Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 29 Aralık 2013 | Dünya, Ekonomi, Gündem

Petrol parası için Irak’tan manevra!

iraktan_flas_iddia_paralar_halkbankta_toplanmayacak_h70695Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin aldığı karara Enerji Bakanlığı’ndan ‘Tek başlarına karar alamazlar’ cevabı geldi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi‘nin (IKBY) Irak Merkezi Yönetimi ile Türkiye üzerinden Avrupa‘ya ihraç edecekleri petrolün gelirlerini Halk Bankası yerine Amerika’daki bir bankaya yatırılması konusunda uzlaşmaya vardıkları iddia edildi. Erbil’de yayın yapan internet gazetesi Rudaw’ın haberine göre, IKBY petrol gelirleri, 2003 yılında Birleşmiş Milletler tarafından ABD’nin New York kentindeki JP Morgan Bankası’nda açılan Irak Kalkındırma Fonu hesabına yatırılacak. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı bu girişimleri manevra olarak değerlendirirken,” Petrol gelirlerinin transferinde Irak Merkezi Yönetimi ya da Kuzey Irak bölgesel yönetimini tek başına karar alamayacağına” dikkat çekti. Bakanlık yetkilileri petrol gelirlerinin toplanacağı banka konusunun henüz taraflarca masaya yatırılmadığını ve bu müzakerenin başlamadığı belirtiliyor. Rudaw’daki haberde Kuzey Irak yönetiminin 17 Aralık operasyonunun ardından Halk Bankası’na yönelik iddialar sebebiyle Amerika’daki bir bankanın tercih edildiği belirtiliyor.

1121 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle