Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 21 Kasım 2011 | Ekonomi, Gündem, Manşet, Sakarya, Videolar, Yaşam

Türk Dil Kurumu, Adapazarı’nda kabaktan yaptığı lahmacun ve baklavalara Kabaklava ve kabakmacun’ adlarını veren girişimci Tuna Tan’a törende teşekkür belgesi verdi.

Sakarya’da bulunan işletmeci Tuna Tan Sakarya’da yetişen ve Sakarya’nın markası haline gelen kabaktan lahmacun ve baklava yaptı. Ardından da , ürettiği baklavaya “Kabaklava” lahmacun’a da “Kabakmacun” adını vererek isim tescilini yaptı.

Türk Dil Kurumuna da Sakaryalı işletmeciye Sakarya’ya özgü iki üründen dolayı teşekkür belgesi vermeye karar verdi. Dün akşam Adapazarı’nda düzenlenen törene Türk Dil Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr.Ayşe Melek Özyetkin, Sakarya Valisi Mustafa Büyük, katıldı.

Törende konuşma yapan Prof. Dr. Özyetgin, ülkemizde bir çok girişimcinin ticari kaygılardan dolayı ürünlerine yabancı isimler verdiğini belirterek ; Tuna tan bu dönemde geliştirdigi ürünlere Türk isimleri vererek duyarlılığını göstermiştir. Hem yemek kültürümüze iki çok güzel damak tadı hemde bu ürünlerini Türkçe adlandırarak Türk diline güzel ve cakılda kalıcı iki özel sözcük kazandırdılar.’ Dedi.

TDK Başkan Yardımcısı Özyetgin, TDK olarak yabancı isimlerle mücadele edemediklerini de belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:’2004 yılından beri TDK olarak bu hassasiyeti gösteren kurum ve kuruluşlara ödül veriyoruz. Dil Kurumu olarak yabancı isimlerle ilgili mücadelemizde pek bir yetkimiz yok. Ne yazık ki müdahale edemiyoruz. Ama TDK olarak Türkçe’nin gelişmesi için gayretli çalışmalar yapıyoruz. Bu konuda bize destek olan kurum

ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz.”

Vali Mustafa Büyük de ürünlerine türk isimleri veren firmalara teşekkür ederek ; Bu tür işletmeleri tebrik ediyorum. Çok önemli bir görevi fedakarca yaptıklarını biliyorum.’ Dedi.

Daha sonra TDK Başkan Yardımcısı Özyetgin ve Vali Büyük, iş adamı Tuna Tan’a Türkçe’ye katkısı ve gösterdiği duyarlılık nedeniyle teşekkür belgesi verdi.

1249 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle