Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 27 Temmuz 2013 | Alt Haberler, Ekonomi, Gündem, Manşet, Sakarya, Teknoloji

HES’te İlk Üretim Gerçekleşti

sakarya hes ilk elektrik üretimi başladı 13Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Hidro Elektrik Santrali’nde enerji üretimi deneme çalışmaları başladı

SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, “SASKİ Genel Müdürlüğü olarak bugün deneme üretimini gerçekleştirdiğimiz santralimizle, kendi ürettiğimiz enerjiden yararlanacak ve elde edilen tasarrufu şehrimizin diğer yatırımlarına aktarabileceğiz. Bu mutluluk hem Büyükşehir Belediyemizin hem de hemşerilerimizin mutluluğudur” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) tarafından Sakarya Nehri üzerinde yaptırılan Hidro Elektrik Santrali’nde ilk enerji üretimi gerçekleştirildi. Enerji üretimi denemelerine katılan Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Rüstem Keleş, “Hidro Elektrik Santralimizde deneme üretimi aşamasına gelmiş bulunuyoruz. Hızlı bir şekilde devam eden çalışmalarımız tamamlandığında suyun tamamını santral binamıza yönlendireceğiz. Regülâtör binamız tüm testlerden geçerek kullanıma hazır hale getirildi. Enerji üretimi test aşamasının iki hafta süreceğini tahmin ediyoruz” diye konuştu.
Sakarya Nehri’nin enerji potansiyeli
Hidro Elektrik Santrali ile Sakarya Nehri’nden enerji üretimini sağlayacaklarını kaydeden Rüstem Keleş, “Hidro Elektrik Santrali ile bir yandan bölgenin güzelleşmesini sağlarken diğer yandan asırlardır faydalanamadığımız Sakarya Nehri’nden elektrik üretmiş olacağız. Elde edilecek yenilenebilir, çevre dostu enerjinin, SASKİ Genel Müdürlüğümüze kazandırılması bizleri çok memnun ediyor. Sürdürdüğümüz çalışmalar ve gerçekleştirdiğimiz testler oldukça başarılı geçiyor. SASKİ tarafından inşa edilen Hidro Elektrik Santrali’nin şehrimiz için anlamı çok büyük. Bir taraftan kendi enerji ölçeğimize ciddi bir katkıda bulunurken, diğer taraftan da Sakarya Nehrimizin enerji potansiyelini kullanarak 49–50 yıllık bir üretim gerçekleştirebileceğiz” şeklinde konuştu.
40 – 45 milyon kilowatt

SASKİ Genel Müdürlüğü olarak enerji yatırımlarının öneminin farkında oldukların belirten Rüstem Keleş, “SASKİ Genel Müdürlüğü olarak bugün deneme üretimini gerçekleştirdiğimiz santralimizle, kendi ürettiğimiz enerjiden yararlanacak ve elde edilen tasarrufu şehrimizin diğer yatırımlarına aktarabileceğiz. Bu mutluluk hem Büyükşehir Belediyemizin hem de hemşerilerimizin mutluluğudur. Hidro Elektrik Santralimiz uzun yıllar hizmet verecek. Santralimizin kurulu gücüyle yılda 40 – 45 milyon kilowatt enerji üretebileceğiz. SASKİ Genel Müdürlüğü olarak 60–65 milyon kilowatt enerji tüketimi dikkate alındığında enerjimizin üçte ikisini hidroelektrik santralimizden karşılayacağız. Enerji üretme yaklaşımımız büyük bir önem ifade ediyor. Hem yerel hem genel ölçekte enerji yatırımlarının öneminin farkında olarak çalışmalarımızı sürdürüyor, hidroelektrik santralimizin gerekli tüm aşamaları tamamlayarak en kısa zamanda hizmete açılmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

2226 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle