Hoşgeldiniz  

admin | 08 Şubat 2013 | Gündem

Patriotçuların çuval korkusu

Suriye’nin balistik füze saldırı tehdidine karşı ABD tarafından kurulan ve aktif hale getirilen Patriot hava savunma sisteminin bulunduğu Gaziantep’teki 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda önceki sabah saat 10.00’da devreye giren sistemin, Adana ve Kahramanmaraş’takilerle de entegrasyonu sağlanarak tam aktif hale geldiği açıklandı.

Türkiye’de toplam 3 ilde konuşlandırılan 6 Patriot bataryası, Suriye tehditine karşı 3.5 milyon insanı koruyacak.

ÇUVAL GEÇİRME KORKUSU

Geçtiğimiz günlerde ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nde yaşanan bombalı saldırı ve çuval geçirilme korkusu nedeniyle Gaziantep’teki ABD askerlerinin korku içinde oldukları öğrenildi. Orduevinde konaklayan askerlerin şimdilik şehir merkezine inmeleri yasaklandı. ABD askerlerinin korunması için yoğun güvenlik önlemleri alındığı, zehirlenme tehditine karşı da şimdilik ABD’den getirilen kumanyaların yemeklerde askerlere dağıtıldığı belirtildi. Güvenlik keşifleri tamamlandıktan sonra ABD’lilerin Gaziantep’te şehir merkezine güvenlik tedbiriyle inebilecekleri, yemek konusunda ise önümüzdeki günlerde catering firmasıyla anlaşılabileceği belirtildi.

TÜRKÇE ÖĞRENECEKLER

Bir süre sonra Kahramanmaraş’taki Alman askerlere ve Gaziantep’teki ABD askerlerine Türkçe dersi verileceği öğrenildi. Gaziantep’te şimdilik 80 kişilik ABD çekirdek Patriot timi var. Askerlerin konaklamaları için bataryaların bulunduğu tugayda bir bina tahsis edileceği de belirtildi. Yapılacak binada, eğlenme dinlenme odası, spor salonu, film izleme odası olacak. Alkollü içecek ise bulunmayacak. Antep’e gelen ABD’lilerin yanlarında uydu çanak antenleri, oyun kartları, telefon, televizyonlarını getirdikleri öğrenildi.

KADINLARA ABD’DEKİ GİBİ DAVRANMAYIN

ABD’lilere, Gaziantep’e gelmeden önce brifing de verildi. ABD’li Batarya Komutanı Yarba Charles Branson, “Askerlerimizi Türk gelenek ve kültür yapılarına göre uyardık. Alkol kullanmayacaklar. Atatürk, Türk bayrağına saygı ve Antep’in tarihi konusunda askerlerimize brifing verdik. Ayrıca onlardan ABD’de kadınlara rahat davrandıkları gibi Türkiye’de davranmamaları noktasında uyardık. Camiye gitmeleri gerekirse de ayakkabılarını çıkarmalarını istedik” dedi.

759 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

GEYVESPOR ŞAMPİYONLUK MAÇI

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle