Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 14°C
Sağanak Yağışlıgeyve nöbetçi eczaneler


15 Yıl 3600 Gün Pirim Şartı ile İstifa Edenlerin Kıdem Tazminatı Hakkı

Gülsüm Çakmak
Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ kimdir? Gülsüm Çakmak Güneri 28.03.1990 Geyve doğdu. Geyve Meslek Yüksek Yüksek Okulu Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünden mezun oldu.Akabinde sırasıyla Anadolu Üniversitesi İ.İ.B.F. işletme bölümünden ve Trakya Üniversitesi İ.İ.B.F. iktisat bölümünden başarı ile mezun oldu.Yüksek Lisans Eğitimini Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Ana Bilim Dalı Finans ve İktisat Bölümünde tamamladı. Kasım 2013 tarihinde Serbest Muhasebeci Mali Müşavir unvanını aldı.Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak İş yaşamına devam etmektedir. Ayrıca; mali ve finansal konularda bilirkişilik, yenilenen mevzuat ve finansal yönetim konularında da eğitim hizmeti sunmaktadır.
30.09.2019
137
A+
A-

15 YIL 3600 GÜN PRİM ŞARTI İLE İSTİFA EDENLERİN KIDEM TAZMİNATI HAKKI

Kıdem tazminatı ile alakalı çok fazla soruyla karşılaşıyorum. Son zamanlarda ise ,15 yıl 3600 günü tamamladım istifa etsem tazminat alabilir miyim?Sorusunun cevabını almak isteyen kişiler bana ulaşıyor. Hem onların kafalarındaki sorulara cevap vermek hem de siz okurlarımızı aydınlanmak adına bu haftaki yazımda en yalın haliyle açıklamaya çalışacağım.

15 Yıl 3600 Gün Prim Şartı;

1475 sayılı iş kanunun 14. Maddesine göre, istifa edilmesi halinde hangi şartlarda kıdem tazminatı alacağı konusunda en önemli ayrıntı ilk işe giriş tarihidir. Bu haktan yaralanacak kişinin 08.09.1999 tarihinden önce sigortalı olması gerekiyor. Şu konunun altını çizmekte fayda görüyorum; 15 yıl ve 3600 gün sayısının aynı iş yerinde tamamlanması gerekmiyor. Bu çalışma süreleri farklı iş yerlerinde de tamamlanabilir. Kıdem tazminatı hesaplanırken işletmede çalıştığı süre bazında en son ki brüt maaşı dikkate alınır.

08.09.1999 ve 30.04.2008 Tarihinde İlk Defa İşe Girenlerin Durumu Ne Olacak?

08.09.2019 ve 30.04.2008 tarihleri arasında işe giren erkekler için 60 yaşını doldurmuş olması kadınlarda 58 yaşını doldurmuş olması,25 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 4500 gün prim ödemesi şartı ile yaşı beklemek üzere istifa edilmesi halinde kıdem tazminatı alır.

01.05.2008 Tarihinden Sonra İlk Defa İşe Girenlerin Durumunu Ne Olacak?

01.05.2008 yılından sonra ilk defa işe başlayanlar ise 25 yıl sigortalılık ve 5400 günü koşullarını yerine getirmesi ve yaşı beklemek üzere işten ayrılmaları halinde kıdem tazminatına hak kazanabilecekler.

Nasıl Başvuru Yapacağız?

Kıdem tazminatının alınabilmesi için işten ayrılma dilekçesinde, işten ayrılma nedeninin yaş dışında diğer emeklilik şartlarının yerine getirilmesi ve yaşın beklenecek olması şeklinde belirtilmesi gerekmektedir ve işten çıkış işlemi bu maddeye istinaden gerçekleşmelidir. Kıdem tazminatına hak kazanan çalışanın bağlı bulunduğu sosyal güvenlik merkez müdürlüğünden alınacak  ‘kıdem tazminatına hak kazanmıştır’ ibareli bir yazının işverene ibrazı gerekmektedir.

Saygılarımla

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.