Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 27 Ağustos 2013 | Alt Haberler, Fotoğraflar, Geyve, Köyler, Yaşam

Geyveli Muhtarların Karadeniz Gezisi

muh gezisi.27Muhtarlar, Doğu Karadeniz Bölgesi Gezisini Tamamladı…

 

Geyve Muhtarlar Derneği tarafından organize edilen “Doğu Karadeniz Bölgesi Gezisi”ne katılan muhtarlar, gezilerini tamamlayarak Geyve’ye döndü.

Doğu Karadeniz gezisinin ilk durağı olan Samsun İlinde, geziye katılanlar sahilde bulunan Doğu Park ve Batı Parkı gezdi. Batı Parkta bulunan Amazon ve Aslan anıtlarını gezen heyet, hayvanat bahçesinde bulunan farklı hayvan kafeslerindeki hayvanları inceledi. Batı Parktaki “Bandırma Vapuru” ziyareçilerin ilgi odağı oldu. 

Ordu İlinde muhtarları, Ordu İli Muhtarlar Derneği Başkanı ve Türkiye Muhtarlar Federasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz, Ordu Ziraat Odası Başkanı Nejat Avcı ve Geyve İlçesinde görev yapmış olan Trafik Polisi Önal Topal karşıladı. Sahilde içilen çaylardan sonra geziye katılanlar Teleferik ile Boz Tepeye çıktı ve Ordu ilini kuş bakışı izledi. Teleferik ile Boz Tepeye çıkılırken korku paniği yaşayan muhtarlar,arkadaşlarının gülüşmelerine neden oldu.

Gezinin ilk gecesi, Giresun İlindeki DOKAP( Doğu Karadeniz Projeleri Bölge Kalkınma  İdaresi Başkanlığı) Başkanı Ekrem Yüce’nin konuğu olarak geçirildi. Merkez binada yenilen akşam yemeğinden sonra Turizm Uygulama Yurdunda kalındı. Sabah kahvaltısından sonra, DOKAP Merkezinde düzenlenen birifingte Başkan Ekrem Yüce konuklarına DOKAP konusunda kısa bilgiler sundu. Brifinge AKP İstanbul Milletvekili  Hüseyin Bürke’de katıldı. Konuklar topluca “Giresun Kalesi”ni gezdi. Giresun merkezinde göze çarpan bir konuda; yol kenarlarına serdikleri fındıklarının kurutmaya çalışan vatandaşlar oldu.

Akçaabat’ta “Hasan Usta”da yenilen yöreye has köfteden sonra, Maçka üzerinden “Sümela Manastırı”na çıkıldı. 12 km süren yolculuğun sonunda yapılan tırmanış ile Sümela Manastırına ulaşan konuklar hayranlıklarını gizleyemedi. Yerli – yabancı turistlerin ilgi odağı olan Sümela Manastırı, daha uzun yıllar bu özelliğini koruyacağı tahmin ediliyor.

Rize Cumhuriyet Çay Fabrikasında, Fabrika Müdürü Köksal Kasapoğlu ve DOKEP Başkanı ve Eski ÇAYKUR Genel Müdürü Ekrem Yüce tarafından karşılandı konuklar. Kasapoğlu konuklarına, Çay Fabrikasındaki  imalat aşamalarını ilk adımdan başlayarak anlattı ve konularının yönelttiği soruları cevapladı. Geceyi ÇAYKUR işletmesinin Yeşil ÇayÖğrenci Yurdunda geçirdi konuklar.

Sabah erken saatlerde yola çıkıldı ve SARP Kapısından Gürcistan Devletinin BATUM Kentine geçildi. Uzun süren giriş işlemleri ve sıradaki kişilerin saygısızlıklarına rağmen farklı bir Devlet ve kent görmenin keyfi elbette bir başka. Batum Kenti tipik bir Karadeniz – Rus kenti. Kenti çevreleyen eski taş binalar ve işçi bloklarında Stalin ve Lenin döneminin izlerini görmek mümkün. Petrol ürünleri oldukça ucuz. Merkezdeki Büyük Kiliseler, taş binalar tüm güzellikleri ile konuklarını selamlıyor. Acaristan denilen küçük bölgede sergilenen sanat eserleri muhteşem. Sahil kenti olması, Batum’a yabancı turist gelmesini sağlıyor.

Dönüş yolunda, HOPA’da yenilen yemeğin tadı damaklarında kaldı muhtarların.

Arhavi’de süren şenliklerin son gününe yetişen muhtarlar, şenlik alanını ve teşhir reyonlarını keyifle gezdi. Sunulan Karadeniz Müziğini gerçek ortamda yöre sanatçılarından dinlemenin tadı da bir başka güzel doğrusu.

Muhtarlar dönüş yolunda, ÇAYKUR satış reyonlarında gönüllerince alış veriş yaptı.

Samsun ve Batum arasında yapılan gezinin akılda kalan ilginçlikleri; Yol üzerinde kurulu İl – İlçe – Köylerde dikkatten kaçmayan camilerin çokluğu ve sıklığı. Vatandaşların en çok tercih ettiği araç markasının Ford olması.(Minibüslerin tamamına yakını ford.) Karadeniz insanının o kendine has sıcaklığı ve konuk severliği.

Kısaca; Karadenizden Akdenize, Egeden Ağrı İline “Bir Başkadır Benim Memleketim”

 Namık Cihan. Geyvemedya.com

1821 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle