Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 31 Ocak 2014 | Alt Haberler, Sakarya, Teknoloji

Sakarya’da Bilişim Suçlularına “BÜYÜK DARBE”

internet_suc_cetesi_cokertildi_h2788“Sakarya Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince “BİLİŞİM SİSTEMLERİNİ KULLANMAK SURETİYLE NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK(TCK158- 1/F)” suçunu işleyen bir suç örgütünün varlığının tespit edilmesi üzerine örgütün yakalanmasına yönelik çalışmalara başlanmıştır.

Yaklaşık 2,5 ay süren teknik ve fiziki çalışmalar neticesinde şüpheli şahısların örgüt halinde hareket ettikleri, internet üzerinde çok sayıda web sitesi kurdukları, bu sitelere satılık ürün ilanları verilerek pazarlama yapıldığı görüntüsünün kazandırıldığı, birçok farklı numara kullanarak bu numaraları çağrı merkezi olarak kullandıkları, bu telefonlar sayesinde kendilerine ulaşan şahıslarla satın alınmak istenen ürün üzerinde anlaştıkları ve kargo aracılığı ile aslında pazarlığa konu ürünün değil de çok daha ucuz ürünlerin gönderildiği, ürünü teslim alan şahısların kargo aracılığı ile şahıslara ait hesaplara para yatırdıkları, paketleri açtıklarında pazarlık konusu ürünün gelmediğini öğrenince tekrar iletişim kurmaya çalıştıkları ancak ya irtibat kuramadıkları ya da ürün yanlış gönderilmiş, iadesini sağlayın yenisini gönderelim veya paranızı iade edelim gibi bahanelerle şahısları oyaladıkları, kendilerine ürünü iade eden şahıslara yeni bir ürün veya para iadesi yapmadıkları, hatta ısrar eden şahısları aşağılayıp hakaret ettikleri, bazen de kendilerine ulaşan şahıslara farklı isimler söyleyerek yanlış yeri aradıklarını, kendilerinin böyle bir iş yapmadıklarını söyledikleri, ürünlerin ilk siparişinden sonra şahısları arayarak siparişi onaylayıp onaylamadıklarını sordukları ve bu yolla KURUMSAL BİR GÖRÜNTÜ kazandırmaya çalıştıkları anlaşılmıştır.

Yapılan çalışmalarda şüpheli şahısların bu yolla kısa zamanda 350.000. TL. civarında haksız kazanç sağladıkları tespit edilmiştir.

Şüphelilerin yakalanması ve suç delillerine el konulması amacıyla Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığının koordinesinde 28/01/2014 günü suç örgütüne yönelik İstanbul ilinde 4 farklı adreste toplam 4 şüpheliye yönelik olarak eş zamanlı operasyon yapılmıştır. Yapılan operasyonda M.E.D., İ.G., E.G. ve R.R.K. isimli şahıslar yakalanarak gözaltına alınmış ve İlimize getirilmişlerdir.

Şüpheli şahısların ev ve üst aramalarında toplam 17.335 TL nakit para, 1 Adet 9 MM çapında içinde 4 Adet fişeğin bulunduğu ruhsatsız tabanca, REMİXON ibareli açıldığında sabitleme mekanizmalı oluklu uzunluğu 23 cm olan 1 Adet Bıçak, 12 adet farklı markalarda cep telefonu, 8 adet çeşitli bankalara ait banka ve kredi kartı, 2 Adet kaşe, 11 Adet içinde müşteri isimlerinin yazılı olduğu irsaliyeli fatura defteri, 10 adet Sim Kart ele geçirilmiştir.Şahıslardan R.R.K. isimli şahıs Cumhuriyet Savcısının talimatı ile ifadesi alındıktan sonra 29/01/2014 günü Emniyet Müdürlüğünden serbest bırakılmıştır. Diğer şahıslar haklarında tanzim edilen tahkikat evrakları ile birlikte 30/01/2014 günü adli makamlara sevk edilmişler, M.E.D. İ.G., ve E.G. isimli şahıslar çıkarıldıkları mahkeme tarafından TUTUKLANARAK Ferizli Cezaevine teslim edildiler.

Geyvemedya/Haber Merkezi


1809 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle