Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 02 Ağustos 2013 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve

Venüs – Havai Fişek:  “Sahip Çıkılmaya İhtiyacımız Var”…

coskunlar_280713Geyve İlçesinde faaliyet gösteren fabrikalardan birisi olan “Venüs- Havai Fişek Fabrikası”nda meydana gelen üzücü olay sonrası, yönetim yaraların sarılması amacıyla farklı adımlar attı.

Zararların tazmin edilmesi amacıyla çalışmaların yapılması, cam paralarının ve onarım bedellerinin ödenmesi, işçilerin maddi konumlarının korunması için girişimlerde bulunulması, yeni bir fabrika sahası arayışı bu adımlardan bir kaçı olduğu belirtildi.

Venüs-Havai Fişek Yönetimi, yaşanılanlar sonucu yapılanların açıklanması, gelecek planları ve dedikoduların önlenmesi için gerçeklerin öğrenilmesi amacıyla yemekli basın toplantısı düzenledi. “İlhan Tan Tesisi”ndeki iftar programına; Arif Coşkun (VenüsHavai Fişek Genel Koordinatörü-Şirket Ortağı), HakanCoşkun (Venüs-Havai Fişek Genel Müdürü), Murat Özdemir (Venüs-Havai Fişek Fabrika Müdürü), Çetin Karakaya (Şirket Danışmanı) katıldı.

venus_banner280713

 Genel Koordinatör Arif Coşkun açıklamalarında şu bilgileri verdi: “Vatandaşlarımıza doğru bilgileri ulaştırmak, bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak ve oluşan olumsuz düşünceleri silmek için düzenlediğimiz davete katıldığınız ve objektifliğiniz için teşekkür ederim, dedi.

ARİF ÇOŞKUN’UN AÇIKLAMALARI

 


Venüs Çoşkunlar Havai Fişek Fabrikası-Arif… ile geyvemedya

Fabrikanın ömründe böyle patlama ya bir sefer olur ya olmaz..

Patlama Sonrası Müjde Coşkunlar gidiyormuş’ ifadeleri bizleri çok üzüyor. Zaten arayış içindeydik. Kapasitemizi arttırmak için ve daha modern bir fabrika için arazi arayışımız devam ediyordu. 300-400 dönüm araziyi hemen bulmamız mümkün olmadı.  

Patlama sonrası yeni fabrika yapmamız için Adapazarı’nda tahsis edilmeye çalışılan  yerin altyapısının hazırlanması 8 ay sürer. Fabrikanın tamamen taşınma süreciiçin 2 yıla ihtiyaç var.Bu sürede çalışmamayı kaldıracak maddi gücümüz yok ,ayrıca bu sürede çalışmamak şirketimizin piyasadan silinmesi anlamına da gelir. Çalışan personeli ne yapacağız? İşten çıkarsak tazminat ödeyeceğiz şu durumda herkesin tazminatını aynı anda ödeme şansımızda yok.Daha da önemlisi yetişmiş kalifiye elemanlarımızı işten çıkarırsak sektörün ve şirketin yeniden toparlanmasıda imkansız hale gelir. Söz verdiğimiz iç – dış kaynaklı siparişler var, yerine getirmezsek tazminat ödememiz lazım. Bütün bu durumların altından kalkmak için maddi kaynağa ihtiyaç var maddi kaynağın elde edilmesi içinde geçici süreyle de olsa Geyve de çalışmaya ihtiyacımız var.

Geyve halkımızın korku ve tereddütleri  var; tekrar böyle bir şey olursa diye. Böyle birşey olmayacağını biz biliyoruz, Geyve halkının da bilmesini istiyoruz. Bir fabrikanın ömründe böyle birşey bir defa ya olur, ya olmaz. Bizim hayatımızda bir sefer oldu. İşimiz gereği risk olabiliyor. İş kazalarıda olabiliyor.Amabu patlama iş kazası değil başka bir şey. 48 saat kimsenin olmadığı iş yerinde böyle birşey oldu. Farklı etkenler olabilir, dışarıdan olabilir. Nedeni bilinmeyen bir kaza bu. Olay yeri inceleme raporları sonucu bizlere ulaşmadı. Ama anladığım kadarıyla, sanki dışarıdan bir etki varmış gibi. Çevremizde anızlar var, anız yangını neden olabilir. Fakat o yanan malzemeler açık ateş görmeden, darbeye-basınca maruz kalmadan kesinlikle yanacak patlayacak maddeler değiller.En azından şunu söyleyebiliriz düşük kapasite ile çalıştığımızda ve patlamada bu kadar çok basınç etkisi gösteren maddeleri stok etmeden çalıştığımızda BÖYLE BİR OLAYIN OLMA İHTİMALİNİ ORTADAN KALDIRMIŞ OLACAĞIZ.

Sahip Çıkılmamız lazım.

Geyve’den hemen gidemeyiz,zamana ihtiyacımız var. Şu an en çok sahip çıkılmaya ihtiyacımız olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Şimdiye kadar biz Geyve halkına ve çalışanlarımıza sahip çıktık. Bundan sonra çalışanlarımız ve Geyve halkı bize sahip çıkmalıdır. her ay 1 trilyona yakın meblağ Geyve halkının ve çalışanlarımızın cebine giriyordu. Esnafı, halkı, işçisi bu paradan nasipleniyordu. Gidersek bu olmayacak. Her gün 80 – 100 milyar tutarında üretim gerçekleşiyordu. Bu da devlete katmadeğer kazandırıyordu. Eğer biz çalıştırılmazsak Geyve halkının yılda 10 – 12 trilyon zararı olur.Gittiğimizde esnafımız yokluğumuzu daha çok hisseder.

iftar.4

Kimseyi İşten Çıkartmadık.

Biz diyoruz ki; bizim enaz 2 – 2,5 yıla ihtiyacımız var. Kapasitemizi azaltarak, daha düşük kapasite ile çalışıp bu tekeri döndürmemiz lazım. İşçimizi çıkartmak istemiyoruz, çalışmak istiyoruz. Herkes ülkeye hizmet içinçalışıyor, bizim hizmet şeklimiz bu, biz sanayiciyiz işletmeciyiz. Çalışanlarımız şu an ne yapacaklarını bilmiyor. Patlamadan dolayı iş yerleri ile ilgili korkuları var. Biz hiç kimseyi işten çıkarmadık, maaşlarını ödedik zaten.

Çalışanlarımızın ücretleri ödeniyor.

