Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 08 Ocak 2012 | Ekonomi, Gündem, Manşet, Sakarya, Teknoloji

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu şehiriçi trafiğin yanı sıra, toplu taşımaya çözüm getirecek Entegre Toplu Taşıma Merkezi Projesi’ni başlattıklarını belirterek, Ulaşım için raylı sistem devreye girecek dedi.

Sakarya Yenigün Gazetesi’nin bugün manşetinde yayınlanan haber şu şekilde:

Gar, Dörtyol’a gidiyor

Başkan Toçoğlu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da onayını aldıklarını proje kapsamında, 5 ayrı ulaşım noktasının Dörtyol’daki yeni terminalde toplanacağını belirterek “Şehirlerarası terminal, ilçeler arası terminal, şehiriçi gar ve şehirler arası gar olmak üzere 5 proje bir arada yürüyecek” dedi.

Tren yolu geçitleri

Gar’ın bulunduğu yer hafif raylı sisteme entegre hale getirilerek, her 15 dakikada bir karşılıklı sefer yapılacağını belirten Başkan Toçoğlu,”Şuanda günde 12 gidiş geliş yapan trenlerin 3-7 dakika arası kapattığı tren yolu geçitleri ise, 15 saniye gibi kırmızı ışık kadar kapanacak. Bu da trafik için olumsuzluk yaratmayacak” diya konuştu.

5 ayrı ara durak yeri

Gar binasından kalkan hafif raylı taşıtın Ofis’teki 2. geçitte ilçe otobüslerinin bulunduğu yerde, Ağır Bakım önünde, Mithatpaşa TÜVASAŞ önü, 32 Evler ve Maltepe altı ile D-100 kenarında sanayi için duracağını ifade eden Başkan Toçoğlu, “Böylelikle servisler de ortadan kalkacağı için, şehiriçi trafik rahatlayacak” dedi.

Nasıl olacak?

Başkan Toçoğlu, her gün terminale 8-10 bin yolcu giriş çıkışı olacağını ve tesiislerin kendi kendine yeteceğini ifade ederek, “Bu projede 6 km’lik mevcut demiryolu hattı kullanılacak. TCDD’den ilk etepta Raybüs veya 2 araçtan oluşan tren seti kiralanacak. Sonrasında ise metro araçları devreye girecek. İlk etapta durak yerlerini ve İstanbul treninin gireceği terminal içindeki yeri yapacağız” dedi.

Buluşma noktası

Artık Dörtyol’un Sakarya’nın buluşma noktası haline geleceğini söyleyen Toçoğlu, “Otobüs ve trenler burada yer alacak. Karasu’ya geçecek tren viyadükler üzerinden gelecek. Buradaki istasyonda yolcu indirip bindirecek. Artık Sakarya’ya giriş çıkış Dörtyol’dan olacak” dedi.

Kaynak: Sakarya Yenigün Gazetesi

2028 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle