Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 12 Mart 2013 | Ekonomi, Gündem, Teknoloji

Treni kaçırmamak için ilk atak Sabancı’dan!

108560İstanbul Ankara hattıyla ilgileniyor..

Demiryolu taşımacılığında kamu tekelini bitirecek tasarı Meclis’e sunulurken ilk ciddi adımı Sabancı Holding attı. Grup, Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD ile görüştü. Özel sektör özellikle İstanbul-Ankara hattıyla ilgileniyor

Sabancı Grubu’nun, TCDD’nin tekelinin kalkmasının ardından demiryollarında tren işletmeciliği yapmak için nabız yokladığı öğrenildi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, demiryollarında yük ve yolcuda kamu tekelinin kaldırılmasını öngören tasarıyı Meclis’e sundu. Tasarıyla özel sektör, demiryolu altyapısını kullanarak, yük ve yolcu taşıyabilecek. Tasarının hazırlıkları sürerken, tren işletmeciliğine talip olan şirketler de ortaya çıkmaya başladı.

ZAMANLAMAYI SORDULAR
Sabancı Holding’in trenle taşımacılık işini yakın markaja aldığı belirtildi. Sabancı yönetimi, bir süre önce Ankara’da yaptığı temaslarda ilgisini ortaya koydu. Sabancı’nın, Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD’deki görüşmelerinde, serbestleşmenin zamanlaması hakkında bilgi aldığı belirtildi. TCDD kaynakları, Sabancı dışında da yerli-yabancı şirketlerin ilgilendiğini kaydederek, “Yasayla sektöre ciddi bir hareketlilik gelecek” dediler. Şirketlerin özellikle kârlı gördükleri ve Ekim 2013’te açılması beklenen İstanbul-Ankara hızlı tren hattı üzerinde işletmecilik yapmak istedikleri öğrenildi.

826435_26ba8b99eea9bdd9ae17a9db64059986
Lojistik firmaları hazırlanıyor

Demiryollarında serbestleşmenin ardından birçok lojistik firmasının da demiryolu taşımacılığı için hazırlık yaptığı biliniyor. Dünya devi uluslararası bazı firmaların da Türkiye’de demiryolu yatırımı yapmak için koşulların oluşmasını beklediği, bir bölümünün de vagon ve lokomotif üretimi için Türkiye’de fabrika kurmayı düşündüğü belirtildi.

Kamil Koç’la Varan da ilgilenmişti

TCDD’nin, demiryollarında tekelinin kalkmasının gündeme geldiği ilk dönemde, otobüs işletmecileri Kamil Koç ve Varan da demiryolu taşımacılığı yapmaya niyetli olduklarını ortaya koymuştu. Kamil Koç ve Varan, Ankaraİstanbul hızlı tren seferlerinin otobüs işletmeciliğini olumsuz etkileyebileceğine işaret ederek, Ankara-İstanbul arasında hızlı tren işletmeciliği konusuna yeşil ışık yakmışlardı.

KAYNAK:habertürk.com

858 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle