Hoşgeldiniz  

Yeşil Geyve | 15 Ağustos 2013 | Alt Haberler, Eğitim, Gündem

66 aylıkların ilkokula başlama yaşı değişti

 

okula başlama yaşıBüyük eleştirilere neden olan 66 aylıkların ilkokula başlama yaşı değişti. Veliler dilekçe vererek, 66-67 ve 68 aylık çocuklarının okula başlamasını bir yıl erteleyebilecek, artık sağlık raporu istenmeyecek

BİR YIL ERTELEYEBİLECEK

Milli Eğitim Bakanlığı, İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişiklik yaptı. Buna göre okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 66, 67 ve 68 aylık olanları, velisinin vereceği dilekçe ile; 69, 70 ve 71 aylık olanların ise, ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporu ile, kayıtlarını bir yıl erteleyebilecek.

SAĞLIK RAPORU İSTENİYORDU

Bugüne kadarki uygulama ile 66 aylık çocuklarının ilkokula hazır olmadığını düşünen velilerden, çocukları için bu konuda sağlık raporu getirmeleri isteniyordu.  Eleştirilerin ardından 12 yıllık zorunlu eğitim düzenlemesinin en çok tartışılan “Okula başlama yaşı” ile ilgili esneklik getiren Milli Eğitim, okula başlama yaşını sağlık raporuyla belgelenirse bir yıl ertelenebileceğini kararlaştırmıştı.

DİLEKÇE YETERLİ OLACAK

Son düzenleme ile de sağlık raporu şartı kaldırıldı. Velilerin vereceği dilekçe yeterli olacak. 66-67 ve 68 aylıklar için sağlık raporundan vazgeçilirken, 69-70 ve 71 aylık çocuklara da, ‘`Sağlık raporu getirmeleri“ şartıyla bir yıl erteleme imkanı tanındı.  Böylelikle 66-67 ve 68 aylık çocuklar, velileri isterse, 5,5 yerine 6,5 yaşında ilkokula başlayacak.

1663 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle