Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 31 Ağustos 2012 | Ekonomi, Gündem, Köyler, Manşet

Kulfallar ve Melekşesolak köylerine HİS Göleti yapılacak

İl Özel İdaresi tarafından 2011 ve 2012 yılları içinde muhtelif ilçelerde yaptırılan içme suyu, hayvan içme suyu ve arazi sulama suyu temini amaçlı olarak yaptırılan göletlere yenileri dâhil edilecek. Bu kapsamda Geyve ilçesi Kulfallar ve Melekşesolak köylerine HİS Göleti yapılacak.

Hayvancılığa İl Özel İdare Desteği

İl Özel İdaresi tarafından yapılan çalışmalar ile sayıları arttırılan göletlere yeni yapılan etüt, pllanlama ve proje değerlendirme çalışmaları sonrasında beş adet hayvan içme suyu göletinin daha yapılması programa alındı.

5 Yeni HİS Göleti

İl Özel İdaresi Köye Yönelik Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü teknik elemanları ve projebirimi tarafından yapılan çalışmaların değerlendirilmesi sonucu Geyve Kulfallar, Melekşesolak; Akyazı Sultanpınarı, Taraklı Hacıyakup ve Pamukova Mekece’de Hayvan İçme Suyu Göleti yapılacağı belirtildi.

Konu ile ilgili olarak İl Genel Meclisi Başkanı Oktay YILDIRIM yaptığı açıklamasında  “İl Özel İdaresi tarafından son birkaç yılda artan sayılar ile yapımlarına hız kazandıralan göletlerin, içme suyu temini, arazi sulaması ve hayvan içme suyu amacına yönelik olarak projelendirildiği bilinmektedir. İl Özel İdaresi bütçe imkânları ile yapılan içme suyu temini amaçlı göletler tarımın ve kırsalda yaşamını sürdürmek durumunda kalan vatandaşlarımızın birçok sıkıntısını sona erdirdi. Bu bizi son derece memnun etmektedir. Köyden kente göçün azalmasında da etken olarak gördüğümüz göletlerin sayısının arttırılması yönünde çalışmalarımız devam etmekte olup gölet yapımı yönünde devam eden çalışmalar kapsamında programa alınan, arazisi belirlenen HİS Göletlerinin kırsalda geçimlerini hayvancılık ile temin eden ailelerin önemli ihtiyaçlarından bir olarak ön plana çıkan “hayvan içme suyu temini” konusunda önemli desteği olacağı bilinmektedir. Bu konuda yapılan etüdleri sonrasında sınırları dahilinde yapıldıkları köyler ile birlikte yaklaşık yirmi köyün ihtiyacını karşılaması planlanan Taraklı Hacıyakup ve Pamukova Mekece’de Hayvan İçme Suyu Göleti yapımları işleri grup olarak ihale edilmiş olup Taraklı Hacıyakup HİS Göleti’nde inşaat aplikasyon çalışmaları tamamlanmış ve işe başlanmıştır. Akyazı Sultanpınarı HİS Göleti’nde gölet ile birlikte rekreasyon çalışması da yapılmaktadır. Sultanpınarı Yaylası’na gelenlerin piknik ve eğlenme amaçlı faaliyetlerine de cevap verecek şekilde projelendirilmesi düşünülmüş ve işin proje ihalesine çıkılması hazırlıkları tamamlanmak üzeredir. Projesinin tamamlanması çalışmaları sonrasında 2013 yılında yapım ihalesine çıkılması planlanmaktadır. Geyve ilçesi Kulfallar HİS ve Melekşesolak HİS Göletleri’nin ihale hazırlıkları tamamlanmış olup yılsonuna kadar yapım ihalelerinin yapılması doğrultusunda çalışmalarımız aralıksız sürdürülmektedir. dedi

3654 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle