Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 27 Aralık 2013 | Gündem, Siyaset

HSYK açıklamasında dikkat çeken zamanlama!

17 Aralık operasyonu ile ilgili yeni soruşturmaya hazırlanan Savcı Muammer Akkaş’tan dosyanın alınmasıyla birlikte ardı ardına yaşanan açıklama trafiği dikkat çekti.

hsyk_aciklamasinda_dikkat_ceken_zamanlama13880756250_h1109996

İstanbul merkezli 17 Aralık operasyonu ile ilgili Savcı Muammer Akkaş’ın açıklamaları sonrası zirve yapan soruşturma krizinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı bir açıklama yapmak zorunda kaldı.
Çolakkadı’nın açıklamaları devam ederken HSYK’dan daha önce hazırlandığı tahmin edilen bir açıklama geldi. HSYK, “Yeni adli kolluk yönetmeliği anayasaya aykırı” dedi.
Zaman ayarlı ardı ardına gelen açıklamalar dikkatlerden kaçmadı.
İşte 17 Aralık soruşturması ile ilgili adalet kanadından peşpeşe gelen açıklamaların satır arası ve zamanlaması dikkat çeken mesajlar:
SAVCI: SORUŞTURMA YAPMAM ENGELLENDİ
İstanbul 30 kişi hakkında yeni soruşturma dosyası oluşturan TMK savcısı Muammer Akkaş’tan alındı.
Bunun üzerine bir açıklama yapan Akkaş “Cumhuriyet Savcısı olarak soruşturma yapmam engellenmiştir. Gerekçe gösterilmeden dosya elimden alındı. Göazaltı kararının gereği yerine getirilmedi” dedi.
ÇOLAKKADI’DAN TARİHİ AÇIKLAMA! SAVCIYA HUKUK DERSİ VERDİ
Akkaş’ın iddiaları üzerine bir açıklama yapan Başsavcı Turan Çolakkadı, adeta hukuk dersi verdi.
Çolakkadı, dosyanın neden savcı Akkaş’tan alındığını şöyle açıkladı:
“Soruşturmaları başsavcılar başlatır ya da yetki verdiği vekiller ve cumhuriyet savcıları yaparlar. Başsavcılığımız 200 kadar savcıyı bünyesinde barındırıyor, bu 200 savcı rastgele kendi kendine ne soruşturma başlatır ne de bitirir.
Bir iş bölümü içinde çalışıyoruz. Çalışma talimatımız var. Bu talimat yıllardan beri yürürlükte. Kitapçık halinde bastırıyoruz, bütün savcılara, diğer kurumlara, emniyete gönderiyoruz. Yürürlükte olan son çalışma talimatımız, 1 Ekim 2012’de basılmış. Kuralları orada koymuşuz. Bugün koymamışız. Her önüne gelen rastgele soruşturma açamaz. Bundan sonra dosyayı 5 savcı inceleyecek.
HSYK’NIN AÇIKLAMASININ ZAMANLAMASINA DİKKAT!
Turan Çolakkadı’nın açıklaması biter bitmez medyaya düşen HSYK’nın açıklamasının zaman ayarı dikkat çekti.
Çolakkadı’nın açıklamasına hitaben ‘Yeni adli kolluk yönetmeliği Anayasa’ya aykırıdır’ denildi. HSYK’nın bu açıklamasının önceden hazırlanmış bir metin olduğu tahminleri yürütüldü. HSYK’nın iddia ettiği anayasaya aykırı ibaresi Çolakkadı’nın açıklamaları ile hiç alakasız olması da dikkatlerden kaçmadı.
İşte HSYK’nın açıklamasındaki dikkat çekilen üç önemli nokta şuydu: Yargı mensuplarını zan altında bırakan beyanlar yargıya zarar verir. Yeni adli kolluk yönetmeliği Anayasa’ya aykırı… Yürütmenin yargı tarafından denetlenmesi hukukun gereğidir.
emrah.yesilduman@haber7.com
Kaynak: Haber7

528 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle