Site Rengi

DOLAR 6,1581
EURO 6,6732
ALTIN 333,0
BIST 113.796
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 17°C
Yağışlıgeyve nöbetçi eczaneler


184 Büyük Ovaya Sit Alanı Koruması

184 büyük ovaya sit alanı koruması

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım açısından çok önemli 184 büyük ovanın tarımsal SİT alanı kapsamına alınacağını belirterek, “Bu ovalar arasında Sakarya’mızın ovaları da yer alıyor, ovalarımız kurtuluyor” dedi.

TZOB Toprak Bayramı Etkinlikleri ve İftarı (2)Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Bakanlar Kurulunda, tarım ve hayvancılıkla ilgili sorunlar konusunda uzun bir değerlendirme yaptıklarını belirterek, “184 büyük ovanın tarımsal sit alanı olarak ilan edilmesi konusunda orada sunumumuzu gerçekleştirdik. Bütün Bakanlar Kurulu üyeleri buna ‘Evet’ dediler. İnşallah 184 ovamızı koruma altına alacağız.” şeklinde konuştu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) tarafından düzenlenen “Toprak Bayramı Töreni” Ankara’da bir otelde yapıldı.

Çelik, burada düzenlenen iftar yemeğinin ardından yaptığı konuşmada, “sadık bir yar” toprağın cömert olduğunu, insanların bütün yanlışlarına, zulmüne rağmen, her şart altında hizmetini sürdürdüğünü, vefasını esirgemediğini söyledi.

Tüketilen gıdaların yüzde 95’inin topraktan elde edildiğine işaret eden Çelik, topraksız hayatın idamesinin mümkün olmadığını dile getirdi. Bakan Çelik, şunları kaydetti:

“Her yıl 50 bin ile 100 bin hektar arasında toprak kaybediyoruz. Toprağın siyaseti olmaz, politikası olmaz, bir karış toprağı hep beraber korumak durumundayız. Yani 50 bin, 100 bin hektar araziyi kaybetmenin neticesi, saksıya dönmektir. Kullandığımız tarıma elverişli arazimiz belli. 24 milyon hektar, 19 milyonunu şu anda kullanıyoruz. Siz her 100 bin hektarı heba ederseniz, rakamlar açık, kaç yıl sonra hangi noktaya geleceksiniz? Her konuda bağımlı hale geliriz, dışa bağımlı hale geliriz tarımda.”

Bakanlığın toprağın bölünmemesi ve korunmasıyla ilgili çok önemli düzenlemeleri hayata geçirdiğini anlatan Çelik, gelecek nesillerden emanet alınan toprağı yine gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde taşıma noktasında üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi.

“Tarım ve hayvancılığın önündeki engelleri kaldıracağız”

Bakanlar Kurulunda, tarım ve hayvancılıkla ilgili sorunlar konusunda uzun bir değerlendirme yaptıklarını belirten Çelik, “184 büyük ovanın tarımsal sit alanı olarak ilan edilmesi konusunda orada sunumumuzu gerçekleştirdik. Bütün Bakanlar Kurulu üyeleri buna ‘Evet’ dediler. İnşallah 184 ovamızı koruma altına alacağız.” şeklinde konuştu.

Tarım alanında en önemli konulardan birinin eğitim olduğunu vurgulayan Çelik, sulama, gübre ve tarımsal ilaç kullanımında eğitimin önemli olduğunu kaydetti.

Çelik, “Bu eğitim çalışmalarıyla inşallah tüm tarım alanlarımızın daha sağlıklı bir şekilde değerlendirilmesi, korunması ve bilinçli bir şekilde çiftçilerimizin toprağı işlemesi noktasında mesafe alırız” görüşüne yer verdi.

Türkiye’nin 192 ülkeye ihracat yaptığını, 148 milyar liralık bir tarımsal hasılaya ulaştığını belirten Çelik, ülke nüfusunun arttığını, tarımdaki kat edilen mesafenin yeterli olmadığını ifade etti.

Çelik, tarım ve hayvancılıkla uğraşan insanların önündeki engelleri kaldırmak için çok çalışacaklarını, üreticilere destek vereceklerini kaydetti.

“Serbest piyasa, sömürü ve aracılar piyasasına dönüşmemeli”

Türkiye’nin tarımsal hasılasını çok daha yukarı çekmesi gerektiğini vurgulayan Çelik, şöyle devam etti:

“Üretmek güzel bir şey ama üretenin çektiği bir çile var. Bir de tüketenlerin yaşadığı sorun var. Ve bir de ortada geçinenler var. Bu konuda mutlak surette gıda rantçılarıyla da beraber mücadele etmemiz gerekiyor. Siz 60 kuruşa tarladan bir ürünü alacaksınız, pazara gidecekseniz 2,5-3 lira. Halden çıkışı belli, nasıl üretildiği belli. Nasıl oluyor bu pazarda 3 lira? Kim var bu arada? Bu aradakiler mutlaka gözden geçirilmeli. Bu üreticiye yansımadığına göre, bunu hak etmeyen, güneş yüzü görmeyenlerin bu derecede büyük bir rantı, bir kârı ceplerine indirmemeleri gerekiyor. Serbest piyasayı sömürü ve aracılar piyasasına dönüştürerek, bunun adına serbest piyasa diyemeyiz. Ben bütün üniversite hocalarına buradan sesleniyorum, ‘bu serbest piyasa anlayışını masaya yatırın’. Bu serbest piyasa anlayışı sakat.”

Toprak analizi desteğine ilişkin talepleri de değerlendiren Çelik, “Kasım ayında ekiyorsan, ekim ayında laboratuvara alacaksın ki tohumu, o toprağa attığını ben bileyim. Sen böyle yapmıyorsun. 78 milyonun hakkını haksız yere veremeyiz, 78 milyonun hakkını, hak eden toprak tahlil laboratuvarına vereceğiz. Kâğıt alıp, destek alma dönemi bitti. Destekler üreticiye gidecek, kim terliyorsa ona gidecek.” şeklinde konuştu.

“Üretici birlikleri bizim kolumuz, ayağımız”

Gelecek dönem bütün üretici birliklerinin paralarının üreticiye yatacağına işaret eden Çelik, “Üretici birlikleri, şu anda aidat alıyorlar, bizden aktarılan binde 2’lik bir pay var. Yetmiyorsa oturur konuşuruz. O birlikler bizim kolumuz, ayağımız. Bizim onlarla bir sorunumuz olamaz.” ifadelerini yer verdi.

Bakan Çelik, havza bazlı destek konusunda 900 ilçeye dönük çalışmalarının ağustos sonu itibarıyla tamamlanacağını sözlerine ekledi.

TZOB Başkanı Bayraktar

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım açısından çok önemli 184 büyük ovanınTZOB Toprak Bayramı Etkinlikleri ve İftarı (1) tarımsal SİT alanı kapsamına alınacağını belirterek, “Bu ovalar arasında Sakarya’mızın ovaları da yer alıyor, ovalarımız kurtuluyor” dedi.
TZOP Başkanı Şemsi Bayraktar, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, 13 Haziran Pazartesi günü Türkiye Ziraat Odaları Birliği ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın birlikte organize ettiği programla Toprak Bayramı’nın kutlandığını hatırlattı.
TARIM ARAZİLERİ AMAÇ DIŞI KULLANILMAYA DEVAM EDİLDİ
Tarım arazilerinin amaç dışı kullanılmaya devam edildiğini belirten TZOP Başkanı Şemsi Bayraktar, “Bu nedenle, verimli tarım arazilerimizin korunmasını sürekli olarak hükümetimizden talep ettik. Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu, bizim de talebimizle çıkarıldı. Ancak, imara açılan arazilere baktığımızda, bu kanunun da yeterli olmadığı görüldü. ‘Kamu yararı’, istismar edilerek verimli tarım arazilerimiz, amaç dışı kullanılmaya devam edildi. Sanayileşme, şehirleşme, turizm ve karayolları için verimli tarım arazileri kullanılması, bu alanların, bir daha geri dönüşü olmayacak şekilde elden çıkmasına neden oldu. Arazilerin tarım dışı kullanımının, Sakarya’nın yanı sıra Çukurova, Gediz, Menderes, Tarsus ovalarında, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin, Kocaeli, Düzce, Trakya, Konya, Samsun gibi verimli tarım arazilerinin bulunduğu yerlerde yoğunlaştığını, bu durumun ülkemizin gıda güvencesi için bir tehdit olduğunu sürekli vurguladık. Türkiye’de son 25 yılda 4 milyon hektar tarım arazisini kaybettik” dedi.
“SU VE TOPRAK ZENGİNİ DEĞİLİZ”
Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığı gibi toprak zengini de olmadığının altını çizen Bayraktar, “Çünkü ülkemizde işlenen tarım alanı içinde her türlü tarım yapılabilen birinci sınıf tarım arazisinin payı sadece yüzde 6’da kalıyor. Bu nedenle hayati öneme haiz olan bu alanların korunup kollanmasının boynumuzun borcu olduğunu ifade ettik. Verimli tarım arazilerinin korunmasında büyükşehir belediyelerine büyük sorumluluk düştüğünü, köy ve beldelerin büyükşehir belediye sınırları içine alınması, mahalle konumuna dönüştürülmesi nedeniyle buralardaki tarım arazilerinin korunmasında daha dikkatli olunması gerektiğini, belediyelerin tarıma daha fazla kaynak ayırmasının önemine vurgu yaptık.Valilikler ve büyükşehir belediyeleri, verimli tarım arazilerinin korunması konusunda çok hassas hareket etmeli, Toprak Koruma Kurulları verimli arazileri koruyacak şekilde çok etkin çalıştırılmalıdır, dedik. Toprağın sahibi olan çiftçilerimizin yasal temsilcisi Ziraat Odalarının alternatifsiz şekilde Toprak Koruma Kurullarında yer alması gerektiğini ifade ettik” diye konuştu.
“MÜCADELEMİZİN KARŞILIĞINI ALMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”
Verimli arazilerin tarım dışı kullanılmasının önüne geçilmesi konusundaki görüşlerini, hükümet nezdinde, bakanlıklar nezdinde ve diğer her platformda dile getirdiklerini bildiren Bayraktar, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız ile Türkiye Ziraat Odaları Birliğimizin Ankara’da ortak bir programla gerçekleştirdiği Toprak Bayramı’nda ‘Toprağın siyaseti, politikası olmaz. Bir karış toprağı hep beraber korumalıyız. Her yıl 50 bin ila 100 bin hektar arasında toprak kaybediyoruz. Bu kadar araziyi kaybetmenin neticesi saksıya dönmektir. Tarımda her bakımdan dışa bağımlı hale geliriz. 184 büyük ovanın tarımsal SİT alanı olarak ilan edilmesi konusunda sunumumuzu gerçekleştirdik ve bütün bakanlar Kurulu üyeleri buna evet dediler. İnşallah 184 ovamızı koruma altına alacağız’ demiştik Böylece Sakarya ovalarının da içinde bulunduğu 184 ova, SİT alanı olarak ilan edilecektir. Bu yolla da bu ovalarımızın tarım dışı kullanılmasının önüne geçilmiş olacak. Bu karar dolayısıyla Sayın Bakanımız Faruk Çelik’e de teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Ali Ulvi DERYAOĞLU-Geyvemedya.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.