Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 02 Ağustos 2013 | Gündem, Sağlık, Sakarya, Teknoloji

SAÜ’DE İLK KEZ BY-PASS YAPILDI..

saude_ilk_kez_acik_kalp_ameliyati_yapildi_h2446Sakarya Üniversitesinde Açık Kalp Ameliyatı Yapıldı

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ilk kez açık kalp ameliyatı yapıldı.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ilk kez açık kalp ameliyatı yapıldı.

Altyapı çalışmalarının dört ay sürdüğü cerrahi bölümde ilk açık kalp ameliyatı, Prof. Dr. Mehmet Kaan Kırali ve ekibi tarafından gerçekleştirildi.

Sakarya’da ilk kez kalp ameliyatlarını gerçekleştirdiklerini ifade eden Prof. Dr. Mehmet Kaan Kırali, “Yaptığımız ameliyatlarla Sakarya bölgesinde bir ilki gerçekleştirdik. İlk ameliyat bir kadın hastaya uygulanan iki damar koroner by-pass ameliyatının olduğu hastanede toplamda 5 kalp ameliyatı gerçekleştirildi. Bunlardan 3 tanesi koroner by-pass ameliyatı, bir tanesi mitral kapak değişimi, diğer bir tanesi ise özel bir biyolojik doku kapağı değişimidir. Tüm hastalar ameliyat sonrası kalp damar cerrahisi yoğun bakımında tutuluyor. Genel durumları iyi. Yarından itibaren de sırasıyla servislerdeki odalarına gönderilecekler.” dedi.

“KALP NAKLİ ÇALIŞMALARINA HIZ VERİLECEK”

Sakarya ve çevresindeki illerden kalp ve damar hastalığı olanların tedavi amacıyla İstanbul veya Ankara’ya sevk edilmeyeceğini ifade eden Prof. Dr. Kırali, şunları söyledi: “Artık Sakarya ve çevresindeki illerde tüm kalp damar cerrahisi hastalıklarına anında müdahale edilebilecek. Hiçbir hasta İstanbul ya da Ankara’ya tedavi amacıyla sevk edilmeyecek. Özellikle ani damar yırtılmaları, ani kalp krizi geçirilmesi gibi hastalıklara anında burada müdahale edilebilecek. Her türlü kalp ameliyatları gerçekleştirilebilecek. 2014 başında da yeni bir projemiz var. Çocuk kalp cerrahisini hastanemize getireceğiz. Bir sonraki aşamada da kalp nakli gerçekleştirebileceğimiz alt yapı çalışmalarına hız vereceğiz.” dedi.

CİHAN

3116 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

GEYVESPOR ŞAMPİYONLUK MAÇI

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle