Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 12 Mart 2013 | Alt Haberler, Ekonomi, Gündem, Sakarya

Otomotiv Test Merkezi’nde Bursa-Sakarya kapışması

120 milyon eurolu Otomotiv Test Merkezi yatırımı iki kenti karşı karşıya getirdi. Bursa önceden açıklanan Yenişehir’de bir sıkıntı olmadığını dile getirirken, İngiliz MIRA’nın araştırmasını açıklayan Sakaryalı sanayiciler, merkezin Pamukova’ya kazandıralım.

OTOMOTİV TEST MERKEZİ BURSA SAKARYA 

B2A97215722E484A9293CA03BD68A0EEOtomotiv Test Merkezi’nin Bursa’da kurulacağı kesinleşmişken, arazi ile ilgili sıkıntıların çıkması nedeniyle Sakarya’nın adının geçmesi her iki kentin kulislerini hareketlendirdi. Sakarya’da sanayiciler merkez için güçbirliği yaptı. Ticaret ve Sanayi Odası’nın öncülüğünde TÜMSİAD Sakarya Şubesi, Sakarya Girişimci ve Sanayici İş Adamları Derneği, MÜSİAD Sakarya Şubesi ve Sakarya Sanayici ve İşadamları Derneği yaptıkları açıklamada, Sakarya’nın sahip olduğu mevcut altyapı imkanları ile otomotiv sektöründe Türkiye’nin üretim üssü olabilecek potansiyele sahip olduğu belirtti. Bursa’dan yapılan açıklamalarda, sektörün bariz bir şekilde Bursa’da kümelendiğinin altı çizilerek, merkezin Yenişehir’de kurulmasının önünde hiçbir engel olmadığı söylendi.

Motor Endüstrisi Araştırma Birliği (MIRA) yayınladığı bir raporla hem Sakarya hem129811 Antalya hem de Bursa’yı değerlendirdi. Sakaryalı sanayici raporun Pamukova’yı desteklediğini, hız testlerinin ve rakımın Sakarya’yı işaret ettiğini iddia ediyor. 120 milyon euroya yapılması planlanan merkez ile her yıl Türkiye’nin cebinden 36 milyon doların İspanya gibi bu testlerin yapıldığı ülkelere gitmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Test muayenesi için İspanya ve diğer Avrupa ülkelerine gönderilen her araç için yaklaşık 27 bin euro ücret ödeniyor. Bursa’da Renault, Tofaş ve Karsan’dan oluşan üç ana üretici var. Sakarya civarında ise Hyundai, Toyota, Honda var. Bölgede Otokar ve traktör fabrikaları da bulunuyor.

OSD: Kimse bizimle işbirliği yapmadı

Ercan Tezer
Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Genel Sekreteri

otomotivciler-rekor-bekliyor-3145086_oBu konuda bizim sanayimizle hiçbir bilgi alışverişinde bulunulmuyor. Uluslararası standarda uyan neresi olursa kabul ederiz. Yerin uygun olması, arazinin genişliği, iklim şartlarının uygun olması test merkezinin kurulması için önemliydi. Türkiye’nin neresinde olursa olsun bu şartların uygun olması gerekli.
Eğer otomotiv kümelenmesinin yanı başında olursa çok iyi. Ama uygun olmayan bir arazi de ille kümelenmenin yanında diye ‘olur’ demek mümkün değil. Genişlik ve iklim koşulları bakımından uluslararası standartlara uygun olması bir numaralı öncelik. Ana sanayiye yakın olması da ikinci avantaj. Bu konuda bizimle hiç kimsenin işbirliği yaptığı yok. Bursa’daki arazi için de fazla derin bilgimiz yok, diğer herhangi başka bir yer için de bilgimiz yok. Yapılan açıklamalarla ilgili de hiçbir bilgi alışverişimiz yok.

BURSA NE DİYOR

‘Otomobilin kalbi bizde atıyor’

Prof. Dr. Ali Sürmen Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü

Sakarya bugüne kadar gündeme gelmiş bir yer değildi. Eğer bir yer bulunamamış olsaydı Sakarya bir alternatif olabilirdi.otomotivin_profesoru_endustrinin_bugun_ve_yarinini_degerlendirdi_h36978 Yenişehir’in fiziki şartlarının düzenlenmesiyle ilgili çalışmalar şu anda sürdürülüyor diyebiliyoruz. Buranın teknik açıdan olmayacağı konusunda hüküm verilmeden başka bir yerin devreye girmesi doğru değildir. Burada kent milliyetçiliğine gerek yok. Her ilin kendine özgü şartları vardır. Otomotiv denilince de otomotiv altyapısı nedeniyle test merkezinin Bursa’ya kurulması yakışır. Ulaşım kanallarına da yakın olması Bursa’yı bir merkez haline getirir. Biz de otomotiv kentinin bir teknik üniversitesi olarak Bursa’da test merkezinin kurulabilmesi ve doğru alanların tespit edilebilmesi için elde ettiğimiz verileri ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşarak üzerimize düşeni yerine getirmeye çalışıyoruz. Merkez ve üniversitemiz birbirini tamamlayıcı nitelikte. Geçen hafta İngiliz MIRA firması Direktörü Ian Lawrence ile Yenişehir’de incelemelerde bulunduk.