 Önümüzdeki çalışamayacağımız aylar ile ilgili İŞ-KUR a başvurduk.İncelemeler sonucunda işçilerimize brüt üzerinden %60 ödeme yapılacak. Bu da maaşlarına yakın bir meblağ olacak. Devlet bu parayı verecek. Çalışanların hakları bu. Bazı işçilerimiz tazminatlarını istiyorlar;işten çıkarma gibi bir durum olmadığı için personelimiz olarak devam ediyorsunuz. Ama yinede çıkmak istiyorsanız istifa edebilirsiniz diyoruz.Çalışanlarımızı mağdur etmememize rağmen, bizlere tazminat için dava açanlar olduklarını duyduk. Bunların yanlış yaptıklarını söylüyoruz. Sanırım avukatlar da yanlış yönlendiriyor. Bizler bu konuda elimizden geleni yaptık. İşçilerimizinde makul davranmaları lazım, sabretmeleri lazım.

Gece ve Gündüz Denemeleri Yapmayacağız.

 Şimdiye kadar gece ve gündüz denemeleri yaptık. Dünyanın neresine giderseniz gidin, bu tür denemeler yapılır. İşin doğası budur. İşimizin kalite kontrolü imhadır yani patlatmadır. Şikayetlerden dolayı son 3 aydır gece denemeleri asla yapmadık. Havai fişek denemelerini haftada 2 ye düşürmüştük. Bizler halkımızın bu konuda şikâyetlerini dikkate almıştık zaten.Geçici üretime başlarsak, şirket olarak bir daha gece ve gündüz denemeler yapmama kararı aldık.Denemelerimizi rahatsızlık vermeyecek şekilde ilçe dışında yapmayı planlıyoruz. Tekstil fabrikası gibi sessiz olacağız.

Esnaf ve Vatandaşımızın Zararını Karşıladık.

Patlama sonucu oluşan zararları belediye ve kaymakamlığa yapılan müracaatlarla tespit etmeğe çalıştık. Bu vatandaşlarımızın zararlarını ödemeye devam ediyoruz. Bu güne kadar; 240 kişinin cam – çerçevesini taktırttık. 80 milyarın üzerinde bu konuda para ödenmiştir. Halen gelen olabileceğini düşünüyoruz. Çünkü 350-400 hane tespiti vardı.Bizlere faturalarını getiren vatandaşlarımıza da ödemelerini hemen yapıyoruz. Keşke bu patlama olmasaydıda, kimseye zarar vermeseydik. Bu zararı biz verdik, bu zararı ödemek zorunda olduğumuzu biliyoruz.Hayır da şer de Allah’tandır.Biz bunlardan ders çıkaracağız.

Fabrikanın Sigortası Yoktu..

 Keşke işyerimiz sigortalı olsaydı, çevredeki iş yerlerine verdiğimiz zarardan dolayı mahkemelik olmazdık, sigorta öderdi, dostluğumuz bozulmazdı. Bizim fabrikamızın hiç bir şekilde sigortası yoktur. Sadece 3. şahıslara ödenecek mali sorumluluk sigortamız vardır. Bununda bedeli 100 bin TL dir. İşimizin riskli olması nedeniyle ürünlerimizi ve binalarımızı sigorta yapmıyorlar. Sigorta yapamayışımız nedeniyle çok maddi zarara uğradık.

Siparişlerimizi Yerine Getirmek Zorundayız..

En geç 2 aya kadar, düşük kapasitede bile olsa fabrikayı üretime geçiremezsek, aldığımız siparişler gereği tabiî ki zarara uğrarız. Her şeyden önce, Ülkemizin ve fabrikamızın itibarı yok olacak. Dünyanın her yerinde havai fişek fabrikalarında kazalar oluyor. Devlet ve vatandaş üreticinin elinden tutuyor, hemen üretime geçiliyor. Ülkemizde bu biraz ağırdan oluyor. Bu sebepten dolayı sahip çıkılmamız lazım. Bürokrasi ve Geyve halkı bizlere sahip çıkarsa bizlerde itibarımızı zedeletmeyerek Geyve halkına sahip çıkmaya devam ederiz.”

 Namık Cihan. Geyvemedya.com

 

7021 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz

ankara

Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Venüs Havai Fişek: “Geyve Halkı Bize Sahip Çıkmalıdır”… için 62 Yorum

 1. Ercan diyor ki:

  Sormazlarmı kardeşim..Şimdiye kadar aklınız nerdeydi..

  • yunus diyor ki:

   evet onların akılları; hep daha çok ülkeye istihdam daha çok katma değer ve daha çok sosya ekonomiye katkı ve Geyveyi Ülkede marka yapmak Avrupa’dada Türkiyeyi kendi dalında marka yapmak taydı..
   her halde bunlarla uğraşıyorlar diye sizden özür dilemelerini beklemiyordunuz değilmi?

 2. semih diyor ki:

  Geyve halkı 10 sefer düşünecek 1 sefer karar verme durumundadır..
  neden derseniz..
  Bir tarafta çalışan işçi,mutlu aileler ve geyveye giren nakit para..
  Diğer tarafta..
  Oluşan işsizlik, ve veresiye satan esnaf gibi düşünen esnaf ve geyveli
  Kararı hep birlikte görecez

 3. geyveden diyor ki:

  maddi zararı karşılayacaksınızda manevi sarsıntı ne olacak. herşey cam parasından mı ibaret 🙁

 4. aysu diyor ki:

  sayın hocam o patlamayı çok çabuk unutmuşa benziyorsunuz Geyve halkının yaşadığı o korkuyu hiçe saymışsınız, coşkunlar ailesinin acısı malum ama Geyve halkının yaşadığı ve Allah korusun yaşayabilecekleri ne olacak………….

  • yunus boyacı diyor ki:

   sayın aysu
   pamukova daki askeri depoların patlamasında kimsenini sesi çıkmadı ve saatlerce patlama ve yangın oldu çok büyük hazarlar oluştu patlamanın sesi sakaryadan bile duyuldu ama kimse bukadar insafsız davranmadı
   bu şirket ozel bir şirket diyemi böyle yaoıyorsunuz
   askeri depolar patladıktan sonra dahada çoğalarak yapıldı ama tabi yasakcı zihniyet ayagına biri bassa hemen onu berteraf et değilmi kendini düşünüp bencilce davranma aynı korku ve paniğe bende düştüm ama 2 gün sonra salim kafayla düşününce daha yapıcı oluyor insan
   hatırlayın bakayım
   bu firma 1995 yılında gelmiş geyveye o zaman geyvede halkın çalışabilecek hiçbir fabrika ve imalathanesi varmıydı yoktu
   ilk olarak coskunlar kuruldu
   tarladan başka biryerde çalışmayı bilmeyen geyve halkı bu adamlar sayesinde çalışmayı öğrendi geyvenin bu firmaya çok vefa borcu olması gerekiyor çünki diğer bütün fabrikalar bu firmanın kurulması ve bu firmanın geyve halkına kefil olmasından ve referans göstermesinden sonra yerlerini alip fabrikalarını kurmuşlardır bunu eski başkan mehmet kırdan öğrenebilirsiniz ben ozaman bunların yatırm danışmanlığını yapıyordum bugun geyvede insanlaar iş bulabiliyorsa buna ak gıdada dahil sadece Allahın izniyle coşkunların sayesınde olmuştur onun için birdaha düsünün ve bencilce davranmayın lutfen bu işten geyve zararlı çıkar insanlar issiz kalır ve esas ozaman iste çalışanların psikolajik duruma ne olur arkadaşlar iş bulamyan inasan evine ekmek götüremesse Allah korusun intihar bile edebilir
   sizleri sağ duyuya davet ediyorum

 5. Böyle bir saçmalık yok arkadaşlar fabrika bir daha kurulamaz.
  Tek başıma kalsam bile bu fabrikayı tekrar geyveye açtırmam.
  Canlar hiçe sayılıyorsa bir tanede nükleer santral açtıralım hemen teşkilatlanırlar.
  bir işçide en az 2000 dolar maaş alır..
  Böyle sahip çıkalım gibi tutum ve tavır içersine giren fabrika sahibine sesleniyorum Boşa kürek çekiyorsun…

  • mehmet diyor ki:

   Bunun kararını tüzük ve kanun verir. Fabrikanın çevreye zararı aslında hiç yok. Bu bir kaza ve her fabrakada olabilir. Patlayıcı malzemeler olduğu için oluşan yangın buna sebep oldu. Daha çok ses ve basınç etkisi ile etki büyüdü.
   Gıda ve tekstil fabrikaları çevereye daha zararlı aslında.
   Zaten kapasitemize alan yetmiyor şeklinde açıklama var. Sınırlı üretimle işlerini biraz sürdürüp yeni yer yapımı başlanıp taşınacak.

  • yunus boyacı diyor ki:

   Yasin kardeşim herhalde senin tuzun kuru ki bunları konuşuyorsun yada bu insanlara çok öfkelisin eğer bu insanlar ile tanıssan bu yazdıklarını yuzune bakarak söylemşın bilmem
   Geyveye keske nukleer santral açılsa amerikada nerdeyse nukleer santrel olmayan eyalet yok sen ne diyon kardesim avrupa ülkelerini hepsinde nukleer santrel var cahilce konuşan insanların lafına inanıp bu yola düşme Ülkeni memleketini şirketlerimizi ve sonra kendi aileni düşün ozaman bu ülkeye katkın olur ve herkesin böyle düşünmesi lazım kendi cebini bencilce düşünürsen etrafta hiçbirşey istemessin yarın kuş cıvıltılarından bile rahatsız olur hale gelirsin kardeşim

 6. ibrahim diyor ki:

  bu patlama ile birlikte zaten deprem bölgesi olan geyve’de evlerin dayanımı azaldı. gelsinler ölçsünler. ne sahip çıkması. dünyanın her yerinde bu şekilde patlayan bir fabrikanın tekrar aynı yerinde çalışmasına izin verilmez. buna izin verecek vali, belediye başkanı da suçludur. haberi olsun.

  • ercan diyor ki:

   Herşeye kendi açından bakıyorsun.
   Evlerin dayanımın azaldı diye bi saçmalık mı olur?
   Fabrika bütün masrafları karşılamış daha neyin dayanıklılığından bahsediyorsun sen?
   Oradan 300 ü aşkın kişi evine ekmek götüren insan var kapatılsa hiç düşünemiyormusun o aileler evlerine nasıl ekmek götürcek diye?
   iş verecekmisin onlara?
   sahip cıkacakmısın?

   • kaan akdoğan diyor ki:

    siz bu fabrikaya kapansın dedikçe ben dahada hırslanıyorum biliyormusunuz
    ya arkadaş benim ekmek teknem burası bu fabrika çalışacak biz bu fabrikanın arkasındayız herzamanda olucaz kapansın gitsin demek cözümmü
    fabrika yetkilileri sürekli açıklama yapıyor
    fabrikamızda yüksek tehlike arz eden kimyasalların üretimi yapılmayacak
    tehlikesiz ürünler üretilecek
    bu çark dönecek dönecekki biz ekmeğimizden olmayalım fabrikamızda bu kazadan en az yarayla kurtulsun
    yeni bir fabrika için calışmalarına devam edebilsin bunca işçi helak olmasın fabrikamız bize yeni bir kapı açabilsin
    tüm geyveli hemşerilerimizden sağ duyulu olmalarını istiyoruz
    anlayış gösterin lütfen .

 7. gökhan diyor ki:

  arif bey anlatıyor…
  İşte tazimatları veremeyiz..
  Bizide düşünün felen fıstık kardeşim çok tanıdığım var benim.O fabrikada kimisi 6 senesini vermiş kimisi fabrika acıldığından beri orda.
  Millet korkuyor çalışmak istemiyoR
  Tazminatımızı bali verselerde kendimize bi iş kursak bi derdimizi kapatsak diye düşünüyolar.
  havai Fişek fabrikasından çok arkadaşım cıktı kimisi çıkarıldı peki onlara neden tazminat verilmedi?
  Daha fazla konuşmuyorum.
  Medyaya cıkıp siyaset yapmayın kardeşim işte biz dikkate alıyoduk gece atışı yapmıcaktık diye..
  Sormazlarmı o zaman …Niye yaptın buzamana kadar geceleri yemek yerken kaçkere huzurzus bir şekilde kalkıp ne oluyor demekten bıktık be yeter istemiyoz bu fabrikayı burda olay bu

  • elif diyor ki:

   Tazminatın nasıl hakedildiğini biliyor musunuz?
   Bir çalışan işveren tarafından çıkarılırsa tazminat hak eder. İşverenin vermemek gibi bir lüksü yok. Ama işten kendi isteğiyle çıktıysa istifa eder ve tazminat hak edemez.(kanun böyle diyor)
   Coşkunlar da hala çalışmaya devam ettiği halde sırf işleri görülsün diye tazminatı verilen bir sürü insan var. Bunları biliyor musunuz? Hatta tazminatı verildikten sonra çalışması gerekirken işi bırakıp gidenler bile oldu. İşten çıkarılmadığı halde tazminatını alanlar oldu.
   Başka fabrikalara alınmayan ailesini geçindirmek zorunda olan orta yaş ve yaşlı bir sürü işçi özellikle bayan işçi çalışmaktadır. Özellikle bu insanlar ne yapabilirler…
   Sonuçta geçici olarak daha güvenli daha az kapasiteli bir biçimde bir müddet çalışabilirler. Sonra zaten gidecekler. Anlayış gösterilmeli. Unutmayın çalışanlar için durumu değerlendirin….
   İşverenin geleceğini kurataracağı kadar parası muhtemelen vardır.Olan çalışmazlarsa çalışanlarına olacak.

 8. atlas diyor ki:

  Arif bey..
  ALLAH için kendinize ve vicdanınıza bir sorun…
  Çalıştırdığınız personele nezaman sahip çıktınız çokmu maaş verdiniz?
  Personelinize birgün iftarmı verdiniz?
  Birtane ikramiyemi verdiniz?
  Ama kodomanlara elit yerlerde yemeğin kralını yapıyorsunuz sizi daha kötü günler bekliyor
  Başınız gözünüz ALLAHA emanet

  • Bilal diyor ki:

   Sen nerden biliyorsun personele sahip çıkılmadığını arkadaşım konuşuyorsun burda boşa.
   Herşey bitti şimdi iftar mı kaldı millet burda neyin derdin de sen neyin derdindesin. ayrıca ramazan kolileri bütün personele dağıtıldı patlama olmasına rağmen iş olmamasına rağmen bütün herkese ramazan kolisi dağıtıldı.
   Ve şuan çalışmayan işçilerin hepsine maaşları veriliyor bundan haberin varmı peki.
   burda boşa laf kalabalığı yapma..

 9. Kaan diyor ki:

  Fabrikada tehlike arz eden h.fisek üretimi olmayacak..
  Maddi kayip ve calisan personeli kaybetmemek icin bu fabrika calismali.
  Bizlerde isimizden olmayalim ustune basa basa soyluyorum
  Fabrika bir sadirlar bir ugur bavkur kadar guvenli olacak..
  Tel maytap. meşale. volkan vs kimseye zarar vermez..
  Bizim bu fabrikaya yeni bir tesis kurulana kadar ihtiyacimiz var insanlar biraz sağ duyulu olmali
  Bu fabrikada havai fişek üretilmeyecek kalksin gitsin demek cözüm değil

  • Ahmet diyor ki:

   Bakın arkadaşlar kimse haksız yere yargılama yapmasın.
   Bu fabrikadan bende ekmek yiyorum bi başkası da yiyor. Siz sadece kaldırılmasını istiyorsunuz.
   misal diyelim bu fabrika kapandı
   ee bu işçiler işsiz kalmıcak mı nasıl geçinecekler düğünleriniz de olsun cemiyetleriniz de olsun havaifişek almaya koşa koşa geliyorsunuz ama ?
   o zaman ne iyi fabrika değil mi?
   patlama olunca kötü oluyor değil mi ?

   Geyve’nin dünyaya açılan kapılarından biri çoşkunlar havai fişek fabrikası bencil düşünmeyin mantıklı olun biraz. fabrika herkesin zararı karşıladı değil mi. kimseye yüzüstü bırakmadı haberi bile okumadan birşeyleri dinlemeden lap diye atlıyorsunuz buraya yorum yapmaya kötülemeye başlıyorsunuz. Hala patlamaların devam edeceği düşüncesindesiniz bir çoğunuz.
   Adamlar kapisiteyi azaltmaktan bahsediyor yani yüksek kimyasal patlayıcı üretilmeyeceğinden bahsediyor ama hala bir çoğunuz anlamamak da güçlük çekiyor.
   Biraz mantıklı olun da neyin ne olduğunu kulaktan duyma haberlerle değil çalışanından sahibinden bilin.

 10. emin düven diyor ki:

  çoşkunlar havai fişek bir Geyve markasıdır ve Geyve için bir değerdir.
  Olumsuzluklar ve risk her ticaretle uğraşan kuruluşlarda var olan gerçektir.
  Geyve’ye sosyo ekonomik anlamda katkısı olan bir katma değerdir.bu anlamda devam etmelidir.evine ekmek götüren işçisine sahip çıkmalıdır.
  Dünyada en güç iş işsiz gezmektir.
  saygılarımla.

 11. Mustafa diyor ki:

  Yorumlara baktığımızda olaya gerçekler ışığında kimse bakmıyor..
  Fabrika gitsin, taşınsın ..Bu kadar basit olaymı bu..
  Tamam sıkıntılı bir fabrika..her an tehlike kapıda..
  Ama güvenlik planları revize edilerek yapılacak çalışmalar sonrası fabrika daha aktif ve güvenilir hale gelir diye düşünüyorum.
  Birde bu işin Sosyal ekonomik boyutu..
  burada 350 Geyveli çalışıyor..
  350×4 neredeyse 1500 kişiye tekabül ediyor.
  Ne olacak bu insanlar..nerde bu insanlara iş imkanı..Bu para çalışanlar ile birlikte Geyve esnafının cebine giriyordu.
  Geyve esnafı niye sessiz duruyor anlamakta zorluk çekiyorum..
  bence fabrika çalışşın, kontroller sık yapılsın,güvenlik üst düzeyde tutulsun..
  Birde sayın fabrika yetkilileri..
  Teşke 15 seneden beri Geyve ile böyle içiçe yaşasaydınız..
  Bugün sahiplenme daha kolay olacaktı.

 12. elif diyor ki:

  Fabrika eski sistem çalışmaya başlamayacak denilirken neden bu kadar tepki..
  Çalışanlar için ve yeni fabrikanın hazırlanabilmesi için geçici ve sınırlı üretim yapılacağından söz ediliyor. Önce yazılanları doğru değerlendirmek lazım.
  Sürekli burda çalışmayı düşünüyor olsalar tamam ama buda haksızlık arkadaşlar.

 13. hamit diyor ki:

  Fabrika sahibi daha patlamanın neden olduğunu bulamamış ki önlem alsın.
  Burada çalışan insanların öncelikle canı tehlikede.
  Onlarla birlikte tüm Geyve.
  O para kazancak diye tüm Geyve tehlikeye atılamaz.
  Geyve tarım da bir markadır. Bu markayı hiç bir tazminat kurtaramaz.

  • ahmet diyor ki:

   Yazıyı okudunuz mu?
   Düşük kapasite ile güvenli ve geçici çalışmadan bahsediliyor.
   Onca çalışanın ekmeği ile oynamak ne kadar kolay geliyor….
   Zaten fabrika taşınacak sadece taşınma işlemleri bitene kadar sınırlı üretimle devam edecek.

  • hamdi diyor ki:

   Sevgili Hamit ! Öncelikle bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmanızdan kaynaklanan komik durumunuzu size söylemek isterim.
   Arif bey in kaynağı belli değil derken şunu kasteddiğini düşünüyorum, dış kaynaklardan olduğunu fakat kesin bir tesbit olmadığını söylemiş.
   Karşı önlem olarak da,
   -Dışarıdan gelebilecek her türlü anız ve kıvılcımlara karşı iç yapıyı izole etmek
   -Elektrik voltaj iniş çıkışları gibi olabilecek dış etkenli kötü durumlar için de enerjinin olmadığı gün sonu tamamen elektriksizleştirilen bir fabrika.

   Sanırım sizi biraz tatmin edebilmişimdir.Haa bunlar benim kişisel kanaatim.
   Eğer bilgi sahibi olmak istiyorsanız,fikir sahibi olmadan !! gidin fabrikanın kapısına ve sorun ne önlem alacaksınız diye ?

 14. coskun yılmaz diyor ki:

  Kimse gelişi guzel konusmasin bu fabrika bütün üst düzey çed raporlarına sahiptir.
  Çevrenizde 2 adet arıtması olan tek fabrikadir. Çevreye ve tarıma zararlı hiç bir kimyasal dışari salınmıyor,
  1-) sakarya nehrindeki balık ölümlerine sebeb olan cogunuzun bildıği ve urunlerini kullandıgınız fabrikadır. vede sizler sakarya süyünla tarım sulaması yapıyorsunuz.
  Çoşkunların sakarya nehrine giden atıgı yoktur
  2-)Ben her sabah Umurbey ovasina yağan siyah kimyasal tozlara şahidim sizlerde çok iyi biliyorsunuz gece hangi bacaların nasil çalıştığını gün ışıgındakı gibi değıl herşey aslında size zarar verenleri siz daha iyi biliyorsünüz.
  3-) sizi davet ediyorum her akşam geyvesporlu yavrularınız nasıl zehir dumaninda antreman yaptıgını gelın görun akşam olunca cevreyi sevenlerı ve geyve stadının etrafında nasıl ve neler yakıldığını tüpraş yansa boyle duman cıkmaz
  SİZE ÇEVRENİZE VE TARIMINIZA KIM ZARAR VERİYOR İYİ GÖRÜN ARAŞTIRIN DÜRÜST OLUN SİZE YAKIŞTIGI GİBİ DAVRANMAYI SİZ DEĞERLİ BÜYÜKLERİMDEN BEKLİYORUM

  • OKAN diyor ki:

   sayın coşkun beyin en alttaki yorumunu bir okuyun.diyorki
   SİZ DEĞERLİ BÜYÜKLERİMDEN ANLAYIŞ BEKLİYORUM.
   sevgili geyve halkı size bir şey soran falan yok.anlaşılacağı gibi fabrikaya izin veren yada verecek büyüklere karşı oynanıyor herşey.
   ama ben geyveli halkın şu zamanda böylebir tehlikeye ses çıkarmayacağını sanmıyorum.eğer ekmek parası ise kolayı var.uzağa yapılan fabrikaya servisle işçi taşınamıyor mu.
   Madem Geyveliyi düşünüyorsunuz.bu iş atık işi değil bildiğin bomba.
   kaldıki atık konusunda çoşkunlara katılıyorum.
   Geyvenin üstüne yağan zehiri görmek isteyen sahurdan sonra ovaya doğru bir baksın.

   • kaan akdoğan diyor ki:

    okan bey
    Fabrika 1 1.5 sene müsade ile calışacak ..
    Ben bu fabrikada teknik görevli olarak çalışıyorum.
    Tel maytap meşale şelale volkan üretim yapacak bunları biliyorsunuz ..
    İnsanlar ellerinde düğünlerde kutlamalarda stadlarda vs. kullanıyor olabildiğince güvenli lütfen buradan gitsin calışmasın meselesini yapmayın..
    Biz çalışanlar olarak bunun garantisini veriyoruz
    Yeni fabrikasını yapacak zaten be kardeşim ama bırakında biz işimeze geri dönelim paramızı kazanalım onlarda yeni bir tesis için gelir elde etsinler kolay değil..
    20 trilyon zararları var fabrikanın sigortası da yoktur
    Sigortadan para almak için patlattılar diye bir söylenti almış başını gidiyor lütfen bu yalan dolan haberlerede inanmayın varsa aklınıza takılan birşey buyrun sorun söyleyelim hayırlı günler…

  • semih diyor ki:

   Ya bu çoşkun yılmaz kim..fabrikanın ortağımı,,Yoksa yağcı takımımı anlamadım..Her şeyi üstüne alıyor..Bu insanlardan birine bir şey olsa herhalde en önce kaçanda bu olur

   • coşkun yılmaz diyor ki:

    semih benım adım coşkun beni herkes tanır sende tanımak istiyorsan gel tanısalım yagcımıyım neyim göstereyim ben o fabrıkada calısıyorum kardesım 5 senedir babam 25 senedir calısıyor yeterı bılgıyı verdım sanıyorum benımlede tanısmak ıstıyorsan sor herkes bılır benı tamammı tanısırız senle

   • coşkun yılmaz diyor ki:

    hee bide fabrıka patladıgında ben 24 saat ordaydım kacmakmı yangın sönene kadar ıtfayıcılerın haklı olarak korkup tekrar patlar dıye gırmedıklerı yerlere biz ve arkadaslarımız ve calısanlar gırdık ben ekmek tekneme sahıp cıkkmak sorundayım ödlekler kım gorunuyor ortada kacan kım korkan kım gorunuyor tamammı beni tanı korkakmıyım neyım görursun o zaman

 15. Ercan icin diyor ki:

  Sevgili Ercan !! Eğer geyve halkı bu fabrikada çalışan 300 kişinin sigorta ve maaş ödemesini sadece 1 ay için taahhüt edebiliyorsalar kapansın kardeşim.

  Ercan bey bu fabrika sahipleri ile ilgili sanırım senin bir sıkıntın var ben öyle olduğunu düşünüyorum.Yorumların çok alakasız ve saçma olmuş. Düzgün eleştir bizde sana katılalım.

 16. Yigit diyor ki:

  Bende madurum benim de camlarım kırıldı ama ağaç olan camlarımı pimapen yaptırdım onun bile parasını verdiler.
  Kim ne derse desin Allah onlardan razı olsun

  • aysu diyor ki:

   sayın Yiğit çok iyi marifetmiş gibi söylüyorsunuz
   yaptığınızın haram olduğunun farkında mısınız acaba
   eğer farkındaysanız demek ki haram yemek tatlı gelmiş size yanlışları mubah gösteriyor…….

   • çağkan diyor ki:

    aysu hanım
    haram sizin bahsettiğiniz gibi bir şey değil…
    Fabrika bunu kendi rızası ile yapmış adam çalmamış çırpmamış ..
    Bi teşekkürde bulunmuş yapmayın boyle asıl kendiniz günaha giriyosunuz..
    İslam dininde böyle bi konuşma böyle bi kapsam yoktur.

 17. Mercan diyor ki:

  Arkadaşlar !!
  unutmayalım ki 5 sene önce bir tekstil fabrikası maaşları ödemeden bir gecede Geyve den buhar oldu kaçtı gitti. 50 kişi emeklerinin karşılığını alamadı ve madur oldu.
  Dikkat edin !!!
  Bu adamlar ( coskunlar ) hala burdalar ve milyonlarca lira zarar etmelerine rağmen kaçıp gitmek yerine para dağıttılar bu millete.
  Zararları da karşıladılar.Meyva veriyorlar diye mi taşa tutuyorsunuz bu firmayı çok DÜŞÜNDÜRÜCÜ

 18. GERCEK GEYVELİ diyor ki:

  Arkadaşlar biraz düşünceli olun biraz insaf edin yahu
  Onca aileler çalışıyordu burada ve bu insanlar nedeni bile belli olmayan dış etkenli bir patlama neticesinde zarara uğradılar.Çok şükür ki can kaybı yaşanmadı.

 19. Ayşe diyor ki:

  Şimdi fabrikanın gitmesini ve tekrar kurulmaması gerektiğini söyleyenler, fabrika tekrar kurulduğunda iş için kapıda sıra olacaklarla aynı insanlar.
  Nedir bu nefret?

 20. ismail diyor ki:

  Başka fabrikaları suçlayacağınıza bir an önce yerleşim yerine bu kadar yakın olan tehlikeli fabrikanızı kaldırın.
  Suçladığınız firma artık atıklardan enerji üretiyor.
  Sakarya nehrine bir şey salmıyor. Ayrıca o kimyasallar patlamaya kadar sizden geliyordu. bu barutlardan mahsulümüzde her türlü yeni zararlı hastalık türedi. zehir atıp duruyoruz. ama verim düştü. sadece bunun hesabını veremezsiniz.
  Burası tarım bölgesi ve şehre bu kadar yakın bu riskte fabrikayı istemiyoruz.

  • cenk diyor ki:

   Surda bir haftA oncesine kadar olen baliklari o enerjiylemi geri dondurdunuz bedavadan konusma enerji uretme isini suan butun firmalar sirayla yapmaya basladi sen gel sakarya nehrinde 10 sene geriye donuk coskunlardan bir madde bul vede coskunlarinmi yoksa o firmalarinmi zarar verdigini arastiralim coskunlardan kaynaklaniyorsa sana dicek lafim yok HODRI MEYDAN

  • mehmet diyor ki:

   bu firma 1997 yılında faaliyete geçtiğinde çevresinde ne bir fabrika ne de yakınında ev vardı hepsi sonradan yapıldı.tamam zamanında daha uzak bir yere yapılsaymış çok daha iyi olurmuş ama şu an bunları konuşmak çok geç,biz bu günkü sorunlarımızı çözelim.
   başka bir arkadaş yazmış ama ben de tekrarlıyayım;fabrikanın 2 adet arıtma sistemi var.kaldı ki fabrikada prosesten kaynaklı atık su yok zaten yerlerin yıkanmasından kimyasalların bulaştığı ortamların yıkanmasından oluşan atık su var onlarda arıtılarak kanala atılıyor.inanmayanlar fabrikaya gelip görebilirler.ayrıca coşkunların çevreyi kirleten bir bacası yok ki etrafa barut yada kimyasal saçsın.fabrika çalıştığında patlayan ara ürünler stok yapılmadan çalışılacığını belirtiyorlar.bu da tehlikenin bu boyutta olmayacağını gösterir.zaten aklı olan fabrikanın durumunu görenler siz merak etmeyin sizden daha çok korkuyorlar dolayısıyla bu riske girmezler,mutlaka tedbirini alarak çalışırlar

 21. gorkem diyor ki:

  Egerki sizlerin tuzu kuru olmasa boyle yazmazsiniz kardesim
  benim ekmegimi cocugumun rizkini allah razı olsun bu adamlar veriyor yillardir ..
  sizlermi bakacaksiniz bize yemin olsunki 1 gun bakamazsiniz is bile veremezsiniz birakin ne halleri varsa gorsunler dersiniz o zaman cekilin onumuzden bizi kaderimizle kendi istegimizle calistigimiz ekmek paramizdan etmeyin elinizi vicdaniniza koyun .
  dun adapazarindaki patlamadan neden bahsetmiyorsunuz?
  askeri ucagin sebeb oldugu olayda neden askeriyeye tepki koymursunuz gucunuz yetmez cunku
  Simdi birakinda bu isden 300 isci haricinde 10000 kisinin rizkindan olmayin bu idin bayisi organuzasyonu ve bilmediginiz bir dunya insanin rizkindan olmayin bizi kendi kaderimize birakin sonucta bizim TARIMCILARADA SUNU SOYLUYORUM ARASTIRIN SON YOLLARDA DUNYANIN NERESINDE HANGI URUN UReTIMINDE ARTIS VAR HERSEYI BILIP BAHANE ETMEYIN DUNYA BILIYOR RKOLOJININ BOZULDUGUNU BUNLARINDA COK AGIR SEBEBLERINI HEPINIZ TV DEN IZLIYORSUNUZ…
  anlayisiniza geyve

 22. kaan diyor ki:

  Bu fabrikanin hakkini yiyemezsiniz calisanda calismayanda hakkini aliyor

 23. Özgür DOĞAN diyor ki:

  Bay’lar Bayan’lar, Ben SAKARYA’nın Yerlisiyim, Kocaeli Gebze/Şekerpınar’da oturuyorum!!!!
  ÇEVREMDE TAM 15 OSB ve BİNNNLERCE FABRİKA VAR….
  Örneğin; GOSB – TOSB – İst KİMYACILAR – Tuzla Deri – GÜZELLER – KÖMÜRCÜLER – İTSOB – TAYSAD (Bunlar sadece bir kaçı,
  YANGIN (en son KAYALAR Kimyada Patlama Oldu TV lerde Görmüşsünüzdür.) PATLAMA KAZALAR OLUYOR HER ZAMAN….
  BU FABRİKALARA TAŞINSIN DİYOR MUYUZ.Varın Bizim Durumumuzu Siz DÜŞÜNÜN…
  ADAMLAR ELLERİNDEN GELENİ YAPMIŞLAR, ARAZİ ARAYIŞI İÇERİSİNDEYKEN BU ELİM KAZA MEYDANA GELMİŞ… Arazi Arayışı Yeni Bir Şey Değil… Zaten Facebooktaki haberede yaptığım Yorumun Aynısını Buraya da Yapıyorum Müsadenizle.. ARTI BİR NOT: ZATEN TAŞINACAKLARMIŞ SABREDİN….
  ORADA YAKININIZIN ÇALIŞTIĞINI DÜŞÜNÜN…
  YADA ORDA ÇALIŞANLAR SAYESİNDE SİZİNDE EKMEK YEDİĞİNİZİ…

  FABRİKA SAHİPLERİNE BİR ÖNERİ, MEMLEKETİMİN İNSANLARININ DESTEĞİYLE İNŞALLAH…
  Fabrikayı Sakarya İnsanlarının (memleketim insanları) Hayran Olduğu AK GIDA’ya Kiralayın…
  Havai Fişek Fabrikasını da Yapılardan uzak Yere Kurun…
  Ak Gıdaya Hayranlık Var, Tazminat Ödemezsiniz…
  Hem İstihdam Sağlarsınız, Hem Hayranlık Kazanırsınız…

  • selami diyor ki:

   ak gıda ya kimsenin hayranlık duyduğu yok.
   Olay sakarya nehrine atık da değil zaten. bu fabrika kaç defa patladı. çalışanlardan ölen de oldu. gizlenene iş kazaları da olmuştur.
   son patlama artık bardağı taşırmıştır.
   bu arkadaşlar iş güvenliğinden falan haberleri yok. Rızkı Allah verir. Bu fabrika yokken de iş bulunur merak etmeyin.
   Bu seçimde kim bu fabrikayı kaldıracağım derse oyum onadır.

