10 Kasım matemi tarihe, bu gazete manşetleri ile geçti

10 Kasım matemi tarihe, bu gazete manşetleri ile geçti

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü yitirdiğimiz 10 Kasım gününün üzerinden 83 yıl geçti. Unutulmaz bir tören, dinmeyen gözyaşları eşliğinde geçen 10 Kasım günü yalnızca yüreklerde değil, gazete sayfalarına da tarihin matemi olarak işlendi. Gazeteler ikinci baskı ile o acı günün haberini bakın nasıl verdi…

Türkiye Cumhuriyeti‘nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk‘ün 10 Kasım 1938’de ebediyete intikalini, gazeteler yıldırım baskılarla halka duyurdu, büyük acı, duygu yüklü sözlerle manşetlerine taşındı.

Atatürk’ün 10 Kasım sabahı saat 9’u 5 geçe vefatını Anadolu Ajansı (AA) “Müdavi ve müşavir tabiplerinin neşredilen son raporu Atatürk’ün dünyaya gözlerini kapadığını bildirmektedir” ifadeleriyle haberleştirdi.

TÜRK TARİHİNİN EN HÜZÜNLÜ MANŞETLERİ ATILDI

Bu haberin ardından Türk basını en hüzünlü manşetlerini o gün attı. Ulusal gazeteler yıldırım (ikinci) baskılarıyla Ata’nın vefat haberini okurlarına duyurdu. Atatürk’ün ebediyete intikalini, Ulus Gazetesi, “Kurtarıcını ve En Büyük Evladını Kaybettin. Türk Milleti, Sen Sağol”, Tan Gazetesi, “Babamızı Kaybettik”, Cumhuriyet Gazetesi, “Atatürkümüzü Kaybettik”, Kurun Gazetesi: “Atatürk Öldü. Türk Milleti Sen Sağol”, Son Posta Gazetesi: “Türk Milleti Ulu Şefini, İnsanlık Büyük Evladını Kaybetti” manşetleriyle haberleştirdi.

Yayınlama: 10.11.2021
Düzenleme: 11.11.2021 08:23
1.394
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.