Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 18 Kasım 2011 | Geyve, Gündem, Manşet, Yaşam

Sakarya Valiliği orta hasarlılarla ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi’ne resmi yazı yazdı.

İşte o yazı

Sakarya’da 1999 yılında meydana gelen depremde birçok bina hasar gördü ve bu binalardan ağır hasarlı olanlar yıkıldı. Orta hasarlı olarak nitelendirilen binaların ise onarımı, bakımı ve güçlendirilmesi için süre verildi. Bayındırlık ve iskan müdürlüğünün 03.09.2004 tarih ve 6715 sayılı yazısı neticesinde orta hasarlı yapılarda iskan ettirilmemesi, ikamet edenler varsa boşalttırılması ve onarımlarının sağlanması istendi.

Bayındırlık ve iskan müdürlüğünün 24.02.2006 tarih ve 1175 sayılı yazısı ile, orta hasarlı binalarda ikamet eden vatandaşların uyarılması, ikamet ediyorsa boşaltılması hasarlı binaların pafta, ada, parsel numaralarının belirlenerek tapu sicil müdürlüğünce tapu kütüğüne “ruhsatlı onarılmadan satılamaz” şartı konulması, onarım ve güçlendirme işleminin ruhsatlı olarak yaptırılmasının sağlanması kamu hizmetlerinin elektrik, su, doğalgaz vs. ilgili kurumlarca (sedaş, ağdaş, adasu, saski, Türk Telekom) kesilmesi istenerek ileride doğabilecek hukuki sorumluluğun ilgili kuruluşlarda olacağı bildirildi.

Bu yapıların onarım ve güçlendirilmesi yapılması için çeşitli yıllarda yapılan süre uzatımı ilgi mülga bayındırlık ve iskan müdürlüğünün 26.02 2009 tarih ve 959 sayılı oluru ile 31.10.2009 tarihine kadar uzatılmış, bu tarihten sonrada süre uzatımı yapılmamıştır. Son yaşadığımız depremler göstermiştir ki; onarım ve güçlendirilmesi yapılmayan binalar devamlı olarak tehlike arz etmekte.

 

Buna göre orta hasarlı olarak tespit edilen ve bu güne kadar onarılmayan binalar tehlikeli yapılar sınıfına girmişti. Bu nedenle ekli listede bulunan konut ve işyerleri ile ilgili olarak sorumluluk alanınız içerisinde 5216 sayılı büyükşehir belediyesi kanunun yedinci maddesi (z) bendi ile 3194 sayılı imar kanunun otuz dokuzuncu maddesi gereğince işlem yapılmasını ve sonucunda valiliğe bilgi verilmesi gerekir.

1256 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Orta Hasarlı Binalar İçin İlk Adım Atıldı için 1 yorum

  1. Adem ÇAVDAR dedi ki:

    Geyve de 53 binadan söz ediliyor.O binaların hangisi olduğunu bilmek bizimde hakkımız herhalde.Tabutta mı oturuyoruz bilmemiz gerekir.Resmi bir açıklama yapılmalı.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle