Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 11 Mart 2013 | Alt Haberler, Manşet, Sakarya, Yaşam

Valilikten Taş Ocağına Jet İnceleme

sakarya5Akıncılar Köyü Taş Ocağında patlama ulusal basında büyük yankı uyandırdı

Valilikten Taş Ocağına Jet İnceleme

Geyve İlçesi Akıncılar Köyü’nde bulunan taş ocağındaki patlamalar ulusal TV haber bülteninde yer almasının ardından Valilik jet soruşturma başlattı.

Patlamayı kamera ile çektiler

Geyve Vadileri ve Şelaleleri Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Kamuran Tan taş ocağında yapılan patlama anını kameraya çektiler.

Köy halkı patlamalar nedeniyle korku içinde yaşarken evlerinin zarar göreceğinden endişe ediyorlar. Kesinlikle taş ocağına karşı olmadıklarını belirten köyüler, taş ocağının doğayı tahrip ettiğini belirtiyorlar.

Evleri sallananınca korkuyorlar

Köy sakinlerinden Hasan Bal, Sabriye Ertürk, Kevser Ertürk, Ayşe Gül, Salih Ertürk, “her taraf zangır zangır titriyor, korku içindeyiz. Taş Ocağı başka bir yerde olsun. Doğa örtüsü olmayan ağacı olmayan bir yerde olması gerekir. Beşiktaş Vadisi’nde bu taş ocağının patlamalarını durdursunlar istiyoruz” dediler.

Enerji ve petrol hattı var

Geyve Vadilileri ve Şelaleleri Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Kamuran Tan “önlem alınmadan patlatma yapılıyor. Karayolu ve tren yolu var, yüksek gerelim hataları var, NATO boru hattı var. Bunlar için büyük bir risk, ayrıca doğamız yok oluyor. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde Beşiktaş vadisinden ve doğa güzelinden bahsediyor, buranın korunmasını istiyoruz. Taş ocağı buraya zarar veriyor” dedi.

Taşocağı Firma her şey yasal

Taş Ocağı İşletmesinin sorumlusu Volkan Yılmaz “ burada tüm yapılan çalışmalar izne bağlı. Patlama usulüne göre yapıldı ama üst kısmındaki kaya parçası patlamadan kendiliğinden koptuğu için sanki büyük bir patlama olduğu izlenimi verdi. Ayrıca ormandaki ağaçların parasını da ödedik” dedi.

2 bin kilo patlayıcı kullanınmış

Taş Ocağında patlamada 2 bin kilo patlayıcının, jandarma gözetiminde kullanıldığı öğrenildi. Taş ocağında yamaçta 44 ayrı yerde ateşleyici, 40 kiloluk kapsüller yerleştirilerek patlamanın gerçekleştirildiği kayıtlara alınmış.

Valilik çevre mühendisleri inceledi

Taş Ocağında 5 Mart’ta yapılan patlatma ulusal TV ve gazetelerde yer almasının ardından Sakarya Valiliği, Çevre Müdürlüğüne verdiği taş ocağının incelenmesi talimatı ile dün taşocağına giden Valilik çevre elemanları ocakta incelemeler yaptı. Patlama yerini gezen 6 kişilik Çevre Mühendisi ekibi firmanın izin ve ÇED evrakları ile patlayıcı evrak ve faturalar üzerinde incelemeler yaptı.

KAYNAK:http://www.aksamhaberleri.com.tr

İŞTE O PATLAMA GÖRÜNTÜLERİ

1870 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle