Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 06 Ocak 2014 | Gündem, Sakarya, Teknoloji

SEDAŞ ve Kocaeli Üniversitesi işbirliğiyle “gelecek enerjide”

9 Bekir Sami Güven ogrencilerle bir araya geldiÖzel sektörün önde gelen elektrik dağıtım şirketlerinden SEDAŞ, Türkiye’nin sayılı üniversitelerinden Kocaeli Üniversitesi’yle yaptığı işbirliği kapsamında genç nesilleri enerji sektörüyle tanıştırıyor. SEDAŞ’ta Kocaeli Üniversitesi Uluslararası IEEE öğrenci kulübü üyesi (Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) öğrencilerine, Elektrik Dağıtımı, Elektrik Piyasası ve Sektörün yeni yapılanması konularında bilgiler verildi.

SEDAŞ, sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında değerlendirdiği Üniversiteler ile işbirliği kapsamında, Kocaeli Üniversitesi Uluslararası IEEE (Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) öğrenci kulübü üyesi olan öğrencilere günümüzün gözde sektörlerinden birisi olan enerji sektörü ve elektrik piyasası hakkında temel bilgiler aktardı.

SEDAŞ Eğitim salonunda yapılan sunumda Ölçme ve Veri Yönetimi Müdürü Erol Sancak, “Hızla gelişen elektrik piyasası hakkında gençlerimiz arasında bilgi düzeyini artırmayı amaçlayan bu işbirliğinden mutluluk duyuyoruz. Üniversiteli gençlerle bire bir iletişim kurmak ve onlara yönelebilecekleri yeni gelişim alanları hakkında bilgi sunmak bizim için de heyecan verici. Hızla gelişen sektörümüzde kaliteli hizmet vermek kadar, profesyonel bir istihdam yaratmanın da önemine inanarak sektörümüze ve ülkemize bu anlamda da katkı sağlamak en önemli hedeflerimizdendir.”dedi. Sancak, yaptığı sunum sırasında,  sektörde elektriğin üretim, iletim ve dağıtımıyla, elektrik piyasasının hangi bileşenlerden oluştuğu, nasıl bir gelişim süreci geçirdiği, güncel gelişmeler ve Türkiye Elektrik Piyasası’nın mevcut durumu hakkında temel bilgileri aktardı. Türkiye’de gözde sektörlerinden birisi olan enerji sektörü ve elektrik enerjisi ticaretinin günümüzdeki uygulamaları hakkında da bilgiler verilirken yakın gelecekte piyasa yapısında gençlerin odaklanabileceği gelişim alanları kendilerine aktarıldı. Dağıtım Varlıkları Şebeke Yapım Müdürü Osman Özer’de öğrencilere, SEDAŞ’ın enerji yatırımlarını nasıl projelendirdiği ve günümüzde gelişen il ve ilçeler ile tüm yerleşim yerlerinde elektrik şebekelerinin nasıl tesis edildiği, kapasite artışları ile yenileme çalışmalarının nasıl yapıldığını anlattı. SEDAŞ eğitim salonundan çıktıktan sonra, öğrenciler sırasıyla TEİAŞ 5. İletim Şebeke Tesis İşletme Grup Müdürlüğü bünyesinde yer alan 380 bin Kilovoltluk Dörtyol İndirici merkezinin kumanda merkezini ziyaret ettiler. Yüksek gerilim elektrik iletiminde Ana trafolar ve indirici merkez şalt sahasında yapılan kumandalar hakkında bilgi aldıktan sonra, TEİAŞ’a bağlı Yük Dağıtım Müdürlüğünde SCADA Panosu üzerinde de Kuzey Batı Anadolu bölgesindeki  iletim hatlarındaki yüklerin, elektriğin üretiminden dağıtımına, enerjinin arz ve talebinin dengelenmesi hakkında Yük Dağıtım Müdürü İbrahim Bal’dan bilgi aldılar. Öğrenciler SEDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sami Güven ile de görüştükten sonra, edindikleri bilgilerden memnun şekilde SEDAŞ’tan ayrıldılar.

9 Bekir Sami Güven ogrencilerle bir araya geldi

1156 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

GEYVESPOR ŞAMPİYONLUK MAÇI

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle