Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 16 Ağustos 2011 | Dünya, Manşet, Teknoloji

Türk Malı RASAT Artık Uzayda

Türkiye’de tasarlanan ve üretilen ilk yer gözlem uydusu Rasar başarıyla uzaya fırlatıldı

TÜBİTAK  Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) tarafından, DPT  tarafından sağlanan kaynakla Türkiye’de tasarlanıp üretilen ilk yer  gözlem uydusu, Rusya Federasyonu’nun Kazakistan sınırındaki Orenburg  bölgesinde bulunan Yasny fırlatma üssünden Dnepr fırlatma aracıyla uzaya  gönderildi.

Dnepr fırlatma aracında RASAT ile birlikte  Nijerya, Ukrayna, İtalya ve ABD’ye ait toplam 7 uydu bulunuyordu.  Bugünkü fırlatma, bu fırlatma aracının 17. ticari fırlatması oldu.

Türkiye  saati ile 10.12’de başlayan fırlatmadan 969 saniye sonra RASAT dünyadan  687 km yükseklikteki hedef yörüngesine başarıyla yerleştirildi.
RASAT’tan ilk sinyaller, TÜBİTAK UZAY’ın Ankara’daki tesislerinde bulunan yer istasyonundan 11.50’de başarıyla alındı.

15  gün sürecek devreye alma aşaması içinde RASAT’a gerekli yazılımların  yüklenmesi, modüllerin ve uydunun test edilmesi ve uydunun çekeceği ilk  görüntülerin Yer’e indirilmesi planlanıyor. Bu amaçla TÜBİTAK UZAY’ın  Ankara’daki tesislerinde bulunan yer istasyonu ile Norveç’te bulunan  Andoya Yer İstasyonu kullanılacak.
RASAT’ta başlıca yerli modül  olarak BİLGE isimli uydu görev bilgisayarı ve üzerinde çalışan uçuş  yazılımı, GEZGİN isimli görüntü işleme modülü ve TREKS isimli x-bandı  haberleşme modülü bulunuyor.

7,5 metre siyah beyaz, 15 metre çok  bantlı görüntüleme yeteneğine sahip, yaklaşık 100 kilogram ağırlığındaki  RASAT’ın yörüngeye yerleştirilmesiyle birlikte, Türkiye tarafından  tasarlanıp geliştirilen uydu sistemleri uzayda denenmiş ve uzayda  başarılı şekilde çalışarak uçuş tarihçesi kazanmış olacak.
Görev  ömrünün 3 yıl olacağı tahmin edilen RASAT’tan elde edilecek uydu  görüntülerinin, şehir bölge planlama, ormancılık, tarım, afet yönetimi  ve benzeri amaçlarla da kullanılması planlanıyor.

674 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle