür Yardımcıları Halis Belen, Halil Karademir, Adil Şencan, Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi. Dr. Şemsettin Kulaç, Marmara Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Mehmet Özdemir, Kavak ve Hızlı Gelişen Orman Ağaçları Araştırma Enstitüsü Müdürü Ercan Velioğlu, Orman Ağaçları ve Tohumları Islah Araştırma Enstitüsü Müdürü Süleyman Işık Derilgen, Denetim Kontrol Başmühendisi Murat Altunal, Eskişehir OBM Makine ve İkmal Şube Müdürü İhsan Köse, Şube Müdürleri, Orman İşletme Müdürleri, Fidanlık Müdürü, Müdür Yardımcıları, İşletme Şefleri katıldı.

Bölge Müdürlüğü gençleştirme sahalarında yapılan çalışmaları içeren video gösterimi ile başlayan program Geyve Orman İşletme Müdürü Celalettin Kaba’nın konuşmasıyla devam etti. Ardından Gençleştirme Şube Müdürü Serdar Özkan yaptığı konuşmasında; ”Daire Başkanımızın selamlarını iletiyorum. Gençleştirme faaliyetlerine yönelik yapılan bu şölenin farkındalık oluşturmak ve motivasyon için önemli bir organizasyon olduğunu düşünüyorum. Geçen sene kayında düzenlenen şölene geldim. Gençleştirme çalışmalarını her ağaç türü için Türkiye’de gözlemliyoruz. Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü 2016 yılında kayında 1709 Ha gençleştirme yaparak tarihi bir rekor gerçekleştirdi. Büyük sahalarda yapılan bu çalışmalar Türkiye için değil dünya için örnek çalışmalardır. 2017 yılında Orman Genel Müdürlüğümüzce bir komisyon oluşturuldu ve komisyonla ülke genelinde yapılan gençleştirme çalışmalarını kontrol ettik. Genel itibariyle çok güzel çalışmalar gördük. Gençleştirme çalışmalarını küçük sahalarda değil 80-100 Ha büyüklüğünde sahalarda yapmalıyız. Her yerde ifade ediyorum; Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü silvikültür uygulamaları konusunda çok güzel çalışmalar yapıyor. Başta Bölge Müdürümüz Okan Kurşun olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. Akabinde Orman Ağaçları ve Tohumları Islah Araştırma Enstitüsü Müdürü Süleyman Işık Derilgen konuşmalarında; “Sizleri saygıyla selamlıyorum. Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü ile “Kayın Tohumu Toplama ve Saklama Projesi” kapsamında ortaklaşa çalışmalar yapıyoruz. Tüm Bölge Müdürlükleriyle çalışmaya hazırız. Nazik daveti için Bölge Müdürümüz Okan Kurşun’a teşekkür ediyorum” dedi.

Bölge Müdürü Okan Kurşun konuşmasında; “2016 yılında bu serüven başladı. Kayında bol tohum yılıydı ve bunu taçlandıralım dedik. Hendek de ilk şölenimizi yaptık. Bölge Müdürlüğümüzün 13 bin 346 Ha gençleştirme sahası var. 4067 Ha’nı ilk 3 yılda gerçekleştirdik. Hep beraber 3. Gençlik şölenimizi kutluyoruz. Kayında ışık ve boşaltma kesimlerimizi yaptık. Kayın tohumunu toplama ve saklama projesinde Tohum Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile ortaklaşa çalışmalarımızı süründürüyoruz. Araştırma Enstitü Müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz. Orman Genel Müdürümüz Sayın Bekir Karacabey yurt dışında olacaklarından katılamadılar, bizlere başarılar diledi. Şöleni yapış amacımız şeflerimizi onure etmek olup bu nedenle Genel Müdürlüğümüzden katılımın olmasını arzuluyoruz. Ormancılığın en güzel yılları şeflik yıllarıdır. Gençleştirme çalışmalarını en güzel şekilde yapalım ve kendi çocuklarımıza baktığımız gibi bakalım. İleride bu gençleştirme çalışmalarını ben yaptım diyebilelim. Yaptığımız çalışmalarda %30-40 tohumun olduğu yıllarda bile başarı alınabildiğini gördük. Ormanlarımızın gençleştirilmesine ve silvikültür çalışmalarına çok önem veriyoruz. Ülkemizi sevdiğimizden bize düşen görevi en iyi şekilde yerine getiriyor ve elimizden geleni değil gerekeni yapmaya gayret ediyoruz. 2018 yılında başarılı olan şeflerimize teşekkür belgesi vereceğiz. Yapılan çalışmalarda emeği geçenlere ve Geyve Orman İşletme Müdürlüğüne organizasyon için teşekkür ediyorum” dedi

Konuşmaların ardından 2018 yılında ülkemizde tür bazında ilk olan saçlı meşe ile karaçam ve sapsız-macar meşesinde başarılı doğal gençleştirme yapan İşletme Şeflerine, yine 2018 yılında «Kayın Tohumu Toplama ve Saklama Projesi» kapsamında +3Cº de 1 yıl muhafaza edilen tohumları kullanarak başarılı Kayın gençliği elde eden Şeflere teşekkür belgeleri verildi. Bölge Müdürümüz Okan Kurşun günün anlam ve önemi hatırasına misafirlere hediyeler takdim etti.

Program; doğa yürüyüşü, 42 No’lu bölme saçlı meşe gençleştirme sahasında genel saha tanıtımı ve yapılan uygulamaların değerlendirilmesi ile devam etti. Programın öğleden sonraki kısmında 107 No’lu bölmede karaçam gençlikleri değerlendirildi. Buradan Karagöl Yaylasına geçilerek Gençlik Şöleninin genel değerlendirmesi yapıldı.

Program; katılımcılara verilen hediyeler ile sona erdi.

ERcan DEMİR-Geyvemedya.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.