   • Hasan diyor ki:

    Sizin siyasi görüşünüz hep böylemi.
    Güvenilir biri değilsiniz demekki.
    Duruma göre oy vereceğinize göre.
    Böyle yorum yapanların ifadelerine dikkate çağırıyorum herkesi.

    • selami diyor ki:

     belediyede siyasi parti ikinci plandadır. kim geyve için daha iyi hizmet edecekse oyum onadır. bu fabrika buradan zaten kalkacaksa o zaman neden sahip çıkılması isteniyor. zaten gidiyormuş. peh! demek ki oyalayıp gitmeyecek buradan.

     • Hasan diyor ki:

      Adamların oyalamaya değil yeni yer yapılana kadar zamana ihtiyacı var.
      Sonrasında istensede duracağı yok burda zaten.
      Çalışma şartlarıda daraltılarak devam edecek.
      Bunun öncesinde yer aranıyordu zaten. Yer olarak yetmiyor artık. Geniş yer bulmaya çalışılıyordu.
      Kimsenin kimseyi kandırdığı falan yok çok merak edenler gitsin bizzat konuşsun sorsun bakalım durum nedir.

  • hasan koçu diyor ki:

   özgür doğan
   herhalde akgıda için emlak danışmanlığı yapıyorsun
   bu memlekette kimse ak gıdaya hayranlık falan duyduğu yok bizim sakaryamızda 50 tane ak gıda gibi süt ürünleri üreten firmalarımız var ayrıca ne tazminattan kurtulmasından bahsediyorsunuz
   bu adamlar işçilerini çıkarmış falan değiller ve maaşlarınıda ödüyorlar ondan dolayı tazminat söz konusu değil
   ha birde şunu söyliyeyim bu adamları tüm türkiye değil sektöründe dünya tanıyor ve dünyada çin ile tek rekabet eden firma olarak tanıyorlar üstelik
   ak gıdaymış pöh…
   akgıda insanların maasını veremezken bu adamlar hiç bir zaman ayın onunu geçirtmediler ben bunların malını kullandığım ve sattığım için çok gururlanıyorum adamlar yanlız başına kimseden destek görmeden ülkemizdeki ithal havai fişek furyasına savaş açtı ve ithal ürün gelmesini engelledi sebebi ucuz üretip az kazandı ve ıthalatçılar getiremediler böylece döviz ülkemizde kaldı bu gözle bile bakacak olursanız coskunlar bu ülkeye ve geyveye çok faydalı firma sizi yönetenler bile geyveyi sakaryadan öteye tanıtamıyorlar ama coskunlar bütün dünyaya geyveyi tanıtıyorlar ürünlerin üzerinde madei Türkiye Geyve -Sakarya yazıyor kaldı ki dünyanın yaklaşık 40 ülkesinden geçen sene bu işin kendi ülkelerinde en büyük olan firmaları geyve de ağırlamış bir firmadır lütfen bu gözle bakınız

 24. ugur diyor ki:

  bence halk sacmalamaktan baska bısey yapmıyo arkadaslar
  Ya orda calısanlar oradan ekmek parasını kazananlar ne olacak ordan alınan parayla okuyan cocuklar mama yıyen bebekler var.
  Şu sartlarda Geyvede ne kadar zor ıs bulundugunu herkez bılıyo yazık degılmı o ınsanlara?
  onların aılesıne cocuguna para veremeyen bı baba ne kadar huzurlu yasar ya hep kendı acınızdan dusunmeyın ALLAH askına ya orddaan ekmek yıyen kac kısı bence bızım halkımız daha cok yardımcı olmalı kım ordan ekmek parası kazanan kardeslerımıze destek olalım yok ılla kapansın dıyorsanız herkez elını vıcdanına koysun madem oyle olacak orda calısanlar tespıt edılsın kac kısıyse masaslarıda tespıt edılsın o adamlar arkadaslar ıs bulana kadar sıgortaları dahıl herseylerı geyve halkı tarafından verılsın herkez bı bagıs kampanyası yapsın ortak bı banka hesabına her ay uzerıne dusen parayı versın tamam varmı oyle ınsan varsa kapansın ama ben zannetmıyorum gucumuz nereye kadar yeter bırakın kımsenın ekmegıyle oynamayın arkadaslar hepımız aıleyız ev gecındırıyoruz yazık bu ınsanlara bence olaya bu acıdan bakmak lazım

 25. coşkun yılmaz diyor ki:

  benim geyvede gordüğüm ve duyduğum hep olumlu ve güzel konuşmalar,
  Ama şu yorumları yazan kımlığini saklamış eskı calışanlar elinizi vicdanınıza koyun ..
  lütfen ortalığı karıştırmayın

 26. cihan diyor ki:

  Oradan ekmek yediği için bu kadar tehlikeli bir fabrikanın kalkmamasını isteyenler bir gün gelir de bu fabrikada tekrar kaza olduğunda kendi yakınlarına bir şey olmaz inşallah. o zaman benim ekmeğimi kim verecek diyecek halleri de olamaz.
  adamlar daha patlamanın gerçek sebebini bulamamışlar ki önlem alsınlar. bu fabrika burda olduğu müddetçe risk çok yüksek.

  Ayrıca Gebze’den falan örnek göstermesinler. Adı üzerinde organize sanayi onlar. 500 m yakınında şehir yok. bu fabrika ise şehrin yanında. ayrıca koca türkiyede bu fabrikadan bir hendekte bir de burda var.

  Aklınızın başına gelmesi için illaki bir yakınınızın bu patlamada yaralanması mı gerekiyor? Derhal kalkmalı bu fabrika.

  • ercan diyor ki:

   Fabrika zaten taşınacak cihan bey neden bu kadar geç anlıyorsunuz.
   Herkes boş boş konuşuyor çalışanlar memnun ve istiyor.
   Taşınana kadar düşük kapasiteyle tehlikesiz çalışma planlanıyor bunu zaten fabrika sahibi daha çok düşünüyor siz merak etmeyin.
   Uğradığı zararın farkında değil kimse herhalde istermi mal sahibi bir daha böyle olsun daha çok tedbir alınacak ve kapasite azaltılacak deniyor.
   Yeni yer hazırlandığı zaman zaten gidecek tamamen burdan.
   Yazıyı okumadan bilinçsizce yorumlar yapmayalım lütfen…

  • Hasan diyor ki:

   Cihan Bey neden bu kadar geç anlıyorsunuz. Zaten taşınacak bu fabrika.Herkes sanki sürekli devam edecekmiş gibi yorum yazıyor. Şu an yeni yer yapılana kadar buraya ihtiyaç olduğu için tamir ediliyor yoksa işverende istemez buraya yatırım yapmayı. Yeni yerin yapımı zaman alacağı için düşük kapasiteyle işlerini yürütebilmek amaçları. Onca zararı kendi ceplerinden karşıladılar bu kolay mı sizce?….

   • cihan diyor ki:

    ben taşınacağını sanmıyom. vakit kazanıyolar.

    • yunus boyacı diyor ki:

     cihan kardeşim adamlar neden zaman kazansın
     sen onların beyanatlarını okumuyormusun
     bizim burda kanunen çalışmamızda bir engel zaten yok ama bizim kapasitemiz artık bu alanda yeterli olmuyor ondan taşınacağız diyorlar
     yani patlamadan dolayı tasınmıyor adamlar bu patlamadan dolayı halkın paniğinden dolayda halktan siz merak etmeyin biz zaten taşınacaktık ama burdan taşınmamız ve yeni bir fabrika kurmamız için bize zaman lazım bu zamanda çalışıp hem işçilrimiz madur olmasın hemde kazanırken yeni yerimizi yapalım diyorlar buda bana çok normal bir istek gibi geliyor yani zaman kazanmaya adamların ihtiyacı yokki mal onların mulk onların fabrikalarınında ruhsatları var kim ne diyebilir ama yine de adamlar bizimde rızamızı almak istiyorlar arkadaşım sende ver artık bu rızanı ki yarın bu insanlar gittikleri yerde başarılı olunca emeği geçen herkesten razı olsunlar öyle değilmi?

 27. yunus boyacı diyor ki:

  kardesim ne kadar da maneviyatın zayıfmış en ufak bir sesde sarsılıyor evet hepimiz korktuk hepimizin çoluğu çocoğu var ama haline şükret ya suriyede yasasaydın ya mısırda yasasaydın bide bu gözle bak Allaha yönel ve manevi destek al hocalarımızdan bu konuda ancak onlar bize yardımcı olur maddi kisimi adamlar zaten hallediyor

 28. hasan koçu diyor ki:

  Elmadağ’da Makine Kimya Endüstrisi Kurumu Barut Fabrikası’nda patlama meydana geldi. Olay sonrasında depo binası harabeye döndü. Ölen yada yaralanan kimsenin bulunmadığı patlama ilçede paniğe neden oldu.

  Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda meydana gelen patlama, bölgedeki vatandaşlar arasında panik yarattı. Fabrikada boş bir depoda bekletilen, roket ateşlemesinde kullanılan “Nitro Seluzik” maddeleri hava sıcaklığının etkisi ile patladı. Elmadağ ilçe merkezinden de hissedilen patlamada fabrika yetkililerinden edinilen bilgiye göre ölen ya da yaralanan olmazken, depo binası harabeye döndü. Olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildi.

  İÇERİSİNDE OKUL VAR

  İçerisinde 450 öğrencili kapasiteli bit ilköğretim okulunun da bulunduğu MKE Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası’ndaki patlama Elmadağ ilçesinde de hissedildi. Geçtiğimiz mart ayında aynı fabrikada meydana gelen PATLAMAD BİR İŞCİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ iki işçi de ağır yaralanmıştı. CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin patlama ile ilgili soru önergesi vermişti.

 29. hasan koçu diyor ki:

  1925 yılında kurulan MKE fabrikasında ilk önemli patlama 18 Haziran 1986 yılında yaşandı. Yahşihan yakınlarındaki askeri mühimmat deposunda aşırı sıcaktan dolayı yaşanan patlamada can kaybı olmazken 19 kişi yaralanmıştı.
  MKE’de yaşanan ikinci patlama ise ilkinden iki ay kadar sonra yaşanmış ve bu patlamada 7 itfaiye eri yangını söndürmek isterken can vermişti.
  350 işçinin çalıştığı TNT atölyesinde çıkan yangın, 2.5 ton TNT bulunan binada kuvvetli patlamalara nadan olmuş ve halk, büyük korku yaşamıştı. Bu iki patlamadan sonra 2 Şubat 1988 yılında yine mühimmat fabrikasında bir patlama yaşandı. Bu patlamada can kaybı olmazken 500 librelik dolum atölyesinde maddi hasar oluştu. MK fabrikasında son olarak 3 Temmuz 1997 tarihinde yaşanan patlama ise tüm dünyada yankı uyandırdı.
  Patlamada biri işçi 3 kişi hayatını kaybetti.

 30. s.n diyor ki:

  bence geyve halkı buna karşı çıkmak için harekete geçmeli
  adamlar fabrikayı tekrar kurmaktan bahsediyor dikkatinizi çekerim.
  O depo patlasa geyve yok olur diyorlar siz hala neyin tartışmasını yapıyorsunuz.

  • coşkun yılmaz diyor ki:

   gel depoya gotureyım ben seni ne var gor bilip bilmeden konuşuyorsunuz. zaten ortalıkta biri var boyle yalan yanlış mılleti galyana getıren
   o depoda ne var şekli nasildır ne işe yarar bılmıyorsunuz Konuşuyorsunuz
   BİRDE HALA KULAKTAN DUYMA DEVAM ETMEYİN

 31. coşkun yılmaz diyor ki:

  fabrikada patlayabilecek en şiddetli patlamayı yaşadı
  bence daha bundan fazla bir etki olamaz ve fabrikanın dışına bu patlamada hiç bir tugla parçası bile firlamamış
  sadece biz sesin yapmış olduğu basınçtan etkilenip kapalı olan pencereler kırıldı yani bundan sonra korkacak birşey yok
  17 yıldır bu firma geyve de çalışıyorve bütün geyve faydalanıyor, 5 yıldır kaza geçirmedi. her gün olmuş gibi konuşuluyor.
  2 senedn beri yer arınıyor ve aynı zamanda prosedurlere uygun olmasi lazım. bu sürede ufak tefek birşeyler yapıp tekerin cark etmesi lazım

 32. coşkun yılmaz diyor ki:

  birde geyve medyadan ricam benım yorumarımı yayınlarmısınız

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2015 . Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır. Günlük Ziyaretçi: 6011
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
istanbul escort ankara escort beylikdüzü escort escort escort bayan acıbadem escort adalar escort aksaray escort anal escort arnavutköy escort tüvtürk tüvtürk randevu araç muayene randevu