Erdal Elbay
Maysan Mando Genel Müdürü

images (1)Türkiye’deki otomobil üretiminin yarısından fazlası Bursa’daki Renault ve Tofaş tarafından gerçekleştirilir. Karsan’ı da dahil edersek 3 ana üreticinin yanı sıra Bursa’da yüzlerce yan sanayi de bulunuyor. Bursalı otomotivciler artık yurtdışında hemen hemen her bölgeye ihracat yapıyor. Oturmuş bir otomotiv sanayi kültürü ve Ar-Ge bilinci bulunuyor. Sakarya civarında ise Hyundai, Toyota, Honda var.
Böyle bakıldığında Bursa, Sakarya’dan daha uygundur. Sakarya’daki işgücü ile Bursa’nın bu alandaki vasıflı iş gücü potansiyeli çok farklı.

İlhan Parseker
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı

Bursa’da seçilen yer ile ilgili bir şey diyemem ama Otomotiv Test Merkezi için en uygun yer Bursa’dır. Burada yapılması İlhan Parseker
uygundur. Ben Bursa ile ilgili kararın artık oluştuğunu düşünüyorum. Tabii ki Sakarya’nın da test merkezini kendi bölgesinde istemesi doğaldır. Ama bildiğim kadarıyla bu konu oluştu ve test merkezi Bursa’ya yapılacak.

20130108_oib-baskani-otomotiv-test-merkezi-icin-antalya-yi-adres-gosterdiOrhan Sabuncu
Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı

Otomotiv Test Merkezi’nin nerede kurulacağıyla ilgili bizim de bilgimiz yok. Takip edemiyoruz açıkçası. OSD ya da ana firmalar için neresi uygunsa test merkezi oraya kurulmalı. Onların onaylayacağı bir yer bizim için de uygundur.

SAKARYA NE DİYOR

‘Pamukova teknik olarak uygun’

Mahmut Kösemusul
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı

Sakarya’nın mevcut yatırım alanlarını ve imkanlarını en verimli şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Oda olarak yaptığımızmahmut-kosemusul otomotiv çalıştayı sonuçlarına göre ilimizin otomotiv sektöründe güçlü bir altyapıya sahip olduğu tespit edilmiş ve yeni hedefler belirlenmiştir. Bu doğrultuda ilimizde otomotiv ihtisas OSB kurulması ile ilgili çalışmalara başlanmıştır. İlimizde toplam sanayi istihdamı içerisinde, otomotiv sanayisi istihdam oranı yüzde 36’dır. Bu doğrultuda otomotiv sektöründe de kümelenmeyi sağlamaya çalışıyoruz. Merkez için en uygun arsa Pamukova’da eski havaalanı arazisidir. Valiliğimiz, milletvekillerimiz ve şehrimizin diğer kurum ve kuruluşları ile birlikte, Otomotiv Test Merkezi’nin buraya yapılması için çalışıyoruz. Öte yandan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat  Hisarcıklıoğlu da bize destek verdi. Sakarya’da merkezin yapılması uygun.

Murat Kesik
Tümsiad Sakarya Şubesi başkanı

murat-kesikİlimizin otomotiv sektöründe sahip olduğu altyapı imkanları yeni yatırımlarla ekonomiye kazandırılmalı. Bu noktada Otomotiv Test Merkezi aslında sadece ilimiz için değil ülkemiz için de önemli bir yatırım.
Vecdi Çelebi Sakarya Girişimci ve SİAD Başkanı Otomotiv sektörünün Marmara Bölgesi’nde güçlü olması Sakarya için de bir cazibe oluşturuyor. İlimiz aynı zamanda bir tarım şehri. Bu nedenle ilimize yapılacak her yatırımda tarım-sanayi dengesini çok iyi kurmamız ve korumamız gerekiyor.

Halit İnci
Müsiad Sakarya Şubesi Başkanı

Şehrimiz hızlı bir gelişim süreci içinde. Otomotiv Test Merkezi yatırımı bu süreci daha da141177 hızlandıracak önemli bir yatırım. Ayrıca, Karasu Limanı ve yeni demiryolu hattı inşaatının tamamlanması ile lojistik açıdan daha önemli bir noktaya gelecek olan ilimizde özellikle bundan sonraki süreçlerde daha dikkatli olmak durumundayız ve verimli tarım arazilerimizi de korumak durumundayız.

vali-mustafa-buyuk-un-fuar-alani-calismalari--4099905_o (1)Aydın Bahar
Sakarya Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı

Otomotiv Test Merkezi hem otomotiv sektörü için önemli bir yatırım hem de ülkemiz açısından önemli bir yatırım. Zaten yatırımlar konusunda Sakarya gözde olan bir il.

KAYNAK:www.dünya.com

2577 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

GEYVESPOR ŞAMPİYONLUK MAÇI

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle